М.Гош: Індія має більше спільного зі США, ніж екс-СРСР

Президент США Барак Обама проголосив в ході візиту до Індії, що його країна підтримує включення Індії до списку постійних членів Ради Безпеки ООН.

Image caption США та Індія: спільні цінності

Індійський уряд віддавно наголошує, що найбільша демократія світу має бути представлена у Раді Безпеки. Заява президента США прозвучала попри протести ще одного чільного союзника Америки у регіоні - Пакистану.

Чи насправді американсько-індійські взаємини зараз тісніші, ніж будь-коли? Про це Українська Служба Бі-Бі-Сі розмовляла з українсько-індійським культурологом Мрідулою Гош. Пані Гош живе в Україні і дає коментарі Бі-Бі-Сі українською мовою, але стежить за тенденціями в світовій політиці.

Кореспондент Бі-Бі-Сі Фідель Павленко насамперед запитав її про значення візиту Барака Обами до Індії.

Мрідула Гош: Я думаю, це звичайно великий поворот, бо Обама - це є знакова постать в історії людства. Це робив і перший чорношкірий президент в Америці і, крім того, ще він отримав натхнення від лідерів нашого визвольного руху. В його промові ви не раз почуєте про Ганді, про Тагора, про інших відомих особистостей історії. І це такий президент, який був переконаний в цих ідеалах. Я думаю, ця постать має дуже велике значення. Я би не казала, що це такий візит, що резонанс саме з-за постаті так відбувається. Тому, що були і колишні президенти – і Буш, і Клінтон. Були в нашій історії певні такі стабільні тенденції.

Бі-Бі-Сі: Тобто, говорити про таке нове, скажімо, стратегічне партнерство, як дехто каже, між Сполученими Штатами і Індією, було би, мабуть, перебільшенням?

Мрідула Гош: Не перебільшення, але більше, я би сказала, що "стратегічне партнерство" великими літерами можна написати. Бо коли ми кажемо про стратегічне партнерство, ми взагалі зосереджуємося тільки на військовому аспекті. Але це наповнюється ще ціннісним аспектом. Тобто, ці дві країни є носіями демократії і прав людини. Все-таки, що би не казали, Індія не вдалася до військових переворотів, не було у нас в історії таких переворотів за часів незалежності. І тому логічне партнерство. Чому це так довго ми йшли до того – оце питання.

Бі-Бі-Сі: Ну, можливо, тому, що раніше лідери Індії більше орієнтувалися на Радянський Союз, якщо згадати історично. Від Індіри Ганді і її дружби з Радянським Союзом. Взагалі, поки партія "Індійський національний конгрес" була при владі, переважно якась була орієнтація, здається, на Росію?

Мрідула Гош: Орієнтація ця була більше військова, більше примушень мала. На відміну від того, що чому би так само не можна говорити з Пакистаном Америці або з Китаєм Америці. Але якщо логічно подивиться, то у цих системах, мабуть, ціннісні параметри не співпадали.

Бі-Бі-Сі: Так, Індію називають найбільшою у світі демократією і найбільшою в Азії, звісно, демократією. І логічно, як ви правильно говорите, що найбільша світова потуга як Сполучені Штати, спілкується більше саме на демократичних засадах, на засадах прав людини, на засадах створення нового партнерства. На відміну від того ж таки Пакистану, для якого Сполучені Штати є стратегічним партнером, найбільшим постачальником зброї, але, здається, більше у питанні, особливо зараз, боротьби з міжнародним тероризмом.

Мрідула Гош: Так, тому я скажу, що якщо зважати на саме слово "партнерство" і "стратегічне", то про які стратегії мова? Це тільки військові? Ні! Це все вічне стратегічне партнерство. У тому і різниця. І тому можна сказати, що є новий поворот. Але це був логічно побудований. Контакти між нашими країнами ніколи не зникали. Еліта завжди спілкувалася. У нас більшість еліти має освіту, отриману в Сполучених Штатах. Професура дуже сильно інтегрована, наші інтелектуали дуже сильно інтегруються і постійно спілкуються з елітою і інтелектуалами Сполучених Штатів. Ціннісні орієнтири абсолютно однакові, однакові з прийняття громадянського суспільства, засади верховенства права, права людини тощо. Тобто, я тут не бачу, чим ми різні. Ми не були ніколи різними. Підходи міжнародної політики під час холодної війни – це було суперництво між СРСР і США.

Бі-Бі-Сі: Але Індія в той час була лідером руху неприєднання.

Мрідула Гош: Так, неприєднання, бо ми не вважали, що це є позитивно для світу. Ми й досі це вважаємо.

Бі-Бі-Сі: Індія давно претендує на місце у Раді безпеки ООН, постійного члена Ради безпеки ООН. Індія - це ядерна держава, це нові реалії. Барак Обама підтримує це прагнення Індії. Наскільки, на вашу думку, Індія отримує з такою підтримкою з боку США більше шансів стати постійним членом Ради безпеки ООН?

Мрідула Гош: Підтримка США збільшуватиме шанси для Індії. Однозначно. Але чи бути членом Ради безпеки, Китай отримує суперника чи союзника – це ще питання. Це як буде розвиватися міжнародна політика. А інша справа, що по економіці, економічні взаємини з Китаєм і Америкою, тут можна робити такі певні висновки, що саме Обама приїхав до Мумбаю – це не тільки те, що він проти тероризму.

Бі-Бі-Сі: Мумбай – це фінансова, економічна столиця?

Мрідула Гош: Так. А почав він з Делі. Тому, розумієте, це питання економіки, це є потужним двигуном нашого зближення. Не військові, не Рада безпеки. А саме потужним двигуном наших відносин є саме економічний двигун і політичний саме в рамках демократії. Оце є велике, так би мовити, зрушення в наших відносинах.

Новини на цю ж тему