Газета назвала "зрадника" Анни Чапман і інших

Анна Чапман
Image caption Анну Чапман з іншими росіянами обміняли на російських громадян, звинувачених у роботі на іноземні спецслужби.

"Російсько-американський шпигунський скандал, який вибухнув минулого літа, за визнанням влади РФ, був результатом зради", - повідомляє часопис "Коммерсант". Видання ділиться подробицями викриття співробітників розвідки і називає ім'я "зрадника".

За даними журналістів, це - полковник Щербаков, який довгий час служив у Службі зовнішньої розвідки начальником американського відділу управління "С", яке забезпечує роботу секретних агентів-"нелегалів" у США.

"В лісі " (так на сленгу називають штаб-квартиру СВР в Ясеневі) не взяли до уваги той факт, що дочка Щербакова давно жила в США", пише видання.

Спецслужби нічого не запідозрили навіть тоді, коли Щербаков відмовився від підвищення на посаді (ймовірно, щоб уникнути необхідної в таких випадках процедури перевірки на детекторі брехні) - продовжує газета.

Image caption Американські спецслужби наглядали за російськими агентами понад 10 років. Малюнок з зали суду.

"Це значить, що він уже тоді активно співпрацював з американськими спецслужбами", - робить висновок "Комерсант". В усякому разі, в червні влада США повідомила, що за російськими нелегалами почали стежити ще років десять тому.

Нарешті, ніхто не звернув уваги на те, що син Щербакова, який працював в іншому силовому відомстві (Держнаркоконтроль Росії), відлетів до Америки незадовго до викриття російських агентів, відзначає газета.

Сам же "зрадник", повідомив співрозмовник видання, втік з країни всього за три дні до червневого візиту Дмітрія Медвєдєва в США.

"Після цього американці, побоюючись, що ми, запідозривши зраду, почнемо витягувати зі США своїх нелегалів, почали їх арештовувати. Це поставило Білий дім у вкрай незручне становище і змусило понервувати: адже ніхто не хотів ускладнювати перший візит Медвєдєва в Штати", - цитує "Комерсант" анонімне джерело в Службі зовнішньої розвідки.

"Шпигунський скандал майже не позначився на двосторонніх відносинах Москви і Вашингтона, - визнає газета. - Принаймні, на їх політичній складовій. Це відбулося головним чином тому, що і Кремль, і американський Білий дім були однаково зацікавлені в тому, щоб максимально знизити негативний ефект від цієї історії і не зіпсувати "перезавантаження" відносин".

Втім, у російському МЗС говорять, що скандал лише на перший погляд пройшов безболісно, продовжує "Комерсант".

Розслідування провалу Служби зовнішньої розвідки, яке ведеться зараз за участі цілого ряду російських силових відомств, включаючи ФСБ, "чекісти" називають безпрецедентним.

Знову відновилися розмови про те, що рохвідку слід реформувати і повернути під дах головної спецслужби, ФСБ. За чутками, свою посаду може втратити і голава зовнішньої розвідки Михаіл Фрадков. Його місце може зайняти керівник кремлівської адміністрації Сергій Наришкін, додає "Комерсант".

Часопис цитує співрозмовника у Кремлі, який повідомив, що спецпідрозділ Росії вже готується вбити полковника за державну зраду.

У будь-якому разі, на думку Кремля, Щербаков проведе решту своїх років у страху за власне життя.

Речник російської розвідки відмовився коментувати публікацію.

Новини на цю ж тему