Україна поверне РосУкрЕнерго 12 млрд. кубів газу

Головний офіс компанії Нафтогаз-Україна в Києві

Державна компанія Нафтогаз-Україна віддасть РосУкрЕнерго понад 12 мільярдів кубометрів природного газу, який у 2009 році уряд Юлії Тимошенко вилучив у компанії Дмитра Фірташа.

Українську сторону зобов'язує до цього рішення Стокгольмського арбітражного суду, підтверджене в українських судах. Опозиція, вказуючи на приязні стосунки з Фірташем низки людей з оточення Віктора Януковича, критикує його команду за те, що вона зробила не все можливе, аби відстояти інтереси держави у міжнародному суді.

Заплутана арифметика

Прес-служба компанії Нафтогаз називає повернення газу РосУкрЕнерго (РУЕ) складовою частиною пакету угод, якими ці дві компанії спільно з російським Газпромом врегулювали питання постачань газу. Сторони зокрема домовилися про те, що Нафтогаз поверне РУЕ 12,1 мільярда кубометрів газу. Зі свого боку, РосУкрЕнерго віддасть Нафтогазу 1,7 мільярда доларів боргу та ще 810 мільйонів доларів – російському Газпрому.

"Досягнуті домовленності дозволять зберегти газовий баланс України та забезпечити проходження опалювального сезону в 2010-2011 роках без залучення Нафтогазом додаткових кредитних ресурсів", - йдеться у повідомленні прес-служби Нафтогазу.

Втім, українські експерти оцінюють щойно підписані угоди між трьома газовими компаніями не так однозначно. Дехто з них вважає, що Нафтогаз погодився віддати РУЕ вилучений газ за максимально невигідною для української сторони схемою.

Згідно з нею, Нафтогаз поверне РУЕ весь обсяг вилученого урядом Тимошенко газу, а РУЕ у свою чергу віддасть назад Нафтогазові 5-6 мільярдів кубометрів (приблизно половину) за низькою ціною 2008 року (по 150-180 доларів за тисячу кубометрів) в якості заліку за борги.

Експерти критикують схему повернення газу

На схемі повернення, яку Нафтогаз оприлюднив 29 листопада, начебто наполягав Газпром. За інформацією газети Комерсант-Україна, яка посилається на джерело у міністерстві палива та енергетики, нині сторони домовляються про те, де РУЕ зможе продати свою частку отриманого газу. Якщо РУЕ схоче продати його за кордон, то Україну очікує енергетичний колапс, - упевнені експерти, на яких посилається Комерсант-Україна.

Втім, якщо навіть цей газ РУЕ вирішить продати на внутрішньому ринку, то це, за словами експертів, призведе до прямих втрат Нафтогазу, які попередньо оцінюються в 2,8 мільярди доларів. Провідний експерт енергетичних програм імені Разумкова Володимир Омельченко вважає, що від домовленостей між Нафтогазом, РУЕ та Газпромом зазнає збитків і державний бюджет України, який через позики державних банків вже прокредитував компанію Нафтогаз на значну суму, аби закупити необхідні для закачування в підземні сховища обсяги газу.

Схоже, що єдино вигідний для України варіант - не виконувати рішення Стокгольмського арбітражного суду і залишити газ у своїх сховищах. У разі вилучення зі сховищ 12 мільярдів кубометрів (це половина від закачаних туди обсягів), в енергетичному балансі України утвориться чималенька діра.

"Сьогодні упевнено можна сказати, що українська влада підіграла РУЕ та Газпрому і не зробила всього необхідного, аби захистити свої інтереси", сказав Комерсанту інший фахівець в енергетичній сфері, член парламентського комітету з паливно-енергетичного комплексу Олександр Гудима. Він вважає, що рішення про повернення 12,1 мільярда кубометрів газу компанії РУЕ прямо загрожує енергетичній безпеці країни, а значить, відповідно до чинного законодавства, могло просто не виконуватися.

Wikileaks: за тіньовою РУЕ стояв Могилевич

Оголошення Нафтогазу про своє рішення повернути РУЕ понад 12 мільярдів кубів палива збіглося в часі з оприлюдненням Wikileaks документів, у яких фігурує і компанія РосУкрЕнерго, з якою працює Нафтогаз. Ті документи зокрема свідчать про зв'язок між кримінальним аторитетом Семеном Могилевичем та компанією українського бізнесмена Дмитра Фірташа. У доповідних американських дипломатів, переданих перед візитом голови ФБР Мюллера до Москви у квітні 2008 року, йдеться про те, що Могилевич опікувавася продажами російського газу в Україну через компанію РосУкрЕнерго. "Незалежний аналіз наводить на думку, що деякі члени служб безпеки (Росії) або самі пов'язані з різними організованими злочинними структурами, або закривають очі на діяльність відомих злочинців. Приміром, кримінальний авторитет Сергій Шнайдер (більш відомий як Семен Могилевич) не тільки користувався свободою пересування та офіційною охороною всередині Росії, але й отримав призначення в Газпром завідувати продажами газу в Україну через тіньову компанію РосУкрЕнерго", - сказано у доповідній записці американських дипломатів.