Політолог: влада не здатна пояснити свої дії

Протести проти Податкового кодексу
Image caption Протести біля стін Верховної Ради. Чи буде продовження?

Верховна Рада України ухвалила в другому читанні Податковий кодекс.

Депутати опозиції вигукували "Ганьба". У парламенті спалахнула бійка між провладними та опозиційними депутатами, які виступали проти схвалення Податкового кодексу в нинішньому вигляді, бо, на їхнє переконання, він збільшить податковий тиск на дрібний і середній бізнес.

Біля стін парламенту в Києві та на головних площах інших міст України відбулися багатотисячні мітинги протесту дрібних підприємців проти розробленого урядом законопроекту. Прем'єр-міністр Микола Азаров заявив, що протести свідчать про демократію в Україні.

Про політичні наслідки і підтексти протестів проти Податкового кодексу Українська Служба Бі-Бі-Сі розмовляла з Михайлом Погребинським, директором Київського центру політичних досліджень та конфліктології.

М. Погребинський: Я не здивований тим. Це звичайно для нової української влади – нездатність пояснити свої дії і взагалі іґнорування, так би мовити, соціальної частини державного управління. Вони говорять про це мільйонам людей, які не сплачують так, як їм хочеться, податки, так само, як вони говорять про багато інших речей, не уявляючи собі при тому, що йдеться саме про мільйони людей. Якщо люди порушують закон, це просто означає, що закон негідний, що ситуація не дозволяє їм інакше діяти. Не може бути 10 мільйонів кримінальних злочинців у країні. Вони цього просто не розуміють і ніколи не розуміли. І це, власне, я вважаю, головна проблема чинної влади.

Бі-Бі-Сі: Ми зараз не аналізуємо пунктів Податкового кодексу. Це не завдання нашої розмови сьогодні. Але я би хотів вас запитати таке. На адресу влади закидають не просто некомпетентність, коли йдеться про нездатність пояснити потребу у даних кроках своїх, а, власне, навіть ідеологічну ворожість до певного прошарку людей. Тобто, гасло лунає приблизно так, що це влада великих олігархів, це влада великого капіталу, а також владних посадовців, які хочуть знищити дрібних підприємців, бо вони незалежні.

М. Погребинський: Я думаю, що така інтерпретація також можлива. Просто я з цим не погоджуюсь, бо я взагалі не вбачаю в діях влади якоїсь продуманої стратегії. Ви ж говорите про те, що нібито є якась стратегія великого бізнесу проти незалежного малого і середнього.

Image caption Михайло Погребинський: влада не здатна пояснити свої дії

Бі-Бі-Сі: Пане Погребинський, це не я говорю, це я переповідаю вам гасла, які ми, очевидно, бачимо і чуємо. Гасла опонентів.

М. Погребинський: Це правда. У тому зацікавлені і політичні опоненти діючої влади. І я навіть хочу сказати, що певною мірою, але лише певною мірою, в тому є істина, є правда. Насправді, я переконаний в тому, що вони просто не вміють думати бодай на коротку перспективу. Вони взагалі не вміють думати категоріями соціального управління. Я вважаю, що насправді у керівників держави немає такої думки, що треба зробити так, щоб малого бізнесу не було, оскільки він некерований і незалежний. Влада просто хоче зробити так, щоб підприємці діяли за її якимось, як вона собі уявляє, принципом: от будете платити стільки, скільки ми скажемо. Влада абсолютно ігнорує те, що насправді малий бізнес - це не те саме, що великий. Малий бізнес не може, скажімо, себе захистити проти корупції, як себе може захистити Ахметов чи Коломойський.

Бі-Бі-Сі: Ми почали говорити про відсутність певного плану у влади, а дехто сказав про відсутність певного плану і в учасників чи організаторів теперішніх протестів. Вони намагалися дуже чітко, дуже наполегливо відхреститися від політичних партій. Чи не вважаєте ви, що зараз ситуація змінюється? І гасла, наприклад, щодо референдуму про недовіру до Верховної Ради, а, можливо, навіть і до президента, які лунають, – чи не означає це, що демократичний протест, протест проти Податкового кодексу може перерости і вже переростає в політичний?

М. Погребинський: Ви знаєте, якщо таке питання мені було би поставлене пару днів тому, коли вже почались ці процеси, я сказав би: ні, я не думаю, що це може бути. Але просто я сам, якщо чесно, здивований масштабами, і тим, що цією кампанією не керують політичні суб’єкти. Я розмовляв з моїми колегами з різних міст України, і там десятки тисяч людей беруть участь в акціях протесту. Я думаю, що головна похибка влади в даному випадку, - це нерозуміння того, що вони тут мають справу з найбільш активною частиною населення. Це не бюджетники, це люди, які показали своїм досвідом, що вони можуть захистити свої інтереси бодай хоч трохи. І тому зараз можна говорити, що це може бути початком такого формування… ну, вже якоюсь мірою, і політичного протесту. Я це не виключаю.