Українські сайти визнані в США піратами

Image caption Сайт, який є серед найбільших інтернет-піратів

Україна вчергове потрапила у рейтинг порушників прав інтелектуальної власності.

Американська асоціація звукозапису опублікувала список із 25 найбільших піратів у світі.

Туди, зокрема, потрапила російська соціальна мережа ВКонтакте, а також кілька українських сайтів. Їх звинуватили у нелегальному розповсюдженні музики.

"Ми - не пірати, ми - банки"

Власники файлообмінних сервісів кажуть, що їхня діяльність не суперечить українському законодавству.

Представники сайту EX.UA, який фігурує у рейтингу піратів, порівнюють себе із банками, оскільки кажуть, що вони лише надають послугу з розміщення на своїх ресурсах тих чи інших файлів, а перевіряти право власності - не їхнє завдання.

"EX.UA - це портал, що є файловим сховищем, і контент, що лежить на порталі, належить користувачам. Кожен користувач попереджений про відповідальність, і ми не маємо підстав сумніватися, що той контент, який викладається, не є власністю користувача", - сказав Бі-Бі-Сі представник сайту Юрій Пісковой.

Відповідальність - на провайдерів!

Тим часом захисники авторських прав переконують, що закон про авторське право, а також міжнародні конвенцій щодо авторських прав, до яких приєдналася Україна, дозволяють правоохоронцям реагувати на порушення.

"Якщо вони знають, що відбувається порушення законодавства про авторське право, і, фактично, своєю бездіяльністю потурають цьому порушенню, то у правоохоронних органів є підстави до притягнення їх до відповідальності. Інше питання: як ефективно за сьогоднішнім законодавством правоохоронні органи можуть виконувати цю функцію", - говорить Ігнат Бережний із Асоціації музичної індустрії України.

Сайти, які дозволяють доступ до неліцензійної продукції, мали б контролюватися інтернет-провайдерами - компаніями, що надають послуги доступу до інтернету, кажуть захисники інтелектуальної власності.

Вони пропонують на рівні закону зобов'язати провайдерів реагувати на звернення правовласників на порушення авторських прав. Адже сьогодні жодної відповідальності за те, що відбувається у їхніх мережах, провайдери не несуть.

Кому шкодять інтернет-пірати?

Найактивнішими у захисті інтересів своєї музичної індустрії виглядають Сполучені Штати, які раніше вже вимагали від українського уряду покарати піратів.

Ігнат Бережний говорить про можливі наслідки для українських підприємств, які експортують свої товари у США на пільгових умовах. Через порушення інтелектуальної власності їх можуть вилучити із пільгового переліку.

Протягом останніх місяців, звітують в асоціації музичної індустрії, деякі піратські сайти припинили свою діяльність. За зверненнями правовласників, їм було відмовили в обслуговуванні з боку провайдерів.

Водночас фахівці погоджуються, що з розвитком інформаційних технологій, коли контролювати розповсюдження інформації в інтеренті стає все важче, на часі віднайдення принципово нової схеми співпраці між власниками прав, інтернет-ресурсами та кінцевими користувачами.