Біометричні паспорти - коли?

Український паспорт
Image caption Українські паспорти трансформують біометрикою

Президент Янукович пообіцяв лідерам Європейського Союзу вже найближчим часом виконати вимоги Плану дій щодо надання Україні безвізового режиму. Він навіть назвав можливу дату - перше півріччя наступного року:

"Безумовно, це певні послідовні кроки, які ми повинні зробити найближчим часом - 2011 року, в першому півріччі. Ми над цими реформами вже працюємо…"

В українській пресі вже з'явились скептичні публікації щодо того, як швидко Україна впорається з усім списком із 60 вимог ЄС, які розбиті на 4 блоки: безпека документів, нелегальна міграція, громадський порядок і безпека, а також міжнародні відносини та фундаментальні права.

Серед реформ, які президент Янукович, виступаючи у Брюсселі, погодився провести наступного року, є і запровадження біометричних паспортів. Це одна з вимог, які Україна має виконати задля отримання безвізового режиму із Євросоюзом.

Прес-аташе представництва ЄС в Україні Давид Стулік каже, що біометричні паспорти набагато складніше підробити:

"Вимога мати біометричний паспорт пов'язана, скажімо, з безпекою авіаційного транспорту. У звичайному паспорті можна змінити дати, щось там підробити, дописати. А тут, коли у цієї людини буде паспорт з біометричними даними, практично буде виключене те, що це не буде та людина, яка цей паспорт має".

Паспорти ті самі, терміни інші

У Міністерстві внутрішніх справ України ще минулого тижня оголосили про намір запровадити біометричні закордонні паспорти. Втім, терміни назвали інші, ніж зазначив президент.

За словами директора департаменту у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Євгена Мамонова, підготовка, ймовірно, триватиме рік. Тож він вважає, що раніше, ніж наприкінці 2011-го, закордонні паспорти з біометричними даними не з'являться.

За словами пана Мамонова, в обкладинку паспорту вклеюватимуть чіп площею у кілька квадратних міліметрів. Консорціум ЄДАПС, який виготовляє паспорти в Україні, за словами заступника гендиректора Олександра Дранікова, вже готовий до нововведення:

"З виробничої точки зору ми вже давно готові до випуску такого роду документів. Консорціум ЄДАПС не раз проводив презентації відповідні та демонстрував прототипи електронних біометричних паспортів, які ми готові випускати. Для того, щоб говорити про терміни переходу на біометричні документи, зокрема, закордонні паспорти, треба знати, наскільки швидко буде ухвалене відповідне законодавство. Це питання до Верховної Ради".

Так, поки що не визначено, які саме біометричні дані міститиме закордонний паспорт. Кабмін лише минулого тижня доручив розробити їхній перелік. Раніше в МВС заявляли, що в паспорті щонайменше будуть відбитки пальців. Загалом, за словами пана Дранікова, існує шістнадцять різновидів біометричних даних, які можуть вносити до подібних документів:

"Це і геометрія кисті руки, і відбиток пальця, і овал обличчя, який не змінюється упродовж всього життя людини, але з досвіду міжнародного - найчастіше використовують все ж відбиток пальця".

Вартість такого паспорта залежатиме від того, які біометричні дані він міститиме, - кажуть в ЄДАПС. Втім, запровадження одних лише паспортів - замало. Щоби система запрацювала, необхідно надати відповідним службам, як-от, прикордонній, податковій чи міліції, пристрої, які би зчитували дані з чіпів. У МВС також кажуть, що не змушуватимуть людей негайно змінювати паспорти: їх оновлюватимуть, коли закінчуватиметься термін дії старих.