Українським дельфінам - права людей

Дельфінам - людські права: на життя і на свободу
Image caption Дельфінам - людські права: на життя і на свободу, кажуть українські екологи

Чи повинні усі живі істоти мати права, які невід‘ємними для себе вважає людина? Наприклад, право на життя, право на захист від знущання тощо?

Український активіст захисту природи, директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко вважає, що так. Він оприлюднив заклик надати тваринам починаючи з, як він каже, найрозумніших - дельфінів- права, які захищали би їх від знущань та винищення.

В. Борейко: Наша організація - Київський еколого-культурний центр, разом з іншою громадською організацією веде дуже багато судових справ на захист природи. За останні декілька років ми вже виграли 16 судових справ, серед них проти Кабінету Міністрів України, проти міністерства освіти, міністерства природи та інших.

І справа в тому, що суди у деяких справах нам відмовляють не по факту позову, а тому, що наші права ніяк не порушено. Наприклад, ось ми зараз боремося за заповідник “Мис Мартьян, який створений ще 40 років тому. Академія аграрних наук, яка є головним користувачем цього заповідника, не виконує закони України - насамперед, закон “Про природно-заповідний фонд України”. Ми виступили з позовом, але київські господарчі суди нам відмовили, тому що ми живемо у Києві, а заповідник у Криму, отже наші права ніяк не порушені. І вихід із цієї колізії, ми гадаємо, може бути, якщо природа буде мати права.

Бі-Бі-Сі: Але ви специфічно говорите про людські права у стосунку до тварин, і конкретно стосовно дельфінів?

В. Борейко: Так, але ми дуже добре розуміємо, що не можна зробити такий величезний крок, проте треба з чогось починати. Закон України “Про захист тварин від жорстокого поводження”, співавтором якого я є, діє вже чотири роки в Україні. У преамбулі записано, що цей закон спрямований не тільки на гуманність у суспільстві, але і на захист прав тварин. Тобто права тварин – це юридичний факт у нашій країні. Тому ми зробили наступний крок і пропонуємо владі надати права найрозумнішим істотам на Землі після людини – дельфінам. Також такі види дельфінів як афаліна, білобочка і морська свиня, які мешкають в Азовському і Чорному морях, є "червонокнижними" істотами. І якщо ми будемо так їх захищати з точки зору прав, то ніякої економічної шкоди державі це не завдасть.

Бі-Бі-Сі: А ви не бачите тут певної суперечності: з одного боку, ви говорите, про необхідність захисту тварин, тому що вони вимирають і зникають, з іншого боку - про захист прав тварин як живих істот з морального боку, боку людяності?

В. Борейко: Ні, чому, є досвід Сполучених Штатів, Японії, де громадські організації вже років десять виступають як опікуни і захищають різних рідкісних тварин.

Бі-Бі-Сі: Тобто права тварин можна захищати, не обов’язково намагаючись їм давати людські права, які також в Україні, як дехто скаже, не можуть захистити?

Image caption Дресирувальники дельфінів кажуть, що їм подобається виступати перед публікою

В. Борейко: Ми не говоримо про всі людські права, 100 чи 120, які декларує міжнародна декларація. Ні, ми говоримо про три права: право на життя, право на свободу, право на захист від жорсткого поводження. От скажемо, у нас є дельфінарій, але ми не можемо ніяк з ними боротися, бо наші права не порушені. Якщо були б права дельфінів, ми подали би в суд на цей дельфінарій, виграли б цей суд, закрили б дельфінарій.

Бі-Бі-Сі: А хіба немає іншого шляху, конкретного закону стосовно дельфінів, і цих дельфінаріїв як способу знущання над тваринами?

В. Борейко: Немає, у законі “Про захист тварин від жорстокого поводження”, і у законі “Про Червону книгу” сказано, що для цих дельфінаріїв треба різні дозволи, дозволів цих немає, і держава нічого не робить, щоб захищати дельфінів.

Бі-Бі-Сі: Що б ви сказали тим, хто каже, що в країні, де важко живеться людям, у суспільстві, яке не змогло достатньо організуватися, аби захистити людей, - тварин захистити неможливо?

В. Борейко: Я знаю цю точку зору, але я хочу сказати, що не може бути подвійна мораль. Якщо ми говоримо про гуманне ставлення, милосердя, то не може бути гуманне ставлення до одних живих істот - людей, і негуманне ставлення до інших.