FT: "ЄС випробовує Януковича щодо демократії"

"ЄС, Київ та Москва у пошуках дружніх відносин" - проголошує заголовок Гералд Трібюн. Кореспондент часопису у Брюсселі зауважує, що на саміті України з ЄС головним питанням залишається, чи змушена Україна обирати між Євросоюзом та Росією. Той факт, що одночасно з самітом відбувається тристороння зустріч лідерів ЄС, України та Росії з енергетичних питань засвідчує, що відносини у трикутнику можуть бути продуктивними.

Часопис нагадує, що нестабільна політична ситуація в Україні, складні відносини з Москвою, що призводили до кризи газопостачання у Європу, перетворили Київ у незручного партнера для Брюсселя. "Надто важлива, щоб ігнорувати, і надто складана для швидкої інтеграції Україна постає унікальним викликом перед лідерами ЄС", - пише часопис.

Євросоюз сподівається привернути Україну до Заходу, пропонуючи енергетичні угоди, зону вільної торгівлі та безвізовий режим пересування. 30 відсотків української зовнішньої торгівлі припадає на ЄС, і зі вступом до зони вільної торгівлі ця частка може суттєво зрости. Президент Єврокомісії Жозе Мануель Барозо мав більше зустрічей і телефонних розмов з президентом Януковичем, ніж з будь-яким лідером держави з-поза меж ЄС за останні 9 місяців. Перехід України на регулятивні засади співпраці з ЄС і зона вільної торгівлі з одним з найбагатших ринків світу дає Києву кращі перспективи, ніж митний союз з Росією, Білоруссю та Казахстаном.

Проте Україна не наважується на суттєві реформи без чіткої перспективи членства у ЄС, а розширення Євросоюзу не викликає апетиту в часи економічної кризи у країн-членів ЄС. Часопис нагадує, що Україна залишається однією з найбідніших країн Європи, куди не поспішають західні інвестори і де згортаються права людини та існують зауваження до свободи преси через переслідування журналістів.

Файненшал Таймс вміщує з цього приводу статтю під заголовком "ЄС випробовує Януковича щодо демократії". Кореспонденти часопису у Києві та Брюсселі зауважують, що в центрі уваги саміту Україна-ЄС буде угода про зону вільної торгівлі та безвізовий режим, але Брюссель висловить занепокоєння згортанням демократії в Україні при новій владі. Часопис зазначає, що ЄС та США скритикували те, як в Україні були проведені місцеві вибори минулого місяця.

Саміт збігся в часі з шостою річницею Помаранчевої революції в Україні, яка власне і мала на меті усунути фальсифікації під час голосування в Україні. Відтоді Віктор Янукович повернувся до влади в якості президента, а на річницю Майдану на те місце вийшли представники малого бізнесу, які протестують проти нового Податкового кодексу. У відкритому листі до ЄС представники підприємців закликають Брюссель вплинути на команду Віктора Януковича щодо нового оподаткування, яке, як вони вважають, сприятиме великим компаніям олігархів і дискримінуватиме малий і середній бізнес.

Неурядові організації України також звернулися до ЄС з відкритим листом із закликом захистити демократію в Україні від адміністрації Януковича, яку звинувачують у переслідуванні опозиції. Кілька осіб з оточення колишнього прем’єр-міністра Юлії Тимошенко були заарештовані за звинуваченнями, які опозиція вважає політично вмотивованими. Існує інформація, що колишній міністр економіки Богдан Данилишин попросив політичний притулок у Чехії.

Як заявила ФТ сама Юлія Тимошенко, демократія в Україні під загрозою і потребує захисту ЄС. Томаш Валашек з Центру європейських реформ у Лондоні сказав часопису, що Україна дедалі більше замикається у собі і стає тоталітарною: "ЄС має підтримувати економічні та енергетичні реформи в Україні, але відмовляти Януковича від створення в Україні однопартійної системи".

Новини на цю ж тему