Великий бізнес теж занепокоєний кодексом

Протести дрібних підприємців
Image caption Протести дрібних підприємців у день ухвалення Податкового кодексу. Великий бізнес поки вичікує

У Києві тривають акції протесту представників малого бізнесу, які вимагають від президента не підписувати ухвалений парламентом Податковий кодекс.

Як розповіла в інтерв'ю Бі-Бі-Сі виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації Анна Дерев'янко, великий бізнес також має певні претензії до нового Податкового кодексу, проте намагається вплинути на владу іншими методами:

Анна Дерев'янко: Великий бізнес не виходить на вулицю, не бунтує, але це не означає, що він не повідомляє про свою позицію органи влади. На сьогодні великий бізнес, так само, як і середній, намагається спілкуватися із представниками уряду та парламенту у владних коридорах, аби донести свою позицію щодо окремих статей.

Image caption Анна Дерев'янко: фото з офіційного сайту Європейської Бізнес Асоціації

Бі-Бі-Сі: Чи означає це, що великий бізнес, так само, як і малий, не дуже задоволений новим Податковим кодексом?

Анна Дерев'янко: Знаєте, як і з будь-яким бюджетом, так із Податковим кодексом, є і позитивні, і негативні речі. Тобто, ми не можемо огульно сказати, що всім незадоволені. Просто зважаючи на те, як швидко він ухвалювався, то є певний дискомфорт в усіх представників бізнесу від того, що цей проект Податкового кодексу ухвалено у такому авральному темпі.

Бі-Бі-Сі: Так, але у малого бізнесу є конкретні претензії до цього Податкового кодексу - це звуження застосування спрощеної системи оподаткування і скорочення переліку видів діяльності для сплати єдиного податку. А які конкретні претензії чи "больові точки" цього кодексу може назвати великий бізнес? Врешті-решт, ставки податків - на прибуток, ПДВ - знижено, і деякі експерти навіть заявляють, що цей Податковий кодекс ухвалювався саме в інтересах великого бізнесу?

Анна Дерев'янко:Дійсно, парламентарі підтримали пропозицію урядовців щодо зниження ставок податків. Але для інвесторів, здебільшого, не так важливо, якою є ставка податку, а те, як на практиці відбувається адміністрування податків. Для них також важлива передбачуваність - не тільки на кілька місяців вперед, а на роки вперед, аби вони могли прораховувати свої бізнес-плани. На даний момент ми бачимо кілька, скажімо так, недопрацьованих речей у Податковому кодексі. На сьогодні без рішення суду Податкова адміністрація може арештувати власність на 96 годин. Крім того, ми бачимо, що є можливість призначення повторних податкових перевірок за рішенням різних місцевих податкових органів. Крім цього, ми бачимо, що система автоматичного відшкодування ПДВ закладена, але для себе ми відзначили, що там виписані досить жорсткі критерії для того, аби отримати це автоматичне відшкодування ПДВ. На наш погляд, не дуже багато підприємств зможуть відповідати таким критеріям, що унеможливить широке застосування автоматичного відшкодування ПДВ всім суб'єктам підприємницької діяльності. Є також і певна дискримінація щодо платежів на користь нерезидентів, при цьому це стосується і маркетингових, і інжинірингових послуг. Водночас ми із розумінням ставимося і до намагання уряду створити певні умови для наповнення бюджету, і збалансувати інтереси держави і бізнесу.

Бі-Бі-Сі: Тобто, на даний момент не можна сказати, що у разі, як президент підпише цей Податковий кодекс і він запрацює, це покращить інвестиційний клімат в Україні, як про це багато говорили розробники кодексу?

Анна Дерев'янко: Знаєте, ми є такі дуже стримані оптимісти. Нам спочатку треба подивитися, як усе запрацює, бо дуже часто ми на практиці стикаємося із тим, що є чудові закони, але вони не виконуються. Ми подивимося, як цей кодекс запрацює. Якщо він створюватиме багато негативних моментів для бізнесу, який вже тут працює, то це надсилатиме не дуже позитивні сигнали потенційним інвесторам. Поки про це зарано говорити, не кажучи вже про те, що і кінцевої версії того, що ухвалили депутати, ніхто не бачив, і тому зараз це будуть радше спекуляції на тему, який цей кодекс матиме вплив на підприємницьке середовище, якщо, звісно, винести за дужки регулювання малого бізнесу.

Бі-Бі-Сі: Прем'єр-міністр Азаров вже назвав цей кодекс "найбільш ліберальним у Європі." У вашій асоціації, зокрема, багато компаній європейського походження. Як члени Європейської бізнес-асоціації оцінюють ліберальність цього кодексу?

Анна Дерев'янко: Загалом, ми утримуємося від навішування якихось ярликів на законодавчі акти, ми дивимося на практику їх застосування. Якщо дивитися на ставки, то вони дійсно є досить ліберальними, якщо порівнювати із європейським законодавством. Але ж ми добре розуміємо, що не ставки відіграють вирішальну роль у прийнятті бізнесових рішень, а застосування податкового законодавства, а також відносини на практиці між податковою адміністрацією і суб'єктом підприємницької діяльності. Бо іноді підприємцю не треба і зменшення податкових ставок. Для нього головне, щоб їх не рухали в різні боки кожного разу, щоб їх не перевіряли багато разів на одну й ту саму тематику, а дали нормально працювати і розвивати бізнес. Має бути якась логіка відносин. Бо і малий, і середній, і великий бізнес відчували б себе більш комфортно, якби податкова система була така, яка б стимулювала до спокійної сплати податків. І будь-якому бізнесмену, якщо це нормальна здорова людина, є набагато вигіднішим працювати "по-білому," в офіційному режимі, аніж ховатися від органів влади або витрачати великі кошти на "оптимізацію" своїх податкових зобов'язань.