Янукович: після Брюсселя - до Москви

Президенти України і Росії
Image caption Президенти України і Росії зустрічаються вже вдесяте

Нинішній тиждень позначився посиленням міжнародної дипломатичної активності президента Януковича на тлі активізації руху протестувальників усередині країни, які вимагали від глави держави накласти вето на Податковий кодекс.

На початку тижня український президент здійснив візит до Брюсселя, де проходив саміт Україна-ЄС – перший для пана Януковича в ранзі глави держави.

Президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу назвав саміт успішним, а Віктор Янукович пообіцяв виконати все для завершення переговорів про асоціацію і щодо плану дій з надання Україні безвізового режиму вже у 2011 році. Проте чимало політиків в Україні оцінили саміт як досить порожній для Києва.

На думку міжнародних аналітиків, Україна так і не отримала чітких перспектив щодо надання безвізового режиму, а асоціація, як твердять експерти, відійшла на далеку перспективу.

Разомі з тим, відсутність коштів на біометричні паспорти, кажуть аналітики, може загальмувати запровадження безвізового режиму з ЄС.

Перспективним оцінила українська влада інший дипломатичний крок Віктора Януковича – візит у п’ятницю до Москви і переговори з російським президентом Дмітрієм Медвєдєвим.

Це вже десята зустріч обох лідерів цього року. Кремль неодноразово заявляв, що після поразки Віктора Ющенка на виборах і приходу до влади пана Януковича взаємини між Росією і Україною набули нового політичного забарвлення.

У Москві сторони перейшли до проблем газу, спрощення перетину громадянами двох країн кордону, створення спільних підприємств, зокрема, у галузі літакобудування.

Ще до переговорів помічник президента Росії Сергей Приходько заявив, що “бажання українського керівництва в цілому зрозуміле – воно хоче знизити ціну на газ”. На думку російського представника, потрібно знайти золоту середину, яка би враховувала і інтереси української сторони, і “Газпрому”.

Адміністрація Януковича неодноразово заявляла про необхідність перегляду укладеної на початку 2009 року газової угоди з Росією, вважаючи ціну несправедливою. Але Москва посилалася на зниження для Києва на 100 доларів ціни в обмін на продовження терміну перебування Чорноморського флоту в Криму.

Нині експерти кажуть, що Київ міг би піти на поступки, але вони можуть викликати серйозну критику противників Януковича. Адже йдеться, зокрема, про можливість допуску “Газпрому” до української ГТС, а також задоволення інших господарських претензій Росії.