Дві Кореї обмінялись вогнем. Двоє загиблих

Дим після артилерійського обстрілу
Image caption Острів Йонпхендо у диму

Південна Корея каже, що відкрила вогонь у відповідь після того, як Північна Корея випустила десятки артилерійських снарядів по одному з островів неподалік кордону, що призвело до загибелі двох морських піхотинців.

Південнокорейська армія перебуває у найвищому стані готовності з часу завершення війни.

Пхеньян твердить, що не стріляв першим. Ще двоє південнокорейських морських піхотинців та 4 цивільних зазнали поранень.

Аналітики називають цей інцидент одним із найсерйозніших від часу завершення війни між обома Кореями у 1953, хоча офіційно сторони так і не підписали перемир'я.

Як вважають, таємничий лідер північної Кореї Кім Чен Ір є тяжко хворим, і зараз він намагається передати керівництво країною своєму наймолодшому сину.

У суботу Північна Корея також показала американському науковцеві те, що вона назвала новим заводом для збагачення урану.

Після такого кроку США відкинули можливість відновлення шестисторонніх переговорів щодо ядерної програми Пхеньяна, які було перервано 2 роки тому.

Обмін вогнем та звинуваченнями

Офіційний представник Південної Кореї сказав, що північнокорейські снаряди почали падати у воду біля острова Йонпхендо десь по обіді за місцевим часом.

Близько 50 впали безпосередньо на сам острів, переважно влучаючи у військову базу. Він додав, що одразу ж південнокорейські військові випустили близько 80 снарядів у відповідь.

Місцеві мешканці розповідають, що зруйновано десятки будівель. На оприлюднених відеокадрах видно хмари диму над південнокорейським островом.

"Будинки та гори - у вогні, людей евакуюють. Нічого не видно, оскільки всюди дим. Люди налякані до смерті", - розповів очевидець.

Речник місцевого уряду сказав, що артилерійський обстріл тривав приблизно годину.

Image caption Острів, на якому міститься військова база Південної Кореї, є предметом територіальних претензій з боку КНДР

На острів Йонхпендо знаходиться на відстані 3 кілометрів від морського кордону між обома Кореями, довкола якого точиться суперечка, та 100 кілометрів на захід від Корейського півострова.

Південнокорейське керівництво звинуватило Пхеньян у провокації, застерігши, що той має нести відповідальність за інцидент. У відповідь Північна Корея оприлюднила свою заяву:

"Південнокорейський ворог, не зважаючи на численні попередження, здійснив безвідповідальну військову провокацію, випустивши артилерійські снаряди по нашій морській території неподалік острова Йонхпендо". Пхеньян втім не уточнив, чи було завдано якоїсь шкоди або чи були жертви з його боку.

Повідомляють, що Рада Безпеки ООН має провести надзвичайну зустріч сьогодні або завтра.

Зі снарядами падають і ринки

США, ЄС та Росія засудили дії Пхеньяна. Китай застеріг проти загострення ситуації. Речник китайського міністерства закордонних справ сказав, що обидві сторони "мають робити більше задля миру".

Японський прем'єр-міністр Наото Кан сказав, що наказав своїм міністрам бути готовими до будь-чого.

Центральний Банк Кореї сказав, що проведе надзвичайну зустріч, де оцінить можливі наслідки інциденту на фінансові ринки.

Наприкінці торгів майже на всіх головних азійських ціни на акції суттєво впали. У Гонконзі зафіксоване найбільше падіння одноденне падіння індексу за останні шість місяців.

Новини на цю ж тему