Європарламент розділився щодо України

Українське питання несподівано стало своєрідним “яблуком розбрату” для двох найбільших депутатських груп Європарламент – “народників” та “соціалістів”. Вже двічі депутати цього представницького органу ЄС безуспішно намагалися схвалити резолюцію по ситуації в Україні. І двічі відкладали питання. В останній раз – вчора. Що криється за лаштунками такого рішення з’ясовував?

Ідея схвалити резолюцію по ситуації в Україні належить групі народних партій Європарламенту – до цих партій належать і лідери багатьох провідних країн-членів ЄС. В середині жовтня “народники” -- домоглися проведення спеціального обговорення в сесійній залі і запропонували свій проект резолюції. Не секрет, що Європейська народна партія має в Україні одразу три “сестерських” політичних сили, які зараз перебувають в опозиції, - партії Юлії Тимошенко, Віктора Ющенка та Бориса Тарасюка. Тому повідомлення з України про нібито підготовку до фальсифікацій на виборах, створення “клонів” партії “Батьківщина” та згортання демократії в цілому були сприйняті “народниками” цілком серйозно.

“Соціалісти” у європарламенті, які 13 жовтня підписали меморандум про співробітництво з правлячою Партією регіонів, змогли переконати представників і ряду інших політичних груп не поспішати з висновками і дочекатися проведення місцевих виборів. Вибори відбулися, але резолюцію знову відкладено. Вчора формальною причиною для цього стало те, що голова делегації спостерігачів від Європарламенту Павел Коваль не встиг підготувати доповідь за результатами спостережень. Утім “народники” кажуть, що справа у політичних зв’язках. Депутат від Німеччини Ельмар Брок.

Ельмар Брок: Соціалісти мають контракт з Партією регіонів. Все дуже просто. Але не можна пробачити, щоб проблеми у сфері верховенства права та у проведенні виборів не були представлені. І ми продовжимо боротьбу і спробуємо ще раз у листопаді. Ми хотіли би бачити Україну ближчою до ЄС, ми чітко сказали, що ми хотіли би бачити швидке рішення питань створення зоні вільної торгівлі, спрощення візового режиму та інших. Але ми маємо чітко показати українській владі, що вони підуть неправильним шляхом, якщо вони хочуть створити демократію “а-ля Путін”.

У свою чергу європейські соціалісти не залишаються у боргу. І хоча й відмовляються коментувати подекуди різкі заяви своїх колег з народної партії, тим не менше не приховують роздратування. Заступник голови групи соціалістів та демократів Адріан Северін каже про “народників” так:

Aдріан Северін: Вони хочуть грати роль у внутрішній політиці України. Можливо, одного дня вони зрозуміють, що діючи у такий спосіб ми не слугуватимемо ні інтересам Європейського Союзу, ні інтересам, власне, України.

Протистояння двох найбільших політичних груп Європарламенту з українського питання не пройшло непоміченим і для брюссельської преси. Так, сьогодні видання EurActiv написало про те, що Київ проводить активну лобістську політику, використовуючи при цьому методи Кремля. Інше видання – EUobsеrver – повідомило, що голова Служби безпеки України Валерій Хорошковський, діяльність якого згадується в проекті резолюції “народників”, під час свого перебування в Брюсселі зустрічався з депутатами Європарламенту в одному з найшикарніших ресторанів Брюсселю у вівторок. І, очевидно, також обговорював майбутнє резолюції. Один український високопосадовий дипломат висловив Бі-Бі-Сі сподівання у тому, що резолюція взагалі не буде ухвалена. Парламентські ж соціалісти поки не настільки категоричні, і кажуть, що все залежатиме від тексту. Депутат Європарламенту Адріан Северін.

Aдріан Северін: Щоб привести старий текст у відповідність до фактів, нових фактів, потрібні певні зусилля. Практично ми маємо підготувати новий проект резолюції. І ця резолюція однозначно буде проголосована, але як ми будемо голосувати – «за» чи «проти» – я не знаю, тому що, передусім ми повинні отримати текст.

Наступного разу Європарламент планує повернутися до розгляду резолюції 25 листопада на сесії у Страсбурзі. До цього часу мають зникнути всі формальні підстави для можливого подальшого перенесення питання: буде підготовлена доповідь за результатами місцевих виборів, а 22 листопада – відбудеться саміт Україна--ЄС. Залишилось чекати два тижні, щоб зрозуміти, хто переможе: лобісти з української влади чи демократи з Європейської народної партії.

Новини на цю ж тему