ПР отримала мерів майже в половині областей

Геннадій Кернес
Image caption Партія регіонів матиме 11 мерів, зокрема у Харкові

За даними голосування, які продовжують оприлюднювати територіальні виборчі комісії, представники Партії регіонів керуватимуть в 11 з 24 обласних центрів України. Загалом Партія президента Януковича контролюватиме дві третини міст.

Натомість висуванці опозиційної "Батьківщини", яка, за попередніми даними, вийшла на друге місце за результатами виборів, керуватимуть лише у 2 обласних центрах - Запоріжжі та Хмельницькому.

Окрім "Батьківщини", 2 мери (у Полтаві та Вінниці) має маловідома партія "Совість України", лідером якої є Хачатур Хачатурян, ректор приватного Київського міжнародного університету.

Праворадикальне ВО "Свобода" матиме мера у Тернополі, "Сильна Україна" Тігіпка – у Луцьку. Також посади мерів здобули кандидати від партії "Єдність", УПН, Української християнської партії та кількох інших.

Найзапеклішим протистоянням кандидатів від Партії регіонів та "Батьківщини" відзначилися вибори у Одесі, де цими вихідними представник Партії регіонів Олексій Костусєв склав присягу мера, та Харкові, де переможцем оголошено висуванця Партії регіонів Геннадія Кернеса, який переміг кандидата від "Батьківщини" Арсена Авакова завдяки сотим відсотка голосів виборів. Як це було - читайте тут.

Харківська правозахисна група назвала "поспішним" оголошення результатів виборів у Харкові, і закликала про проведення повторних виборів. Зокрема, правозахисники звертають увагу на надзвичайно велику кількість "зіпсованих" бюлетенів - 11 тисяч, яких цілком вистачило би для забезпечення інших результатів виборів.

Водночас, симпатії населення щодо мера та депутатів місцевих рад не завжди співпадають.

Наприклад, у Івано-Франківську мером було переобрано Віктора Анушкевичуса від Української народної партії, тоді як абсолютну більшість у місцевій раді отримали представники ВО "Свобода."

Популярність цієї політичної сили на Прикарпатті навіть привела до певного виборчого курйозу, коли "Свобода" отримала у Івано-Франківській міськраді більше мандатів, аніж висунула кандидатів. Відтак, у Івано-Франківській міській раді працюватимуть 59 депутатів замість 60.

Водночас уперше у цьому місті депутатські мандати отримають представники Партії регіонів - 1 у мажоритарному окрузі та 3 за партійними списками.

Загалом у Прикарпатті Партія регіонів стала четвертою за кількістю голосів - після "Свободи," "Батьківщини" та "Фронту змін."

Проте оголошення остаточних результатів виборів в області затримується у зв’язку із розглядом двох судових справ із оскарження виборів на двох округах.

Заступник керівника президентського секретаріату Ганна Герман заявила, що радикалізація настроїв частини українського суспільства, що засвідчили місцеві вибори, - це є "привід для серйозних роздумів." За думку пані Герман, треба звернути увагу на те, "як розуміють демократію люди, що підтримують "Свободу."

"Очевидно, що зростання популярності цієї політичної сили є наслідком розчарування у так званих демократах. Разом із тим, це сигнал для влади щодо певного переформатування політичної карти України із усіма наслідками, що випливають звідси," - пише Ганна Герман у статті до "Дзеркала тижня."

У цій статті пані Герман також визнала, що "партія влади не скрізь досягла очікуваного результату і поступилася опозиції у кількох регіонах, у тому числі і тих, де, згідно із соціологічними опитуваннями, мала всі шанси забезпечити собі переконливу перемогу."

Загалом, за підрахунками самої Партії регіонів, її результат на місцевих виборах коливається від 5.9% у Львівській області (де опозиційна "Батьківщина" не змогла взяти участь у виборах через реєстрацію) до 65.5% у Донецькій області.

"Свобода" блокує у Тернополі

Тим часом представники "Свободи" заблокували приміщення тернопільського територіального виборчкому. Вони твердять, що випустять членів ТВК із приміщення тільки після оголошення результатів виборів.

Блокування ТВК почалося по тому, як представники "Свободи" побачили у діях членів комісії те, що вони назвали "спробою фальсифікувати результати виборів."

Перерахувати голоси на виборах до Верховної Ради Криму вимагають кримські комуністи. Відповідну резолюцію було ухвалено на мітингу у Сімферополі з нагоди річниці 7 листопада - заколоту в Росії, який комуністи називають Жовтневою революцією.

Лідер кримських комуністів депутат Леонід Грач, який належить до парламентської фракції КПУ, що входить до коаліції на чолі із Партією регіонів, заявив, що "кримське суспільство перебуває на небезпечній межі знищення автономії, на це спрямовані всі дії влади, в тому числі, це підтвердив і сценарій брудних махінацій у ході сфальсифікованих, підтасованих виборів."

Комуністи кажуть про "фальсифікації" в Луганську

У Луганську Окружний адміністративний суд, за повідомленнями, збов'язав Луганську міську територіальну виборчу комісію внести зміни до підсумкового протоколу про результати голосування за мера міста.

За попередніми даними, у Луганську переміг кандидат від ПР, випередивши кандидата від КПУ на 21 голос.

За даними організації "Опора", раніше прокуратура Луганська, яка проводила перевірку результатів голосування, встановила, що кількість бюлетенів, заповнених за кандидата від КПУ Спірідона Кілінкарова перевищує цифру, записану в підсумковому протоколі голосування.

Партія регіонів відкидає міжнародну критику і звинувачення опозиції у фальсифікаціях.

Мером Чернівців на четвертий термін обрано позапартійного Миколу Федорука, за якого проголосували понад 64% виборців.

Новини на цю ж тему