Злив Wikileaks як "дипломатичний теракт"

Wikileaks
Image caption В Італії цей злив прирівняли до нападів на США 11 вересня

Деякі американські політики і міжнародні діячі назвали злив таємного листування посольств США на сайті Wikileaks відповідником нападів 11 вересня 2001.

Тим часом з'явилися подальші подробиці тисяч секретних американських дипломатичних повідомлень, які оприлюднив веб-сайт Wikileaks.

Згідно з тією інформацією, США серйозно стурбовані рівнем корупції в Афганістані.

Згідно із одним із документів, американські підрозділи з боротьби з наркоперемитництвом знайшли у валізі віце-президента Афганістану 52 мільйони доларів готівкою.

В іншому блоці пошти американський посол в Афганістан пише, що брат президента Хаміда Карзая Ахмед Валі Карзай є наркоторговцем.

Також в документах міститься повідомлення, що Саудівська Аравія закликала Сполучені Штати напасти на Іран та знищити його ядерні об'єкти.

Є також листи, згідно з якими Ізраїль каже американським офіційним представникам, що він проконсультувався з Єгиптом та Палестинською адміністрацією перед вторгненням у смугу Ґаза у 2008-му році.

Пропаганда?

У документах також міститься інформація про те, як американська адміністрація оцінює світових лідерів. Італійського прем'єр-міністра названо безпорадним та неефективним.

Американські офіційні особи назвали президента Франції Ніколя Саркозі - вразливим та авторитарним. Тоді як афганський лідер Хамід Карзай змальований як надзвичайно слабкий та підозріливий.

А один з американських дипломатів розповів, що лівійський лідер Муаммар Каддафі завжди мандрує зі "звабливою блондинкою" - українською медсестрою Галиною Колотницькою.

Ізраїль сказав, що "злив" Wikileaks" є доказом його правильної політики щодо Ірану, якого він називає головною загрозою миру в регіоні. Ізраїльський прем'єр Беньямін Нетаньяху сказав, що вже надто довго Ізраїль називали найбільшою загрозою на Близькому Сході, але тепер, уперше в історії, Ізраїль та арабські сусіди погоджуються, що насправді найбільшою загрозою є Іран.

Арабські держави наразі ніяк не відреагували на витік Wikileaks. Президент Ірану Махмуд Ахмадінеджад назвав пропагандою опубліковані Wikileaks дипломатичні листи американських посольств із закликами арабських країн знищити іранські ядерні об'єкти. Він сказав, що ця інформація не зуміє посварити Іран із сусідніми країнами.

Франція сказала, що оприлюднені веб-сайтом документи є загрозою демократії. Втім уряд наголосив, що і надалі підтримуватиме США.

Image caption Міжнародні медіа рясніють злитою інформацією

Згідно з документами, у Німеччині була ціла мережа інформаторів, які шпигували за німецькими офіційними представниками для американського посольства.

Італійський міністр закордонних справ Франко Фраттіні назвав цей злив "11 вересня у світі дипломатії".

Мафія і Голлівуд

Хоча й деякі американські дипломати, як видно із документів, назвали Росію "справжньою мафіозною державою", Кремль сказав, що наразі немає що коментувати.

Прем'єр-міністр Владімір Путін згадується як "альфа-самець", а президент Медвєдєв, як ідеться далі, є лише помічником Путіна: "Він є Робіном Бетмена-Путіна".

Американський конгресмен закликав визнати веб-сайт Wikileaks терористичною організацією після того, як той опублікував тисячі шматків із секретного листування американських дипломатів.

Пітер Кінг, який є членом комітету з внутрішньої безпеки у Палаті представників, сказав, що Wikileaks ставить під загрозу життя американців та союзників США.

П'ять впливових газет опублікували шматки із деяких листів.

Напередодні адміністрація США закликала веб-сайт не оприлюднювати їх.

Новини на цю ж тему