"Балога вирішує 2 завдання для ПР"

Віктор Балога
Image caption Віктор Балога

Представники опозиції стверджують, що з призначенням лідера Єдиного центру Віктора Балоги міністром з надзвичайних ситуацій Партія регіонів вирішила два завдання: добилася контролю над Закарпаттям, фактичним лідером якого є власне пан Балога, а також збільшила розкол опозиції.

Між тим, керівництво Єдиного центру заперечує посилення союзу з регіоналами, хоча і не відкидає підтримку адміністративної реформи, яку запроваджує Віктор Янукович.

Експерти ж нагадують про тривалу співпрацю Єдиного центру з Партією регіонів.

Політолог Віктор Небоженко говорить зокрема про спільні голосування Єдиного центру і коаліції.

Про призначення Віктора Балоги читайте тут

Щодо відставки влітку нинішнього року впливового регіонала Нестора Шуфрича з посади міністра з надзвичайних ситуацій, то за словами самого Шуфрича, вона була політичною, аби, мовляв, розчистити місце для Віктора Балоги і забезпечити тим самим голоси Єдиного центру для голосування ініціатив, з якими виступала Партія регіонів.

Але торги, розмінною монетою яких став Нестор Шуфрич, не вийшли внаслідок неоднозначної позиції щодо кандидатури самого Балоги всередині Партії регіонів, і місце міністра було залишене вакантним.

Нині, як стверджував в інтерв'ю Бі-Бі-Сі один з лідерів ЄЦ політолог Вадим Карасьов, призначення Віктора Балоги міністром не означає об'єднання з регіоналами, але є підтримкою реформ, які, можливо, запровадить Віктор Янукович.

"Це не означає, що Єдиний центр може вступити в союз з Партією регіонів. Якщо будуть в уряді реформи, справжні реформи, ЄЦ буде їх підтримувати. У регіоналів будуть певні проблеми - і з комуністами, і з Литвином. Зокрема, у питанні землі. Ліберальні або прогресивні проєвропейські економічні реформи комуністи і литвинівці не підтримають. А Єдиний центр буде "за". А те, що буде Табачник робити, ми не підтримаємо".

Водночас політолог Віктор Небоженко переконаний, що співпраця ЄЦ з Партією регіонів і так була плідною до призначення Віктора Балоги міністром. Але якщо раніше на депутатів ЄЦ, які голосували разом з коаліцією, практично не звертали уваги, то нині будуть запитувати: чому це партія, яка була прихильна свого часу до Віктора Ющенка, нині голосує на користь регіоналів.

Разом з тим представник опозиційної фракції НУНС Олесь Доній переконаний, що Партія регіонів нинішнім призначенням Балоги вирішила два завдання: посилила свій вплив на Закарпатті, а з іншого - ще більше розхитала опозицію.

"Інтерес Януковича і регіоналів - це взяти під контроль всю Україну. У цьому сенсі нинішнє призначення - це успішний крок з точки зору взяття під контроль ще одного регіону - Закарпаття. А для опозиції - це ще одна прогалина у спільному опозиційному просторі. Адже ЄЦ до останнього часу намагалася позиціонувати себе, як не провладна партія".

Магічне число - 300

Ще влітку представники Партії регіонів відкрито заявляли, що їм потрібно 300 голосів у Верховній Раді для ухвалення змін до Конституції. Дехто з політиків пов'язує і нинішнє призначення Віктора Балоги з наміром регіоналів "дотягти" кількість коаліції до цієї цифри.

Але один з лідерів ЄЦ Вадим Карасьов сказав Бі-Бі-Сі, що нині таке завдання не стоїть:

"Зараз такого завдання немає - 300 голосів. Нині діє Конституція 1996 року. Вона влаштовує президента. Нікому не потрібні 300 голосів. Якби це призначення було влітку цього року, то тоді питання могло так стояти. Балога тоді не погодився. Адже ЄЦ мав приєднатися до регіоналів".

Водночас директор соціологічної служби "Український барометр" Віктор Небоженко в інтерв'ю Бі-Бі-Сі переконував, що коаліції не потрібні 300 голосів, принаймні, не треба заявляти про це, бо вони - ці голоси - в них є. Пан Небоженко розповів про приклад голосування за генпрокурора:

"При призначенні нового прокурора було зібрано 292 голоси. То що їм заважає зібрати 300? І при цьому не було продажу міністерських крісел. 300 голосів у ПР є. Можливо, вони самі не хочуть визнавати це. Бо, приміром, Москва, може змусити йти на серйозні конституційні зміни, наприклад, виведення "Нафтогазу України" із власності України. Для цього потрібно 300 голосів Верховної Ради. А для чого це нашим олігархам? Вони імітують, що такої кількості голосів немає".

Разом з тим, на знак протесту проти призначення Віктора Балоги міністром в уряді Азарова заявила про вихід з Єдиного центру депутат Леся Оробець. Вона заявила, що не погоджується бути в одній команді з міністром освіти Дмитром Табачником, якого вона різко критикувала.

Тим часом Вадим Карасьов взагалі назвав випадковістю перебування Лесі Оробець у політиці.

Але, як стверджує політичний оглядач Віталій Портніков, саме Леся Оробець виявилася єдиним представником ЄЦ, яка насмілилася нагадати потенційним виборцям, що партія - це об'єднання однодумців, а не група осіб, які розмірковують над загальним комерційним інтересом.

Син заступника глави адміністрації президента Ганни Герман Микола Герман також подав у відставку з посад заступника міністра з надзвичайних ситуацій у зв'язку з призначенням Балоги на посаду міністра.

Новини на цю ж тему