Україна прагне асоціації з ЄС у 2011 році

На саміті ЄС-Україна у Брюсселі, у якому взяв участь президент Віктор Янукович, Європейський Союз надав Україні План дій щодо запровадження безвізового режиму для короткотермінових поїздок українських громадян до країн ЄС.

Проте наразі конкретні терміни скасування візових вимог не були названі. Було також заявлено, що Україна може підписати угоду про асоціацію з ЄС вже наступного року. Так твердять керівники ЄС та України на 14-му саміті Україна-ЄС у Брюсселі.

Віктор Янукович: Безумовно, ключовим результатом стало представлення ЄС Плану дій щодо запровадження безвізового режиму. Вважаю це спільним успіхом України і ЄС.

Таким оптимістичним заявам Віктора Януковича передував курйоз - стенд з написом Саміт Україна-ЄС впав на підлогу буквально за кілька хвилин до того, як на ту трибуну піднявся президент України. Чи стане це поганою прикметою, чи ні - покаже час. Але поки що високопосадовці з обох сторін заявляють про те, що Україна зробила свій вибір на користь руху до Європи.

Президент Ради Європейського Союзу Герман Ван Ромпей: Ми визнаємо європейські устремління України і вітаємо її європейський вибір. Відтоді, як ви обійняли посаду президента, Україна та ЄС активно займалися написанням спільної книги. Це буде довга книга, і сьогодні ми дописували один з найцікавіших її розділів.

Писати таку довгу книгу у Брюсселі вирішили і у знаковому місці – у замку де Валь Дюшес на околиці Брюсселя. Саме тут після Другої світової війни готували Римські угоди, які стали основою для створення Європейського Союзу. Загалом, ЄС починався, як співтовариство вугілля і сталі.

Image caption Замок де Валь Дюшес, де після Другої світової війни готували Римські угоди, які стали основою для створення Європейського Союзу.

В цьому також вбачають певний символізм, оскільки зараз ключовою складовою євроінтеграції України називають створення зони вільної торгівлі. Тобто, безмитний і безтарифний доступ товарів і послуг на ринки обох сторін, як і 50 років тому, коли вугілля і сталь продавалися в межах шести європейських країн.

Значну увагу високопосадовці приділили угоді про асоціацію України з ЄС. З обох сторін пролунало твердження, що це можливо вже наступного року. Президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу чітко виділив три ключові питанн, важливі для України найближчим часом.

Жозе Мануель Барозу: Ми переконані, що наступний рік буде дуже важливим для відносин між Україною і ЄС з трьох питань. Ми б хотіли до середини 2011 року закінчити нашу угоду про асоціацію. Ми б хотіли побачити поступ щодо демократичної реформи, це дійсно важливо для відкритого і сучасного суспільства. Ми готові підтримати українське керівництво в реалізації економічних реформ.

На питання українських журналістів про можливу дату запровадження безвізового режиму між Україною і ЄС президент Єврокомісії знизав плечима і заявив, що конкретних дат назвати не може і поступ у цьому питанні залежить від України, бо в Плані дій існує список конкретних кроків, які має зробити Київ.

Image caption Янукович: ми це завдання виконаємо, і тоді, як кажуть, м'яч буде на європейській стороні.

Це введення біометричних паспортів – тобто, документу, який міститиме відбитки пальців і більше особистої інформації, ніж нинішні українські закордонні паспорти.

Також ЄС закликає завершити демаркацію кордонів і готовий допомогти із технічним оснащенням цього процесу. Крім того, Україна має запровадити жорсткіші механізми для попередження нелегальної міграції. Особливу увагу у Брюсселі звертають і на те, як сама Україна видає візи для в'їзду на свою територію громадянам третіх країн.

Президент Віктор Янукович впевнений, що Україна швидко впорається із цим так званим домашнім завданням у 2011 році і успішно прозвітує перед Європейським Союзом .

Віктор Янукович: Скоріше за все, у першому півріччі 2011-го року і ми над цими реформами вже працюємо, і сподіваюсь, що ми це завдання виконаємо, і тоді, як кажуть, м'яч буде на європейській стороні.

Проте, як твердять європейські дипломати, Брюссель – це не лише Єврокомісія і Рада ЄС. Це ще і впливовий Європейський парламент, де демократичні перетворення України оцінюють набагато скептичніше, і певним лакмусовим папірцем ставлення усіх європейських структур до інтеграційних устремлінь Києва може стати парламентська резолюція щодо України, яку планують ухвалити вже цього тижня.

Новини на цю ж тему