КС: вибори до парламенту - у жовтні 2012

Конституційний Суд дав позитивний висновок щодо законопроекту про внесення змін до Конституції, які передбачають проведення чергових парламентських виборів у жовтні 2012 року, а президентських - у березні 2015-го.

Те рішення суд ухвалив 18 листопада. А 19-го його оприлюднив голова КС Анатолій Головін.

Суд розглядав, чи відповідає статтям 157 та 156 Конституції проект закону №7265, яким пропонується закріпити в перехідних положеннях Конституції, що чергові вибори парламенту відбуваються останньої неділі жовтня 2012 року.

Тим законопроектом також пропонується встановити 5-річний термін повноважень президента України, Верховної Ради, Верховної Ради Криму, депутатів місцевих рад всіх рівнів і сільських, селищних і міських голів.

При цьому передбачається, що чергові вибори президента України проводяться в останню неділю березня п'ятого року його повноважень, у Верховну Раду - в останню неділю жовтня п'ятого року повноважень, місцеві вибори - в останню неділю жовтня п'ятого року повноважень депутатів місцевих рад усіх рівнів і сільських, селищних, міських голів.

Відповідно до встановленої процедури, для внесення змін до Конституції при наявності позитивного висновку КС за них на одній сесії повинні проголосувати не менше 226 народних депутатів, і на наступній сесії - не менше 300.

Отже, запропоновані зміни можуть набути чинності не раніше лютого 2011 року.

Що тлумачив КС?

Правова колізія, в яку втрутився Конституційний суд, виникла після скасування цим же судом 1 жовтня 2010 року політичної реформи 2004 року та повернення до Конституції 1996 року.

Виходячи з норм цієї чинної нині Конституції, чергові парламентські вибори повинні відбутися 27 березня 2011 року, і Центральна виборча комісія мала оголосити про початок виборчої кампанії не пізніше 22 листопада.

Депутат парламенту попередніх скликань Борис Безпалий в інтерв‘ю Бі-Бі-Сі назвав рішення КС прогнозованим.

"Це відбулося через обставини, які нічого спільного з правом не мають, тобто, це відбулося з мотивів політичної доцільності. І причин цього є дві. Головна причина – системна. До 2012 року очолювана Партією регіонів влада сподівається зробити сильнішим адмінресурс і добитися на парламентських виборах оптимального для себе результату. А найголовніше – це те, що вони просто не хочуть бачити в парламенті Юлію Тимошенко".

Що стосується можливих результатів виборів до Верховної Ради у 2012 році, то Борис Безпалий вважає, що за посилення адмінресурсу голосування і бюлетені матимуть набагато менше значення, аніж "малювання протоколів".

"Я думаю, що в Україні вже встановлений режим так званої контрольованої демократії на кшталт Росії. "Демократії", бо говорити можна, а "контрольованої", тому що говорити можна, але ці розмови ні до яких результатів не приведуть. У найближчі роки відбуватиметься відступ України на авторитарні позиції. І головна причина тут не в Партії регіонів і не в Януковичі, а в тому, що, здобувши владу в 2004 році, демократичні сили з тріском провалились".