Підприємці вимагають заслухати податки на РНБО

Протести під парламентом
Image caption Протести під парламентом мали тривати, доки Рада не визначиться з Податковим кодексом

Підприємці, представники яких залишаються в наметах біля будівлі парламенту, протестуючи про ухвалення урядового проекту Податкового кодексу, вимагають обговорити те питання на запланованому на середу засіданні Ради національної безпеки та оборони.

Представники дрібного та середнього бізнесу називають ситуацію довкола Податкового кодексу питанням номер один у державі і вважають його вартим розгляду з точки зору національної безпеки - хоча б тому, що від його вирішення, за словами депутата Ксенії Ляпіної, залежать умови ведення бізнесу 4-5 мільйонів людей в Україні.

У четвер Верховна Рада продовжить розгляд запропонованого урядом проекту Податкового кодексу. 16 листопада, у перший день обговорення того питання, депутати підтримали 211 із 340 статей проекту Податкового кодексу і перейшли до розгляду шостого розділу проекту, який стосується акцизних податків.

Попри попередні заяви представників більшості про швидке ухвалення кодексу, депутати вирішили постатейно розглядати всі поправки до законопроекту загальною кількістю у понад 4 тисячі, а відтак розгляд проекту може затягтися на кілька днів.

Image caption Підприємці під Верховною Радою збирають копійки на нові податки

Парламентське обговорення майбутніх податків відбувається на тлі кількатисячних протестів дрібних підприємців, які вважають, що будуть змушені згорнути свій бізнес із ухваленням нового Податкового кодексу. Підприємці закликають депутатів відхилити законопроект, а президента – не підписувати його у разі, як новий Податковий кодекс буде ухвалено парламентом.

Не спростили

“Я вимагатиму якнайскорішого реформування вітчизняної податкової системи, яка на сьогодні є однією із найбільш складних і непрозорих у світі. Ставлю перед усіма амбітне завдання: у наступний 2011 рік увійти з новим Податковим кодексом. У новому кодексі неодмінно буде збережено спрощену систему оподаткування. Втручання контролюючих органів у діяльність добросовісних платників податків буде мінімізовано,” – так лише півроку тому, у промові з нагоди 100 днів роботи на посаді президента Віктор Янукович окреслював головні засади нового Податкового кодексу.

Мало хто уявляв тоді, що саме запропонований новою українською владою проект Податкового кодексу може стати причиною масових акцій протесту, які чи не вперше після років дискредитації вуличних зібрань громадян “проплаченими” мітингами виглядають як добровільні та безоплатні.

Їх учасники, переважно представники малого бізнесу, підкреслено дистанціюються від будь-яких політичних партій та рухів і кажуть, що вийшли на вулицю для того, аби захистити свій бізнес і робочі місця.

Крім Києва, де біля Верховної Ради зібралися, за оцінками міліції, 3 тисячі, а за підрахунками організаторів – понад 30 тисяч підприємців, багатолюдні мітинги відбулися у Харкові, Хмельницькому, Чернігові, Миколаєві, Вінниці, Луганську та Чернівцях.

Що не подобається підприємцям

Претензії підприємців стосуються передусім тих норм проекту кодексу, де передбачається скорочення видів бізнесу, які мають право на сплату єдиного податку, ускладнення документообігу та обліку діяльності, які фактично нівелюють зміст спрощеної системи оподаткування.

Для багатьох приватних підприємців це означатиме закриття бізнесу або повернення у “тінь”, із якої більшість представників дрібного бізнесу вийшли із появою спрощеної системи оподаткування – розповідає київський підприємець Галина Хопта:

