Конституційні зміни: ще простіше

Верховна Рада змінила процедуру внесення змін до Конституції, скасувавши голосування іменними бюлетенями. За такі зміни у регламенті законодавчого органу проголосувало 253 народні депутати із 391 зареєстрованих у сесійній залі. Уже через лічені години зміни підписав президент України Віктор Янукович.

Image caption Зміни в Регламенті Верховної Ради викликали менші дебати, аніж новий податковий кодекс.

Опозиція вважає, що таке надзвичайно оперативне проведення змін відбулося з порушеннями. Однак голова Верховної Ради Володимир Литвин наголосив, що все робить "у відповідності до регламенту".

Влада прагне змін до Конституції

У п'ятницю, як очікується, Конституційний Суд України оприлюднить висновок щодо дати проведення парламентських і президентських виборів.

По це ще вдень повідомила прес-служба суду. Уже за кілька годин лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов заявив журналістам: йому відомо, що Конституційний суд підтримав дату проведення парламентських виборів у 2012 році.

Пан Єфремов також заявив журналістам, що у п'ятницю Верховна Рада України планує проголосувати в першому читанні за внесення змін до Конституції України. Ці зміни стосуються виборів вищих та місцевих представницьких органів влади.

За словами Олександра Єфремова, рішення Ради має дати чіткий сигнал суспільству, що вибори в парламент відбудуться восени 2012 року.

Голосування у п'ятницю дасть можливість Раді направити знову цей законопроект до Конституційного суду, і в разі його схвалення, на наступній сесії в лютому проголосувати його в остаточній редакції.

Крім того, за словами пана Єфремова, завтрашнє рішення Ради дасть сигнал Центральній виборчій комісії не оголошувати початок виборів до парламенту 22 листопада цього року.

Опозиція: влада діє нечесно

Після того, як зі 149 статті регламенту Ради було виключено можливість голосування бюлетенями за зміни до Конституції, народний депутат України Сергій Сас (фракція "БЮТ-Батьківщина") заявив: "Це для того, щоб голосування проводилося виключно шляхом натискання кнопок".

Сергій Сас пояснив, що якщо у п'ятницю буде рішення Конституційного Суду стосовно терміну наступних виборів, то бюлетенями провести відповідне голосування в Раді буде неможливо, оскільки наприкінці тижня зазвичай збирається дуже мало народних депутатів.

Депутат фракції "БЮТ-Батьківщина" Сергій Власенко в інтерв'ю журналістам виклав своє бачення технології ухвалення змін, передбачивши оперативне підписання змін президентом:

"Все було зроблено за один день. Цей законопроект був внесений. Сьогодні було засідання комітету, до речі, вніс законопроект сам голова комітету, він же скликав комітет. Сьогодні ж його внесли в залу, сьогодні ж його проголосували в першому і в другому читанні. Наскільки мені відомо, документ скоріш за все уже підписаний, переданий в Адміністрацію президента. Я думаю, що сьогодні він буде підписаний президентом. Завтра він буде опублікований у відповідному друкованому органі".

За словами Сергія Саса, відбувся цілий ряд порушень Закону про регламент. Зокрема, нібито відсутня наукова експертиза, а текст законопроекту не був розданий народним депутатам.

У відповідь на звинувачення пана Саса Володимир Литвин заявив, що депутат в залі виступає з політичних міркувань, а потім "негласно" просить ухвалювати рішення.

Особливості голосування в Раді: права рука Чечетова

Крім того депутати від опозиції наголошують, що голосування більшості у Раді відбувається не в демократичний спосіб, а за знаком першого заступника голови фракції Партії регіонів Михайла Чечетова. Той нібито вказує на потрібний результат.

Депутат фракції "БЮТ-Батьківщина" Роман Зварич заявив: "Я щойно сьогодні встановив для себе таку істину, можливо, ви всі давно уже це зрозуміли, але якось магічно: коли права рука пана Михайла піднімається, на тому табло з'являється як мінімум 226 голосів; раптом коли вона опускається, то там тої цифри немає".

Ці звинувачення колег депутати більшості наразі не коментують.