Президент Ізраїлю радить Україні забути історію

Під час публічної лекції "Політичні та економічні виклики в епоху глобалізації" в Києві президент Ізраїлю сказав, що радить українцям не зосереджуватися на історії і залишити цю справу вченим.

"Якби мене запитали, що порадити Україні, я б сказав: забудьте історію, історія взагалі не важлива. ... Вам не вдасться не повторити помилок минулого, ви просто наробите нових", - сказав Шимон Перес.

Президент Ізраїлю перебуває в Україні з державним візитом, в його рамках у четвер він зустрівся зі спікером Верховної Ради Володимиром Литвином.

У Києві пан Перес також вшанував пам'ять жертв Бабиного Яру.

Біля меморіального комплексу президента Ізраїлю зустрів почесний караул, а після хвилини мовчання пан Перес поклав квіти до пам'ятника.

З Києва до Дніпропетровська

Image caption Шимон Перес з державним візитом в Україні

Після Києва на президента Ізраїлю Шимона Переса чекають у Дніпропетровську, де він зустрінеться з представниками місцевої єврейської громади.

Лідери єврейської громади Дніпропетровська Віктор Пінчук, Геннадій Боголюбов та Ігор Коломойський входять до п’ятірки найбагатших в Україні за версією журналу "Кореспондент".

Кореспондент Української служби Бі-Бі-Сі в Дніпропетровську Вадим Рижков каже, що представники єврейської громади вважають візит президента Ізраїлю ознакою зростання міжнародного авторитету їхньої громади, яку вони самі називають найпотужнішою в Україні.

Секретар єврейської громади Дніпропетровська Олег Ростовцев як доказ такого впливу наводить той факт, що мільйонер Ігор Коломойський нещодавно очолив правління Асоціації єврейських громад усієї Європи, а його партнер по бізнесу та голова громади Геннадій Боголюбов фінансував будівництво павільйону для зберігання сувоїв тори біля Стіни плачу в Єрусалимі.

Наш кореспондент каже, що лідерів дніпропетровської громади Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова, а також Віктора Пінчука добре знають в Ізраїлі, і ізраїльські урядовці неодноразово бували у Дніпропетровську.

Президент Ізраїлю зустрінеться з єврейською громадою міста у хоральній синагозі "Золота троянда", яку було відбудовано на гроші місцевих підприємців 10 років тому. Зараз біля неї будують музей Голокосту та найбільший у світі єврейський центр "Менора".

У величезному комплексі з семи башт вже розпочались оздоблювальні роботи. Шимон Перес також відвідає найбільшу в Україні єврейську школу, учні якої, як каже наш кореспондент, перемагають не тільки на олімпіадах з фізики або математики, але й з української мови.

Дніпропетровськ як релігійний центр

Image caption Мільйонер Ігор Коломойський - голова правління Асоціації єврейських громад Європи

Рабином Дніпропетровська впродовж 30 років був батько сьомого Любавицького ребе Леві Іцхак Шнеєрсон, репресований за радянської влади. Сьомий і останній Любавицький ребе Менахем-Мендель Шнеєрсон, духовний провідник хасидського руху Хабад, який жив у США, вважав Дніпропетровськ своїм рідним містом.

За словами нашого кореспондента, серед послідовників хабадського хасидизму - багато заможних людей, і вплив єврейської громади в Дніпропетровську дуже помітний.

Підприємці – члени єврейської громади будують у Дніпропетровську готелі, торгівельні центри, вони є власниками багатьох підприємств.

Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов - два із трьох співвласників одного з найбільших банків в Україні "Приватбанку".

Пан Коломойський побудував у Дніпропетровську стадіон "Дніпро-Арена", а його структури займаються реконструкцією дніпропетровського аеропорту.