МОЗ хоче контролювати вживання антибіотиків

Міністерство охорони здоров’я хоче жорсткіше контролювати, які ліки продаються у аптеках, особливо ті, на покупку яких потрібен припис лікаря.

Чиновники МОЗ кажуть, що це має зменшити масштаби такого явища, як самолікування українців. Водночас у міністерстві твердять, що не збираються збільшувати перелік препаратів, на які потрібен рецепт.

Спроби продавати більшість ліків лише за рецептом уряд робив ще 5 років тому.

Водночас всі пропозиції ужорсточити контроль за продажем рецептурних ліків зустрічали значний суспільний спротив.

Багато українців мають сумніви щодо того, що лікарі готові приймати їх значно частіше, ніж до сьогодні.

Зараз в українських аптеках легко придбати ліки, на які потрібен припис лікаря, тож звертатися до поліклініки за рецептом зовсім не обов’язково.

Як пояснив президент Всеукраїнського лікарського товариства Олег Мусій, поки наказ міністерства охорони здоров’я не зареєстрований у Міністерстві юстиції, тому невідомо, коли він набере чинності, але в будь-якому разі документ, за його словами, не розширює перелік ліків, для купівлі яких треба рецепт.

А от незручності для пацієнтів, яким доведеться частіше ходити до лікаря, за словами пана Мусія, обернуться лише на користь пацієнтам:

"Може, це будуть трошки незручності для самих пацієнтів тому, що буде потрібно частіше ходити до лікаря. А насправді це ходіння частіше до лікаря – це на їх благо. Це зменшить кількість неконтрольованого вживання, наприклад, тих самих антибіотиків, які сьогодні часто-густо можна купити в аптеці, хоча вони віднесені до списку тих, які відпускаються по рецепту. Але можна їх придбати в аптеці без рецепта.

Існує вичерпний перелік тих ліків, які відпускаються без рецепту. Це не стосується цього переліку взагалі, він такий, як був, затверджений ще в 2006 році, цей перелік. У нас в громадській раді, наприклад, зараз обговорюється, і на сайті міністерства можна почитати новий перелік, який ще більше розширює кількість ліків, які відпускаються без рецепта. Там їх більше 3000 насправді, і цих ліків це взагалі ніяким чином не стосується. В стадії обговорення ця кількість може бути навіть збільшена до 4000. Справді, ліки повинен назначати і зобов’язаний назначати лікар, а не сусіди, як часто-густо у нас буває, по нашому менталітету."

Водночас критики ініціатив Міністерства охорони здоров’я кажуть, що українці лікуються "за порадами сусідів" не тому, що не хочуть ходити до лікарів, а тому, що зазвичай такі походи пов’язані зі стоянням у чергах у поліклініках і сплаті неофіційної "винагороди" лікареві за виписку рецепту.

Якщо ж ініціативи МОЗ набудуть чинності, то чи витримає нинішня система поліклінік ще більшим потік пацієнтів?

Лікарям треба згадати латину

Олег Мусій каже, що має витримати, аби тільки лікарі згадали, як писати латиною:

"Я думаю, що так. Єдине, що буде навантаження. Звісно, наші лікарі відвикли писати рецепти в зв’язку з тим, що відпускалося багато чого без рецептів, можна було купити майже будь-що в аптеці.

Часто-густо лікарі на папірцях писали оригінальну назву препарату, а тут вводиться те, що потрібно буде писати латинську назву для того, щоб хворий міг сам вибрати, чи купити йому дешевший наш чи індійський препарат з тією самою діючою речовиною, чи з тією самою діючою речовиною в аптеці може бути якійсь там бельгійський чи німецький, дорожчий і начебто якісний, на думку пацієнта."