Янукович назвав Голодомор ''трагедією''

Президент Янукович вшанував пам'ять жертв Голодомору
Image caption На відміну від попередніх років у державних заходах брав участь провідник лише однієї церкви - УПЦ МП

У суботу в Україні вшановують пам’ять жертв Голодомору 1932-1933 років, коли внаслідок примусової колективізації, що проводилася за наказом Сталіна, від голоду загинули кілька мільйонів мешканців України.

Президент Янукович, прем’єр-міністр Азаров та інші чільні посадовці взяли участь у церемонії вшанування пам’яті жертв Голодоморів на території Національного музею "Меморіал пам’яті жертв голодоморів України".

На відміну від попередніх років, коли за перебування на посаді Віктора Ющенка, у День вшанування жертв Голодомору відбувався екуменічний молебень, цього року у заходах за участи президента брав лише провідник Української Православної Церкви Московського Патріархату митрополит Володимир, який провів поминальну панахиду.

Ющенко і Тимошенко вшанували разом

Image caption Юлія Тимошенко взяла участь в акції Громадського комітету

Пізніше у суботу біля Національного меморіалу жертвам Голодомору також відбулися поминальні заходи, організовані Громадським комітетом із вшанування пам’яті жертв Голодомору.

За повідомленнями, у заходах взяли участь близько тисячі людей, включно з колишніми президентами Леонідом Кравчуком та Віктором Ющенком, а також лідером партії "Батьківщина" Юлією Тимошенко.

Колоски і свічки пам’яті принесли представники усіх областей України та посольств Франції, Грузії, Німеччини, Канади, США та Нігерії.

Представники усіх українських церков, крім УПЦ МП, відслужили панахиду в пам’ять про жертв Голодомору.

Пам'ять загиблих вшанували хвилиною мовчання.

Напередодні у зверненні до народу з нагоди річниці Голодомору, пан Янукович, який заперечує, що Голодомор був геноцидом українського народу, назвав події 1932-33рр. "трагедією" і "справжнім Армагедоном, коли люди од голоду втрачали людське".

Водночас він закликав не перебільшувати число загиблих внаслідок Голодомору:

"…коли деякі, з дозволу сказати, "вчені" на численних імпрезах і "круглих столах" легко перекидаються мільйонами загиблих з голоду - від 3 млн. - до 5 млн. - до 7 млн., а то й більше - то це вже кощунство".

Опозиція і діаспора критикують Януковича

Одна з лідерів опозиції Юлія Тимошенко у своєму зверненні висловила вдячність "тим десяткам країн світу, які офіційно визнали Голодомор в Україні геноцидом та засудили його" і висловила жаль, що влада Віктора Януковича "заперечує факт геноциду, вчиняючи наругу над пам’яттю мільйонів жертв Голодомору".

"Це не буденне порушення законодавства країни, це порушення загальнолюдських норм моралі", - йдеться у заяві пані Тимошенко.

Раніше цього тижня Світовий Конгрес Українців звернувся до президента Януковича із закликом публічно визнати Голодомор геноцидом українського народу, згадавши, що на засіданні Парламентської асамблеї Ради Європи 27 квітня пан Янукович заявив, що визнавати Голодомор 1932-33 рр. як факт геноциду щодо того чи іншого народу є неправильно. Такої ж позиції дотримується Росія.

Image caption Меморіальні заходи відбуваються по всій Україні - Донецьк

Акції на знак вшанування 77 річниці Голодомору впродовж тижня відбуваються в українських громадах у багатьох країнах світу.

В Австралії, Британії, США, Вірменії, Іспанії, Італії, Португалії в українських церквах відбуваються панахиди й запалювання свічок.

У США речник Білого Дому на початку цього тижня оприлюднив заяву з нагоди 77 річниці пам’яті Голодомору, в якій сказано, що американці приєднуються до українського народу та українців по всьому світові, аби згадати тих, хто "так невиправдано загинув".

У заяві сказано, що "як вільні народи, ми об’єднуємося, аби не лише згадати тих, хто загинув від Голодомору, але й спільно запобігти тому, аби подібне звірство не могло статися знову".

За ініціативою Світового Конґресу Українців фокусом цьогорічних заходів стала "Свічка Моління", яка почала свою подорож у Києві влітку і від її вогню було запалено свічки у 33 країнах світу.

Новини на цю ж тему