Україна долучається до ЄС в 'Аталанті'

Вадим Попалов (у центрі) представляє Україну в операції ЄС
Image caption Капітан другого рангу Вадим Попалов (у центрі) представляє Україну в операції ЄС

Український морський офіцер прибув до штабу операції "Аталанта" на тлі того, що на трьох суднах у полоні перебувають четверо українських моряків. А всього через піратскьий полон цього року пройшло майже 40 громадян України.

Сомалійські пірати стали нинішнього року багатшими на 80 мільйонів доларів -- саме такою є загальна сума викупів, що їх заплатили судновласники та окремі країни піратам за звільнення своїх моряків у 2010-му році. Україна сподівається, що з прибуттям її офіцера до штабу "Аталанти" українців у піратському полоні поменшає.

Капітан другого рангу Військово-морських сил України Вадим Попалов буде працювати в штабі операції ЄС "Аталанта" на північно-західній околиці Лондона Нортвуд.

Він сам із Севастополя, вільно володіє англійською, яку вдосконалював у США. Каже, що зробить усе, аби українці не потрапляли в руки сомалійських піратів, але не лише: бо піратство, за його словами, самотужки не побороти. Тим більше, що часто українські моряки потрапляють до піратського полону у складі інтернаціональних екіпажів суден, які, своєю чергою, під якими лиш прапорами не ходять.

"Для України має сенс брати участь у цій операції, щоб глобально боротися з таким явищем, як піратство", -- сказав Бі-Бі-Сі капітан другого рангу Вадим Попалов.

До початку операції ЄС "Аталанта" половина всіх нападів на судна з боку піратів були успішними. Нині піратам вдається взяти в заручники лише екіпаж кожного п'ятого судна, на яке здійснюється напад.

Image caption Посол України В.Хандогій і оперативний командувач операції Аталанта генерал Гоуз

Київ вирішив сам фінансувати роботу свого офіцера в штабі "Аталанти", а саме з бюджету міністерства оборони, а не фондів ЄС чи інших організацій. Посол України у Великій Британії Володимир Хандогій: "Це нормально, коли Україна піклується про своїх людей! Якщо Україна має намір брати участь у цій спільній боротьбі з піратством, то, звичайно, мусить і сама фінансувати роботу нашого офіцера у штабі. З іншого боку, не так часто нам це вдавалося раніше, але зараз ми горді з того, що маємо можливість профінансувати це".

Операція "Аталанта" є операцією Європейського Союзу і саме тому багато військових експертів кажуть, що практична участь України в "Аталанті" є одним із чинників як військової співпраці України з об'єднаною Європою, так і ширше -- європейської інтеграції України. Але не це є головним чинником, який спонукав Київ надіслати офіцера до штабу "Аталанти".

"Людський фактор -- це найперше, чим ми керуємося. З найпершого дня, коли був захоплений у заручники наш перший громадянин, почалася робота не лише по визволенню, але й над тим, як запобігти таким випадкам у майбутньому, -- каже Володимир Хандогій і додає, -- Але ми думали, як долучитися до міжнародних зусиль, адже піратство не є національною проблемою, це транснаціональне явище, і тому і боротися з ним треба гуртом".

Нині мова йде про те, що Україна могла б у перспективі надіслати до Аденської затоки так звану "групу захисту суден" -- себто, 20-30 спецназівців. Не знято з порядку денного і питання надсилу до узбережжя Сомалі українського військового корабля, але це у довшій перспективі.

Наразі операція "Аталанта" має мандат ЄС до кінця 2012-го року. Однак, як кажуть фахівці з питань боротьби з піратством, навряд чи ситуація в Сомалі вгамується чи стабілізується настільки, що сотні молодих сомалійців припинять виходити в море -- часом на сотні і сотні миль -- за живою здобиччю, щоби потім брати грошовий викуп у судновласників.

Отже, Україна має надію, що її офіцер в штабі "Аталанти" прислужиться тому, аби українців -- і колег-моряків з інших країн -- в сомалійському полоні поменшало.