Прудка: "Парковка для ядерного палива" України

Image caption Поблизу ЧАЕС планують збудувати сховище для ядерних відходів.

Україна і далі планує нарощувати свою ядерну енергетику попри суперечливість проблеми збереження ядерних відходів. Енергетична стратегія держави передбачає до 2030 року щоб у структурі виробництва електричної енергії частка атомної енергетики, як і сьогодні, становила 50%.

Про проблеми утилізації ядерних відходів та відпрацьованого ядерного палива в Україні співрозмовником Української Служби Бі-Бі-Сі була Наталя Прудка, оглядач, прес-секретар компанії "Енергоатом".

Наталія Прудка: Відпрацьоване ядерне паливо Україна, наприклад, досі вивозила до Росії. Крім Запорізької АС. На Запорізькій АС побудовано власне сховище. І тому, країна, яка планує розвивати ядерну енергетику, повинна зберігати на власній території відпрацьоване ядерне паливо тому, що в майбутньому це паливо може бути використано як сировину для нового ядерного палива.

І в Україні в 2001 році на Запорізькій АС було споруджено сховище сухого типу за технологією американської компанії "Дюк Інжінірінг". Коли почали його експлуатувати – там 6 енергоблоків, це найпотужніша в Європі станція, - то економія за рахунок того, що відпрацьоване ядерне паливо не вивозить в Росію Запорізька АС, а зберігає на своїй території, це дає можливість економити щороку понад 100 мільйонів доларів.

Бі-Бі-Сі: А от були плани перетворення Чорнобильської зони 30-кілометрової, оскільки повернення її у сільськогосподарське використання практично нереальне у найближчій перспективі. То, може, там сховище просто побудувати велике? Ви кажете, лише Запорізька АС заощаджує такі величезні кошти. Можливо, сховище, побудоване там, де все одно оцю територію інакше використовувати практично неможливо, це було би ефективно для України?

Наталія Прудка: Звичайно, саме в цій зоні і планується збудувати централізоване сховище для відпрацьованого ядерного палива для трьох українських АС. І це сховище розраховане на 100 років. І був проведений міжнародний тендер. І в кінці грудня 2005 року з американською компанією "Холтак Інтернешнл", яка володіє технологією сухого зберігання, найкращою в світі, був підписаний контракт. І американці нам обіцяють надати технологію сухого зберігання відпрацьованого ядерного палива. До речі, ця технологія вже успішно використовується в інших країнах – США, Іспанії, Швейцарії. Щорічні витрати на експлуатацію централізованого сховища будуть лише 20 мільйонів доларів. Тоді як вартість послуг вивезення до Росії становить майже 160 мільйонів доларів. І це дозволить зекономити.

Бі-Бі-Сі: А ми можемо говорити про якісь часові рамки конкретні, коли цей проект може бути реалізовано?

Наталія Прудка: Так, можемо. Контракт підписаний, але будівництво не розпочнеться до того часу, поки не буде прийнятий відповідний закон. Він був поданий ще минулого року до Верховної Ради, і я думаю, що найближчим часом цей закон повинен бути затвердженим.

Бі-Бі-Сі: Скільки в середньому може тривати будівництво подібного сховища, вже коли всі бюрократичні питання і перешкоди будуть усунені?

Наталія Прудка: Будувати будуть недовго. Там більша проблема в тому, що суперечливі стандарти. В Україні діють наші стандарти, а в Америці свої стандарти. І узгоджувати – це велика робота, і це може затягнутись на довгі роки, якщо вчені спільними зусиллями не відпрацюють, не узгодять стандарти. У них зовсім інші матеріали використовують. У нас не такі. А ми ж хочемо будувати багато чого з власних металів та матеріалів.

Бі-Бі-Сі: До речі, чи міг би цей центр зберігання ядерних відходів чи велике нове сховище, яке в перспективі побудує Україна, стати так само і сховищем для ядерних відходів чи для відпрацьованого ядерного палива з інших країн? І на цьому Україна теж могла би заробляти гроші.

Наталія Прудка: Ні, це сховище, яке планується збудувати в зоні Чорнобильської АС, не планує вивезення туди відпрацьованого ядерного палива з інших країн. Лише для трьох атомних станцій України.

Бі-Бі-Сі: А якщо у перспективі Україна вирішить і надалі розвивати атомну енергетику, а за 20-30-40 років в Україні, можливо, буде вже 5-7 станцій?

Наталія Прудка: Ви знаєте, тут передбачена і на Запорізькій АС, і на Чорнобильській блочне будування. Я навіть одну з своїх статей назвала "Парковка для ядерного палива". Тобто, можна нарощувати кількість контейнерів. Тут нема проблеми розширення. А Україна дійсно планує будувати блоки. Енергетична стратегія передбачає до 2030 року щоб у структурі виробництва електричної енергії частка атомної енергетики, як і сьогодні, становила 50%.

Новини на цю ж тему