Росія не хоче переглядати ціну газу для України

Фрагмент магістрального газопроводу в Боярці
Image caption Фрагмент магістрального газопроводу в Боярці

Підстав для зниження цін на російський газ немає, а Україна має припинити шантажувати Росію та Європу своїми транзитними потужностями - заявив голова Російського газового товариства, віце-спікер Держдуми Валерій Язєв.

Ці заяви з'явилися одразу після чергових заяв українського прем'єра Миколи Азарова про те, що Київ має багато підстав вимагати перегляду формули ціни на газ, імпортований з Росії. Оглядачі кажуть, що Київ та Москва поступово наблизилися до певної критичної точки як у своїх економічних стосунках, так і в політичних.

Росію цілком влаштовують нинішні україно-російські газові угоди, формула ціни на газ є ринковою, а Україна не потребує жодних додаткових поступок в енергетиці - заявив у Москві Валерій Язєв, якого як російські, так і українські оглядачі називають людиною, котра вербалізує те, що не може, або не хоче вголос заявити Кремль:

"Цілком ринкова формула ціни була підписана 11 років тому у 2009 році. Ми і так в чому тільки на зустріч не пішли. Тому я не бачу ніяких підстав для зниження ціни. Якщо знайдуться якісь підстави, серйозні вагомі аргументи для зниження ціни на газ для України, це буде реалізовано."

Поступки, яких не помічають

Пан Язєв також нагадав, що останню серйозну поступку Москва зробила із підписанням Харківських угод, які дозволили Україні платити за газ на 100 доларів менше на кожній тисячі кубометрів. Утім російський політик не згадав, що натомість Росія отримала подовження терміну перебування свого флоту в Криму.

Голова Російського газового товариства також твердить, що переговори щодо створення спільного підприємства між російським Газпромом та українським Нафтогазом "пробуксовують" і відбуваються "не дуже продуктивно."

Пан Язєв також наголосив, що "треба прибрати спокусу України нескінченно шантажувати своїми транзитними потужностями, що дісталися їй від Радянського Союзу", і що саме у цьому контексті треба сприймати російські ініціативи із побудови обхідних енергетичних маршрутів. Російський політик звернув увагу і на членство України у Європейському енергетичному співтоваристві, яке, за словами Валерія Язєва, змушує Київ імплементувати норми європейського енергетичного законодавства у національне, що, як висловився пан Язєв, "дещо розводить Росію та Україну."

Нещодавно український прем'єр Микола Азаров, говорячи про передумови для зміни газових контрактів із Росією, яких уже півроку домагається України, серед головних передумов називав саме впровадження Україною законодавчих змін згідно із її зобов'язаннями члена Європейського енергетичного співтовариства.

Чому нинішня формула "муляє" Київ

Після поїздки до Відня, де пан Азаров запропонував європейським партнерам інвестувати не у російський "Південний потік", а в українську газотранспортну систему, український прем'єр назвав ще один аргумент на користь перегляду формули ціни на російський газ. Мовляв, зміни на світовому енергетичному ринку - активна торгівля скрапленим газом, розробка родовищ сланцевого газу - призвели до того, що ціни на нафту тепер не є орієнтиром для встановлення цін на газ.

Image caption Богдан Соколовський: паритету у відносинах немає

За словами пана Азарова, це підтвердив під час зустрічі з ним і Абдалла Салем аль-Бадрі, генеральний секретар ОПЕК, штаб-квартира якої розташована у Відні: "Пан аль-Бадрі авторитетно підтвердив, що газовий ринок зазнав суттєвих змін за останні роки. У світі вже не пов'язують ціну на нафту і газ, оскільки з'явилися значні обсяги сланцевого газу, альтернативних енергоносіїв. Отже формула визначення ціни на російський газ вже не відповідає ринковій кон'юнктурі".

Богдан Соколовський, спеціальний уповноважений з міжнародних енергетичних питань попереднього українського президента, каже, що Росія не скоро погодиться на зміну газових угод, підписаних у 2009 році.

По-перше, через те, що вони є вигідними для неї, зокрема і через те, що формула ціни на газ прив'язана до цін на нафтопродукти. А по-друге, спостерігаючи за тим, як важливо для Києва змінити ці угоди, Росія вимагатиме за це серйозних поступок. Наприклад, отримати контроль над українською ГТС.

Нерівна дружба

Богдан Соколовський твердить: якщо і говорити про поступки, то їх, передусім, робить саме Київ на користь Москви.

Як вважає експерт, нинішня українська влада стала заручницею своїх же гучних заяв про кардинальне покращення стосунків із Росією. Пан Соколовський каже, що на економічному рівні чинна влада вже зрозуміла нерівноправність між Києвом та Москвою у газових питаннях, як і те, що подальші поступки з боку Києва не принесуть великого зиску. З іншого боку, влада змушена говорити про те, що стосунки із Росією і надалі покращуватимуться.

"Здається, український уряд уже зрозумів, що будь-які поступки російській стороні ніколи не будуть достатніми. І ми навряд чи побачимо нові поступки з боку Києва. Принаймні, не хотілося б, аби припустилися такої фундаментальної помилки, яка сталася у Харкові. На сьогодні вся проблема у тому, що у стосунках із Росією перед виборами президента, очевидно, у нинішньої владної команди були домовленості щодо досягнення компромісів у багатьох питаннях, зокрема, і в газовому. Але росіяни, як завжди, багато пообіцяли і не зробили нічого. Однак уряд Азарова боїться визнати, що їх просто обдурили".

Пан Соколовський також порадив нинішньому урядові, якщо він справді хоче домогтися зміни газових контрактів, скористатися ще одним аргументом у переговорах із Росією: це 13 стаття Угоди про дружбу і партнерство із Російською Федерацією, ратифікованою парламентами обох країн.

У цій статті йдеться про те, що економічна дискримінація є неприпустимою в економічних стосунках між двома країнами. Адже, як твердить Богдан Соколовський, відносини не можна називати паритетними, поки для України російський газ коштуватиме дорожче, ніж для Німеччини, скільки б не лунало заяв про кардинальне покращення україно-російських стосунків.