Харчі в Україні дорожчають і далі

У першій декаді листопада в Україні зросли ціни на хліб, молочні продукти та овочі.

Image caption Хліб - продукт першої необхідності

За даними моніторингу цін, що проводиться органами державного контролю за цінами, упродовж 10 днів листопада в середньому по Україні хліб вищого сорту подорожчав на 4 копійки, тобто майже на 1%. Вермішель, гречка та манна крупа зросли в ціні на 2 копійки за кілограм. На 3 копійки подорожчав літр молока, на 6 копійок кілограм сметани, на 20 копійок кілограм вершкового масла, на 11 копійок – кіло сала. Свинина (м‘ясо) майже не зросла в ціні. Курятина подорожчала на 3 копійки. Овочі, зокрема картопля та капуста, також подорожчали на 2-3 копійки. Літр соняшникової олії зріс у ціні на 6 копійок.

Олія дорожчає, цукор дешевшає

У жовтні директор консалтингової компанії "ПроАгро" Микола Верницький прогнозував, що до кінця листопада соняшникова олія може суттєво подорожчати.

"У листопаді, думаю, на 50-70 копійок олія ще подорожчає. Причина все та ж: ціни в світі продовжують стрімко рости, і наші вже не рятує той факт, що є новий урожай ", - каже експерт, прогнозуючи, що вже в листопаді українці платитимуть за літр олії 12-13 гривень.

Згідно з даними моніторингу, упродовж перших 10 днів листопада, не змінилися ціни на хліб із борошна першого сорту, хліб житньо-пшеничний та рис, а також на ковбаси варені першого сорту

Знизилися на 3 копійки за десяток ціни на курячі яйця. Кілограм цукру подешевшав на 2 копійки. Отже, як і передбачали фахівці, в час, на який припадає пік переробки цукру нового врожаю, той продукт починає дешевшати.

Однак новий врожай навряд чи врятує гаманці шанувальників гречки. Фахівці кажуть, що в листопаді вона може знову подорожчати, оскільки під час нещодавнього ажіотажного попиту, за словами експертів, майже вся гречка пішла не на переробку, а на ринок. Прогнозна ціна, яку називають нині, від 12 до 15 гривень за кілограм.

Ціни на молоко та м‘ясо

Згідно з прогнозом на листопад, найбільше – на 5%- упродовж місяця можуть зрости ціни на молочні продукти. Вище, на думку експертів, ціна молочного навряд чи підскочить, бо його перестануть купувати. Фахівці кажуть, що саме через низький попит у листопаді не дорожчатиме м‘ясо. Єдине, що, на думку експертів, може спровокувати суттєве подорожчання м'яса ( і не лише його), - це зростання курсу долара. Однак поки що Національний банк України підтримує гривню золотовалютними резервами.

Прем'єр-міністр Микола Азаров, коментуючи ситуацію з цінами на харчі, неодноразово заявляв, що в Україні немає підстав для їх зростання, і обіцяв, що уряд не допустить подорожчання продуктів.

Image caption Яйця подешевшали восени, хоча кури краще несуться влітку

Наприкінці літа Азаров назвав два головних фактори, які негативно впливають на стабільність цін. Це несприятливі погодні умови та висока світова кон'юнктура цін. Окрім того, за словами прем‘єра, є ще фактор великої повені у Пакистані, що є одним із головних постачальників рису в Україні.

Натомість експерт Центру Разумкова Сергій Наливка головною причиною подорожчання харчів називає адміністративне регулювання української економіки і не виключає, що до Нового 2011 року порівняно з липнем 2010 продукти в Україні можуть подорожчати на 40%.

Опозиція серед причин підвищення продуктових цін називає позаплановий несанкціонований друк грошей, який призводить до зростання інфляції.

Голова парламентського комітету з питань промислової і регуляторної політики і підприємництва Наталія Королевська заявила, що всупереч запевненням уряду, інфляція в Україні росте загрозливими темпами. Пані Королевська, депутат від БЮТ, коментувала дані Держкомстату за 10 місяців 2010 року.

Контролер цін - під арештом

В Україні є спеціальний державний орган, покликаний пильнувати динаміку цін на продовольчому ринку. Державна інспекція з контролю за цінами - це підзвітна міністерству економіки структура, яка аналізує обґрунтованість підвищення вартості соціальних груп продуктів харчування.

Її голову Тетяну Рудь 9 листопада затримали, а згодом заарештували в рамках розслідування кримінальної справи про хабарництво. Наступного дня уряд звільнив її з посади за порушення присяги державного службовця. Тій події передувало затримання 31 жовтня її двох підлеглих із відділу продовольства Київської області, які нібито вимагали від приватного підприємця, який встановив невмотивовано завищені ціни, 50 тис.доларів за "звільнення" від штрафу в 12,5 млн грн.

Тепер і сама Державна інспекція - під загрозою розформування. Міністр економіки Василь Цушко запропонував скасувати держінспекцію, розподіливши її функції між іншими комітетами. А експерти вважають існування структури, яка контролює ціни, взагалі недоречною у країні з ринковою економікою.