До України їде Венеціанська комісія

Прапор Європи

У понеділок до Києва приїжджає делегація Європейської комісії за демократію через право, або, як її часто називають, Венеціанська комісія.

Експерти вивчатимуть конституційну ситуацію, яка склалася в Україні після скасування Конституційним судом змін до Основного закону, внесених у 2004-ому році.

Комісія оцінить зміни та їх наслідки

Парламентська Асамблея Ради Європи ще у жовтні попросила Венеціанську комісію дати оцінку цим змінам. Упродовж двох днів члени делегації планують зустрітися з представниками влади та опозиції, а згодом надати свої висновки та рекомендації.

Приїзд європейських експертів не є несподіваним для української влади, оскільки планувався заздалегідь.

5 жовтня Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) звернулася до Венеціанської комісії з проханням дати оцінку рішенню Конституційного суду України щодо скасування політреформи 2004 року.

Тоді ж секретар Венеціанської комісії Томас Маркерт заявив про майбутній візит, зауваживши зокрема, що сформована в Україні ситуація, коли внесені до Конституції зміни скасовуються через стільки років, є незвичною для європейської практики.

"Немає нічого особливого в тому, що через декілька років парламент вирішує удосконалити деякі попередні зміни в Конституцію. Але дійсно, украй незвичним є повне повернення конституційної реформи через декілька років після її ухвалення і особливо, коли це робить не парламент, який приймав цю реформу, а Конституційний суд. Ця ситуація, звичайно, непокоїть, бо виходить, що влада в Україні працювала кілька років на підставі неконституційної Конституції. І це створює проблему легітимності її дій і взагалі легітимності”.

Чи будуть санкції?

Чого може чекати Україна від візиту делегації Венеціанської комісії?

Керівник Центру політико-правових реформ юрист Ігор Коліушко сказав в інтерв‘ю Бі-Бі-Сі, що для Венеціанської комісії в Україні є дуже багато питань, які повинні її зацікавити.

"Венеціанська комісія як експертний робочий орган Ради Європи має своїм завданням оцінювати відповідність стандартам конституціоналізму в діяльності держав-членів Ради Європи. І на сьогодні, мені здається, в Україні є величезні проблеми в цій сфері".

Пан Коліушко нагадує, що Україна, вступаючи до Ради Європи, добровільно взяла на себе зобов‘язання дотримуватися стандартів, які сповідуються тією організацією.

"Ці стандарти пов‘язані з верховенством права і уособлюються в конституціоналізмі на практиці насамперед. Не тільки в цьому питанні, але насамперед у ньому. І Венеціанська комісія як робочий орган Ради Європи уповноважена давати оцінку, наскільки дії держави сьогодні відповідають тим зобов‘язанням і тим стандартам, яким Україна повинна слідувати як член Ради Європи. Відповідно, якщо тут будуть великі розбіжності, і Україна не буде реагувати на поточні робочі зауваження моніторингових місій чи Венеціанської комісії, тоді може питання в Раді Європи про санкції щодо України. Спочатку про позбавлення голосу, потім про виключення з Ради Європи".

Рекомендації не обовязкові для виконання

Раніше секретар Венеціанської комісії Томас Маркерт сказав в ефірі українського телебачення, що на останній сесії комісії у нього "склалося враження, що українська влада готова співпрацювати з комісією, і вона це робитиме".

"Тому немає підстав зараз говорити, а що трапиться, якщо Україна не виконуватиме рекомендації комісії. Загалом, ніякі наші рекомендації не є обов`язковими для виконання України", - заявив Маркерт.

Новини на цю ж тему