У Британії вимірюватимуть "індекс щастя"

Image caption ВВП вимірює все, окрім того, через що варто жити

Прем’єр-міністр Девід Камерон виступив на захист плану запровадження в Британії "індексу щастя".

Попри те, що відновлення економічного зростання залишається пріоритетом уряду, пан Камерон прагне мати краще розуміння розвитку країни, аніж показники ВВП.

Національне бюро статистики розпочне з квітня цікавитися у громадян серед інших питань і їхнім почуттям задоволення життям. Перший індекс щастя буде укладено в 2012 році.

Попередній уряд лейбористів також намагався встановити подібний показник, але відмовився врешті від цієї ідеї через складність оцінки.

Девід Камерон вперше згадав про необхідність запровадження "індексу щастя", коли був обраний лідером консерваторів у 2005 році. Попри скорочення видатків на цілу низку соціальних програм уряд знайшов 2 мільйони фунтів на новий проект.

Як виміряти щастя?

Коли Тоні Блер замовив дослідження з наміром встановити "рівень задоволення життям", то виявив, що ця ідея надто складна для втілення.

Загроза для нового уряду полягає у тому, що "індекс щастя" може легко перетворитися на "індекс невдоволення". У часи скорочення соціальних видатків, втрати роботи і доходів люди можуть сприйняти опитування про задоволення життям як привід понарікати.

Але Девід Камерон процитував американського президента Джона Кеннеді про те, що показники ВВП вимірюють усе, окрім того, через що варто жити. Відтак, новий уряд прагне знайти спосіб вимірювати рівень задоволення життям в країні, щоби корегувати соціально-економічний розвиток суспільства.

Для прикладу він навів ситуацію, коли продаж дешевого алкоголю легко призводить до зростання прибутків компаній, але тягне за собою соціальні негаразди.

Відтак, вимірювання самопочуття суспільства може допомогти формувати урядову політику, яка братиме до уваги прогрес суспільства, що стосується "усього, через що варто жити".

Серед можливих показників для нового проекту Бюро статистки називають оцінку людьми стану свого здоров’я, рівня освіти, нерівності доходів та навколишнього середовища.

Британський уряд не перший вдається до вимірювання показників відмінних від ВВП для оцінки розвитку суспільства. Подібні проекти мають ООН, Євросоюз та Світовий Банк.

Новини на цю ж тему