Янукович: українська мова - душа нації

Віктор Янукович
Image caption Віктор Янукович

Президент Віктор Янукович пообіцяв надійно захищати українську мову.

У виступі з нагоди Дня української писемності та мови пан Янукович також заявив, що сподівається на консолідуючу роль мови для українського суспільства:

"Українська мова - душа нації, найбільший духовний скарб, переданий нам пращурами. Українська мова як безцінне надбання народу й надалі буде консолідуючою силою нашого суспільства, надійно захищеною на благо нашої держави".

У своїй передвиборчій кампанії Віктор Янукович виступав за підвищення статусу російської мови в Україні.

Знову за парту

У День української писемності Національне радіо вже вдесяте проводить у прямому ефірі диктант "Національної єдності", під час якого всі бажаючі можуть перевірити своє знання державної мови.

Серед тих, хто випробує свої знання під час диктанту, - міністр освіти та науки Дмитро Табачник. "Я візьму участь у написанні диктанту, тому що мені цікаво подивитися, чи не застаріли набуті в школі та університеті навички", - заявив міністр.

Утім, одразу ж після призначення Дмитра Табачника міністром освіти і науки з боку опозиції та освітянських кіл почали лунати заклики до його звільнення через, буцімто, "антиукраїнську" позицію, яку у минулому відкрито демонстрував пан Табачник. Згодом з’явилися повідомлення про те, що чинний уряд, начебто, планує скасувати обов’язкове складання іспиту з української мови при вступі до вищих навчальних закладів.

Image caption Дмитро Табачник

Їх не спростовував тодішній віце-прем’єр з гуманітарних питань Володимир Семиноженко:

"Думаю, українцям треба дати право обирати мову, якою отримувати освіту та складати іспити. Збережеться чи ні обов’язковість української мови при проходженні зовнішнього незалежного оцінювання – суперечливе питання. Припускаю, що у представників національних меншин з’явиться можливість здавати тести та іспити не тільки українською мовою."

При цьому пан Семиноженко не уточнив, чи можна вважати російську мовою національної меншини.

Мовні "досягнення" влади

Утім, поки що через ухвалення відповідної постанови було реалізовано дещо іншу ініціативу уряду – скасовано обов’язкове тестування з української для тих, хто хоче отримати науковий ступінь чи звання.

Освітяни також вказують на наказ міністерства освіти, згідно із яким були внесені зміни до умов прийому до вищих навчальних закладів, які дозволили абітурієнтам не складати українською інші дисципліни, крім української.

Згодом з ініціативи Партії регіонів до розгляду у Верховній Раді було зареєстровано законопроект "Про мови", який повинен був надати російській та іншим мовам усі права, належні їм за Європейською хартією - навчання, діловодство, кіно й ТБ рідною мовою. Згодом через спротив опозиції розгляд цього законопроекту було відкладено.

Оглядачі також наголошували, що Європейська хартія мов спрямована на захист тих мов, яким загрожує зникнення, у той час, як, наприклад, російській мові в Україні, де значна частина мовлення, друку періодичних видань та книг ведеться російською мовою, зникнення цієї мови навряд чи загрожує.