Колесніков та Суркіс посварилися

Григорій Суркіс та Борис Колtсніков
Image caption Григорій Суркіс та Борис Колtсніков сперечаються не перший рік

Віце-прем'єр Борис Колесніков та голова футбольної федерації України Григорій Суркіс посперечалися з приводу ситуації в українській Прем'єр-лізі.

Григорій Суркіс, виступаючи на виконкомі ФФУ, розкритикував діяльність Прем'єр-ліги та Професійну футбольну лігу і пригрозив переглядом договорів федерації з ними.

Після цього на адресу пана Суркіса пролунала критика з боку віце-прем'єр-міністра Бориса Колеснікова, який відповідає за Євро 2012. Він сказав, що 12 із 16 клубів, які входять у Прем'єр-лігу, не підтримують дії Григорія Суркіса та федерації. І закликав, аби власники провідних клубів мали право голосу при обранні голови ФФУ.

Донедавна Григорій Суркіс та Борис Колесніков публічно висловлювали один одному підтримку, зокрема, у зв'язку із Євро 2012. Коли уряд скорочував кількість віце-прем'єрів, Григорій Суркіс виступив проти звільнення Бориса Колеснікова. Він назвав його можливу відставку "катастрофою для Євро". Натомість, пан Колесніков підтримав Григорія Суркіса у скандалі, пов'язаному зі звинуваченнями в імовірному підкупі Україною права на отримання Євро 2012.

Чому виник кофлікт між Колесніковим та Суркісом? І чи може це призвести до відставки голови ФФУ?

Про це Бі-Бі-Сі розповів футбольний оглядач Ігор Мірошниченко:

І. Мірошниченко: Є підозри, що значна частина матчів в Прем'єр-лізі є купленими або договірними. Думаю, що голова ФФУ Григорій Суркіс цілком справедливо їх критикує. Але водночас лукавить, бо ФФУ не є послідовною у боротьбі з корупцією. Відомо, наприклад, що Ринат Ахметов має вплив принаймні на п'ять команд. І фередація футболу мала би не загравати з владою, до якої опосередковано належить донецький "Шахтар", а мала би розслідувати ці факти. Те саме стосується й Ігоря Коломойського, який є давнім приятелем пана Суркіса і який також здійснює вплив на декілька команд. Це - корупція, і тут ФФУ має діяти жорстко.

Бі-Бі-Сі: Чи можна припустити, що критика на адресу Суркіса з боку одного з головних урядовців може означати, що його хочуть відправити у відставку?

І. Мірошниченко: У Бориса Колеснікова давня несимпатія до Григорія Суркіса. Ще будучи в опозиції, Борис Колесніков погрожував Суркісу відставкою. Борис Колесніков наражає український футбол на небезпеку. Діяльність ФФУ перебуває під пильним оком УЄФА. УЄФА категорично не вітає, щоб державні органи втручалися в діяльність футбольних федерацій. Якщо Колесніков як державний чиновник втручатиметься в справи ФФУ, а надто займатиметься кадровими питаннями, ми маємо всі шанси бути дискваліфікованими на рівні збірної, українські клуби можуть усунути від участі в єврокубках, в найгіршому випадку - заберуть у нас Євро. Виглядає так, що нинішній владі єдине, чого не вистачає, - це контролю ще й над українським футболом, який вона розцінює як свою забаганку.

Бі-Бі-Сі: Але з іншого боку, Григорія Суркіса критикує не тільки Борис Колесніков. Багато хто в Україні саме його вважає головним гальмом розвитку українського футболу і джерелом корупції.

І. Мірошниченко: Сьогодні, при всіх мінусах Суркіса, альтернативи йому немає. Якщо Борис Колесніков вважає, що він головний будівничий Євро 2012, разом зі своїм прес-секретарем, то це їхня особиста думка. Але, насправді, федерація футболу багато зробила для того, щоб Євро 2012 проходило в Україні. З іншого боку, Суркіса справді можна багато за що критикувати. Він непослідовний у боротьбі з корупцією. Коли вигідно, він з нею бореться, коли невигідно - спускає на гальма.

Бі-Бі-Сі: То все ж, чи можлива відставка Суркіса?

І. Мірошниченко: В принципі, при нинішній владі, коли рішення Конституційного суду, як вважають, залежить від думки президента, у футболі можливе те саме. Єдиний стримуючий фактор - це УЄФА. А УЄФА категорично проти, аби влада у будь-якій країні втручалася у роботу федерації футболу. Думаю, що до 2012 року навряд чи Колеснікову вдасться здійснити свою давню мрію і звільнити Суркіса. Пан Суркіс входить до виконкому УЄФА, і думаю, що саме його, а не Колеснікова підтримуватиме президент УЄФА Мішель Платіні.

Новини на цю ж тему