“Якщо людина платить єдиний податок, то чого вона має платити і у Пенсійний фонд? Це вже виходить не єдиний податок, а, принаймні, два. По-друге, який сенс підприємцю все життя платити у Пенсійний фонд, а потім отримати мінімальну пенсію, як у бомжа, який ніколи не працював? А особливо який сенс платити цей пенсійний внесок для підприємців-пенсіонерів? Повертаються знову папери. Бігати і розносити ці папірці, цю дурнувату звітність? З’являється дуже багато фондів, у які треба сплатити там – 1.20 гривень, там 5 гривень, а кругом черги, доїхати кудись, на проїзд витратитися, не працювати тиждень? І що б ти не робив, ти будеш завжди винуватий, тебе завжди можуть оштрафувати. Краще закритися, ніж так працювати. Я, звичайно, закриюся, подам на субсидію на квартиру, мені доплачувати почнуть, бо в мене маленька пенсія. Думаю, що чиновникам це навіть вигідно”.

Пані Галина також здивована заявами прем’єр-міністра про те, що критикують проект кодексу лише ті, хто його не читав:

“Азаров каже, що цей кодекс ніхто не читав. А як же його можна прочитати, як там тільки поправок 4,5 тисячі? Це що – програма партії – сісти і учити місяцями? Мені як приватному підприємцю нема коли читати. Але у мене є знайомі бухгалтери, я зверталася до них, просила пояснити, а вони кажуть: зрозуміти нічого не можемо у тому кодексі”.

"Талмуд - не кодекс"

З тим, що у результаті ухвалення чинної редакції Податкового кодексу більшість дрібних підприємців, що залишаться працювати, працюватимуть на межі закону, а ті, що згорнуть свій бізнес, будуть змушені звертатися по державну соціальну допомогу або ж іти працювати на великий бізнес – погоджується і колишній голова парламентського комітету з питань податкової політики, депутат від БЮТ Сергій Терьохін.

Його було усунуто із посади керівника комітету саме між двома читаннями проекту Податкового кодексу за, як він вважає, наміри заблокувати ухвалення законопроекту.

Після того, як комітет з податків очолив регіонал Віталій Хомутинник, пан Терьохін подав чи не найбільшу кількість поправок до проекту Податкового кодексу, але вже в ході розгляду законопроекту всі свої зауваження зняв. Він мотивував це тим, що не бачить сенсу у розгляді документу, який мав би містити виключний перелік податків в Україні, як це і декларували його розробники.

Image caption Парламентська опозиція критикує урядовий проект Податкового кодексу

Натомість, як твердить Сергій Терьохін, багато податків і платежів залишатимуться поза кодексом і регулюватимуться іншими законодавчими актами: “Взагалі – цей талмуд – це не кодекс. У кодексі мають бути кодифіковані всі питання, пов’язані з податками. “За бортом” цього документу залишилися такі закони, як Про статут державної податкової служби, єдиний збір на соціальне страхування, який за своїм змістом є податком, єдиний збір при перетині товарами кордону Україні і таке інше. І знаєте, у мене враження таке: чим швидше ухвалять оцей “мотлох,” тим швидше ця влада отримає по пиці”.

"Порядок"

Водночас член парламентського комітету з питань економічної політики, депутат від Партії регіонів Олексій Плотніков каже, що новий Податковий кодекс упорядкує і структуризує дуже заплутану нині українську податкову систему, а протести він пояснює природним бажанням підприємців не платити податки: “Жодна людина не отримує задоволення від того, що треба сплачувати податки. А те, що цей Податковий кодекс наводить порядок, стабілізує види діяльності? Але він виводить з-під спрощеного оподаткування – це також правда”.

Ще у понеділок прем’єр-міністр Микола Азаров не виключав, що вже у вівторок Україна матиме новий Податковий кодекс, а керівник фракції Партії регіонів Олександр Єфремов не виключав “пришвидшеного” розгляду кодексу у парламенті.

Але вже у вівторок, коли депутати погодилися розглядати згідно із регламентом всі поправки, кількість яких перевищує 4 тисячі, його прогноз щодо завершення цієї процедури поки що припадає на четвер. Утім, серед регіоналів вже лунають і припущення про те, що після ухвалення парламентом нового Податкового кодексу президент може його заветувати з тих чи інших “технічних” причин.