Сабодан отримав орден Свободи

Image caption Президент Янукович вручив Митрополиту орден Свободи, який заснував Віктор Ющенко після Помаранчевої революції.

Помпезними заходами позначене святкування 75-річчя з дня народження предстоятеля УПЦ Московського Патріархату Володимира. Президент Янукович вручив митрополиту орден Свободи, започаткований ще Віктором Ющенком. На святкування прибув патріарх Російської православної Церкви Кирил.

Представники УПЦ Київського патріархату стверджують, що нинішнє відзначення ювілею глави УПЦ МП використовується РПЦ для проштовхування ідеї об'єднання навколо Москви всіх православних народів.

Президент Янукович, поздоровляючи у стінах Києво-Печерської Лаври патріарха Володимира, вручив йому Орден Свободи. Ця нагорода була започаткована ще Віктором Ющенком 2005 року після Помаранчевої революції.

Пан Янукович заявив про видатні особисті заслуги патріарха Володимира, водночас сказавши, що він відіграв важливу роль і в його, Януковича, власній долі.

Віктор Янукович: Ми сьогодні святкуємо ювілей великого сина українського народу, блаженнішого митрополита Володимира. Він завжди своїм словом об'єднував людей навколо добрих мирських справ. І я це завжди відчував на собі. Я завжди відчував і допомогу, і благословення, і любов блаженнішого. І я прийшов поклонитися моєму духівнику, людині, яка доклала руку до моєї долі, моєї душі.

Привітав предстоятеля УПЦ МП і російський лідер Дмітрій Медвєдєв, відзначивши зусилля митрополита для зміцнення, за його словами, Російської православної церкви.

Водночас чимало українських релігієзнавців і політиків переконані, що подібні заяви російського чільника, і сам візит патріарха РПЦ в Україну, а це вже четвертий за його перебування на посаді глави церкви – переслідують політичну мету.

Image caption Патріарх РПЦ Кирил приїхав привітати свого Київського митрополита.

Для цього, як казав Бі-Бі-Сі єпископ УПЦ КП Євстратій, була складена і програма святкувань, аби в них взяли участь найвищі посадовці України.

Представники Московського патріархату відкидають політичну складову нинішнього візиту патріарха РПЦ, разом з тим, на думку єпископа Євстратія, візит переслідує мету – і далі проштовхувати геополітичну доктрину РПЦ, покликану об'єднати навколо Росії, навколо Кремля колишній радянський простір, аби Росія мала вплив на всі православні народи.

Євстратій: Ця концепція передбачає, що Україна є невід'ємною складовою цього "руского міра", який має духовно, культурно, історично, економічно і навіть політично єднатися навколо Москви. Під виглядом духовної єдності патріарх Кирил пропонує концепцію зовсім іншого порядку. За цією концепцією, Україна не є Україною. Україна є лише різновидом Росії. Але, щоб прямо не говорити про це, патріарх ховається за красивим евфемізмом святої чи історичної Русі.

Водночас візит патріарха РПЦ викликав протести серед опозиції. Об'єднання Свобода заявила, що спецпідрозділи Беркуту перешкодили їм провести пікетування Лаври, де перебував російський патріарх.

Опозиція також критикує владу за використання державних коштів для організації помпезних заходів відзначення ювілею Сабодана. Зокрема, щодо обслуговування літака глави РПЦ, участі почесної варти, забезпечення членів делегації транспортом, престижними готелями.

Разом з тим, на думку аналітиків, нинішнє широке відзначення дня народження патріарха Володимира може говорити і про певні ознаки більшої самостійності УПЦ МП і її глави, який в нинішній ситуації і зі своїм статусом, як припускають експерти, виступає майже на рівних з предстоятелем РПЦ.

Новини на цю ж тему