Податковий кодекс направлено президенту

Протести в четвер, 25 листопада
Image caption Наступного тижня підприємці погрожують новими протестами

Провідники акцій протесту дрібних підприємців проти нового Податкового кодексу розділилися у тому, чи варто вимагати лише президентського вето, чи висувати владі ще й політичні вимоги.

Як повідомив в інтерв’ю 5 каналу один із координаторів акції Олександр Данилюк, у четвер ввечері голосуванням на Майдані незалежності попередня координаційна рада протесту була розпущена, оскільки більшість її членів виступали проти проведення наступного тижня масового мітингу із висуненням політичних вимог - розпуску Верховної Ради та відставки президента.

"Сьогодні, коли люди стоять, і стоять по всій Україні, їх вже не цікавить вето на Податковий кодекс. Ми ухвалили рішення: оскільки Податковий кодекс було ухвалено у неконституційний спосіб, ми його, навіть після підписання виконувати не будемо. Ця влада, яка обдурила народ, яка знущається над ним, є нелегітимною і не повинна і надалі узурпувати свої посади," - заявив Олександр Данилюк, повідомивши, що від понеділка у Києві розпочнеться безстрокова акція протесту підприємців із політичним вимогами.

Водночас представники іншої частини учасників акцій протесту підприємців не визнають розпуску координаційної ради акцій протесту і кажуть, що їх вимога залишається незмінною - це ветування Податкового кодексу президентом. Це, зокрема, підтвердила і голова комітету з підприємництва "тіньового" уряду Оксана Продан, яка напередодні брала участь у переговорах від імені підприємців із представниками адміністрації президента.

Коли акції протесту підприємців лише розпочиналися, вони всіляко підкреслювали свою політичну незаангажованість і відокремлення від політики.

Заступниця голови президентської адміністрації Ірина Акімова, яка напередодні зустрілася із представниками акцій протесту підприємців, заявила, що перші експертні висновки щодо Податкового кодексу президент має отримати в суботу.

"Розуміючи важливість цього документа, ми вже давно сформували експертну групу, куди, зокрема, входять і представники громадських організацій. Ця група розпочне працювати із остаточним текстом документа у ту ж хвилину, які він надійде (до адміністрації президента). Ми будемо працювати і в суботу, і в неділю, і намагатимемося у максимально стислі терміни, враховуючи великий обсяг цього документа, підготувати експертну довідку, на основі якої президент ухвалюватиме своє рішення щодо долі цього документа," - заявила Ірина Акімова. Напередодні вона також заявила, що новий Податковий кодекс викликає у президента "занепокоєння."

Учасники протестів очікують, що вже в понеділок президент має визначитися зі своїм ставленням до Податкового кодексу, і планують подальші акції на понеділок чи вівторок наступного тижня.

Накласти вето на Податковий кодекс закликав нинішнього президента його попередник Віктор Ющенко. Він наголосив, що не можна намагатися вирішити економічні проблеми країни лише за рахунок окремої частини бізнесу, у даному випадку - малого та середнього.

"Люди - за діалог, вони розуміють необхідність прийняття Податкового кодексу. Але покладати основне податкове навантаження на малий та середній бізнес - несвоєчасно і неправильно. Уряд не розуміє - голого не можна роздягнути; найкращий податок - той, якого не існує," - заявив Віктор Ющенко, водночас, наголосивши на потребі проведення податкової реформи для того, аби українська економіка вийшла із тіні. Він також вважає, що неналаштованість влади на діалог із бізнесом стала причиною вуличних акцій протесту.

Водночас лідер партії "Фронт змін" Арсеній Яценюк вважає причинами акцій протесту те, що українське податкове законодавство не стимулює до сплати податків, а спроба посилення податкового тиску обертається реакцією у відповідь:

"Податки сплачують, аби забезпечити достойну пенсію, соціальні виплати, доступне житло, безкоштовну медицину, чисте довкілля, доступність освіти, відсутність корупції і сприятливі умови для бізнесу. Але всього цього в країні немає. Кількість та обсяги сплачених українцями податків жодним чином не впливають на рівень їх життя. Чим більше держава стягує податків, тим краще живе тільки адміністрація президента, уряд, Верховна Рада і чиновники. Мотивації сплачувати податки в країні відсутні," - заявив Арсеній Яценюк.

Тим часом за інформацією голови Національного форуму профспілок України Мирослава Якибчука, влада готує низку акцій на підтримку нового Податкового кодексу. Зокрема, за його словами, підтримувати кодекс будуть представники "депресивних" галузей, які отримали преференції у новому кодексі. Цього тижня про свою підтримку нового кодексу заявили представники легкої промисловості, які також закликали дрібних підприємців припинити свої акції протесту. Водночас, як твердить представник профспілок, заборгованість із виплти зарплати в українській легкій промисловості за минулий рік зросла на 37%, а чверть працівників галузі перебуває у вимушених відпустках. Мирослав Якибчук також каже, що наступного тижня на захист Податкового кодексу мають виступити представники суднобудування, авіапрому та інших галузей, які отримали податкові пільги, але, водночас, переважно належать приватному капіталу.