Янукович створює комісію для співпраці з НАТО

Президент Віктор Янукович наказав українським владним інституціям продовжити конструктивне партнерство з НАТО.

Image caption Президент Янукович з Генсеком НАТО Расмуссеном

Інструментом для подальшої координації співпраці України з Північноатлантичним альянсом буде спеціальна комісія, яку президент розпорядився створити.

Її головою Янукович призначив міністра закордонних справ України Костянтина Грищенка. Йому доручено впродовж двох найближчих тижнів визначитися з персональним складом комісії, а також запропонувати президентові кандидатури на посади національних координаторів з питань партнерства України з НАТО.

Співпраця буде тіснішою?

Національні координатори, як сказано в указі Януковича, є спеціально уповноваженими особами, діяльність яких спрямована на забезпечення сприяння узгодженому виконанню центральними органами виконавчої влади, іншими державними органами завдань щодо продовження конструктивного партнерства України з Організацією Північноатлантичного договору з питань, які становлять взаємний інтерес.

Згідно з президентським указом, національних координаторів буде 5, і кожен з них буде куратором окремої галузі співпраці з НАТО.

Національні координатори працюватимуть на громадських засадах. На ті посади можуть призначити лише заступників міністрів профільних міністерств чи відомств.

Зміна позицій

Попри антиНАТОвську риторику Партії регіонів, 14 червня 2010 року сформований тією політичною силою уряд Миколи Азарова затвердив план заходів із реалізації річної національної програми співпраці Україна-НАТО на 2010 рік. Два тижні по тому, 1 липня цього року, парламентська коаліція на чолі з тією ж таки Партією регіонів вилучила прагнення України до членства в НАТО з переліку напрямків державної політики у сфері національної безпеки.

Раніше президент Янукович не раз заявляв, що Україна не має на меті членство в НАТО.

Image caption Перспектива членства в НАТО не подобається комуністам - коаліційним партнерам Партії регіонів

Указ про створення спеціальної комісії для продовження конструктивного партнерства України з Північноатлантичним альянсом Янукович підписав напередодні саміту НАТО в Лісабоні, на який український президент не поїхав, але делегував туди міністра закордонних справ Грищенка.

У день, коли в Португалії відкривався саміт, у Києві міністерство оборони України передало президентові Януковичу проект плану військової співпраці з НАТО на 2001 рік. За словами начальника Генштабу Збройних сил України Григорія Педченка, на наступний рік заплановано понад 20 спільних заходів українського війська з силами НАТО.

"Ми будемо підтримувати і розвивати військове співробітництво з НАТО", - сказав Педченко.

Відповідаючи на запитання журналістів, чому Російська Федерація масштабніше й активніше співпрацює з НАТО, Педченко зауважив, що "там є більше економічне підґрунтя".

Декларації і дії

Оглядачі зауважують, що суттєвою рисою української політики є часта зміна поглядів і позицій її представників щодо певних тем. Одна з них - вступ України в НАТО. Історія стосунків Віктора Януковича з альянсом свідчить, що його позиція змінювалась залежно від того, був він у владі чи в опозиції.

У березні 2003 р. на спільній прес-конференції з генеральним секретарем НАТО Робертсоном прем’єр-міністр України Янукович заявив, що одним із пріоритетів уряду є виконання Плану дій Україна-НАТО, що дасть можливість перейти до наступного етапу – інтенсифікованого діалогу й переходу до Плану дій з набуття членства в НАТО.

19 квітня 2004 р. новий Генсек НАТО Яап де Хооп Схеффер приїхав в Україну для ведення переговорів з її керівництвом у зв’язку з заявою України про наміри стати членом НАТО. Тоді Янукович-прем’єр виступав за наближення України до стандартів НАТО та майбутнє членство країни в організації.

Однак під час усіх виборчих (парламентських і президентських) кампаній Янукович змінював риторику стосовно НАТО, підкреслюючи, що Україна під його керівництвом не прагнутиме до членства в НАТО, а залишатиметься позаблоковою країною.