Історичний саміт НАТО стартує в Лісабоні

Саміт Нато у Лісабоні
Image caption Португалія вітає учасників одного з найважливіших самітів в історії альянсу

Світові лідери прибувають у Лісабон для участі в одному з найважливіших самітів в історії альянсу.

28 країн-членів організації мають схвалити нову стратегічну концепцію, згідно з якою НАТО зможе формувати свою реакцію впродовж наступного десятиліття на такі загрози, як кібератаки та балістичні ракети. Важливими темами саміту також стануть війна в Афганістані та покращення взаємин з Росією.

Ще напередодні саміту НАТО, в якому візьме участь президент Росії Медвєдєв, Москва заявила, що США і Росії вдалося значно покращити відносини завдяки зусиллям американського президента Барака Обами.

Водночас, у самих Сполучених Штатах внаслідок перемоги республіканців на виборах до Конгресу посилилились дебати щодо доцільності продовження цього двостороннього "перезавантаження відносин".

Лунають заклики республіканців відкинути ратифікацію нової угоди з Росією щодо скорочення стратегічних наступальних озброєнь, яку мають схвалити у січні. Демократи відверто назвали це саботажем республіканців, який не є в інтересах США, особливо напередодні зустрічі Барака Обами і Дмітрія Мєдвєдєва на саміті НАТО в Лісабоні.

"Перезавантаження" відносин США з Росією - це така собі увертюра Вашингтона, запропонована Росії, яку Москва не чує і діє на міжнародній арені не у відповідь на це "перезавантаження", а виключно у власних інтересах", - зазначив колишній посол США до НАТО, республіканець Курт Волкер.

"Штучне нашарування"

Втім, на початку листопада несподівано для багатьох російський міністр закордонних справ Сєргєй Лавров заявив, що завдяки зусиллям Барака Обами вдалося зняти ідеалогічні бар'єри, "штучне нашарування" у відносинах, а за 2 роки США і Росія досягли набагато більше, ніж за весь час перебування при владі адміністрації Джорджа Буша. Експерти наголошують, що напередодні саміту НАТО російське керівництво дещо змінило стиль у відносинх із Заходом, наголошуючи на спільних інтересах.

Тим часом у Вашингтоні "перезавантаження" відносин США і Росії стало справді каменем спотикання між демократами і республіканцями. Цілком реально, що договір про скорочення стратегічних наступальних озброєнь, який пройшов 18 слухань, не ухвалять на січневій сесії Сенату, куди прийдуть новоообрані під час виборів у листопаді республіканці.

Ситуація щодо цієї угоди загострилась настільки, що держсекретар Гіларі Клінтон вимушена була стати на захист курсу США щодо Росії, яку почала адміністрація Обами, запропонувавши "натиснути кнопку перезавантаження": "Деякі запронопонували нам натиснути кнопку "паузи". Я абсолютно не погоджусь. Ми повинні продовжити розгляд двосторонньої угоди щодо скорочення стратегічних наступальних озброєнь".

"Перезавантаження" відносин США і Росії, за словами експертів, вже зазнало свого піку після 2 подій: залучення Росії до ухвалення резолюції з іранського питання, яка підтримує санкції відносно Ірану, а також після дозволу Росії своєю територією доправляти американські вантажі до Афганістану.

Це особливо важливо для НАТО, про що говорив Генсекретар Альянсу Андерс Фог Расмуссен.

Image caption Президенти перезавантажують відносини

Неухвалення Сенатом так званої "ядерної" угоди з Росією продемонструє нерішучість США з ядерних питань, що буде використано для "антиамериканської пропаганди" в Росії,- кажуть прихильники демократів. Це особливо буде відчутно, твердять експерти, на тлі того, що НАТО закликає більше залучати Росію до глобальної системи безпеки і пропонує спільно розробляти систему ПРО.

Роберт Кеген з Брукінз інституту каже, що останні заяви республіканців щодо співпраці з Росією не є в інтересах США:

"Метою, яка спонукала Обаму перезавантажити відносини з Росією, було і покращити тон відносин, і також залучити Росію до вирішення важливих для США питань. Саботаж республіканців щодо цієї стратегії посилить антизахідну риторику Росії, поставить хрест на подальшій співпраці США і Росії щодо Ірану. І взагалі такий саботаж унеможливить контроль США над Росією, коли та буде "погано себе вести".

До такої "поганої поведінки", за словами Кегена, відноситься "посилення впливу Москви на пострадянському просторі, окупація частин Грузії, проблеми із демократією".

Президент дослідницького центру "Ініативи зовнішньої політики" Джемі Флай каже, що посилення голосу республіканців у зовнішній політиці США цілком реально може підірвати ініціативи Обами.

"Думаю, існує ризик, що ці політичні дебати у США можуть підірвати стосунки Обами з російськими посадовцями. Ми вже бачили коментарі представників російської Думи, які кажуть, що можуть переглянути своє ставлення до угоди щодо скорочення стратегічних наступальних озброєнь, беручи до уваги результати виборів у США до Конгресу".

Політичний плюс Обами

Головний закид республіканців демократам - у "перезавантаженні" з Росією США діють одноосібно, виказують слабкість, а Москва не відповідає "рівною взаємністю", до того ж, кажуть республіканці, демократи закривають очі на проблему демократії на пострадянському просторі і цим виказують "подвійні стандарти". Втім демократи кажуть, що це не так.

Держсекретар Гіларі Клінтон критикувала утиски опозиції в Росії. В Україні ж заяву Держдепартаменту щодо місцевих виборів називають найрізкішою міжнародною критикою цього голосування. Колишній посол США до НАТО, республіканець Курт Волкер водночас вважає, що в цілому адміністрація Обами не знає, як діяти з Росією далі.

"Адміністрація Обами справді зазнала значного тиску і з боку Європи, і критиків у США, а також правозахисних організацій в інших країнах відносно того, що Білий Дім достатньо не говорить про права людини. І отже у своїй промові в ООН у вересні президент Обама ще раз підтвердив відданість нової адміністрації цим питанням. Щодо "перезавантаження", то кажуть, що поступ США і Росії досягнуто щодо співпраці в іранському питанні та Афгаінстану. Але можна також припустити , що Росія пішла на таку співпрацю і без "перезавантаження", а через власні інтереси. А отже, можливо, в цьому "перезавантаженні" вже немає куди йти далі.

Тим часом саміт НАТО у Лісабоні називають найбільш захоплюючим за останнє десятиріччя, а присутність на ньому російського президента Медвєдєва деякі американські часописи вже назвали "великим політичним плюсом" Барака Обами.

Новини на цю ж тему