Епідемія СНІДу спадає у світі, але не в Україні

Програма ООН з ВІЛ/СНІДу UNAIDS опублікувала доповідь, згідно з якою кількість нових ВІЛ-інфікованих і кількість смертей від СНІДу в усьому світі скорочується.

Отже вперше за 15 років з’явилася реальна надія на те, що безпрецедентну за розмірами глобальну епідемію подолати можна, якщо населення буде забезпечене необхідними медикаментами і лікуванням.

Однак та надія виглядає набагато примарливішою саме в Україні, де СНІД і далі поширюється найшвидшими у Європі темпами.

Друга у Європі і п’ята в світі за темпами розповсюдження ВІЛ-інфекції - такий вирок підписали Україні Об’єднані Нації, попри те, що за останні 8 років число нових випадків ВІЛ-інфекції у світі знизилося на 17%. Згідно з даними ООН, у минулому році вірусом імунодефіциту заразилися 2 мільйони 600 тисяч людей.

Це приблизно на 20% менше, ніж на піку епідемії СНІДу у 1999 році. Гострим дисонансом до світових показників постали сьогодні дані з України. У першому півріччі 2010-го кількість нових випадків зараження не зменшилася, а зросла на 6%дсотків, особливо поміж жінок.

Image caption Епідемія ВІЛ в Україні викликає тривогу ООН

Поширення хвороби серед населення тут становить 1,1% - це 360 тисяч людей. А смертність від хвороб, обумовлених вірусом імунодефіциту, збільшилася на понад 29%. Україна потрапила до категорії "концентрованої стадії розвитку ВІЛ/СНІД-епідемії".

І це попри те, що боротьба з епідемією ВІЛ/СНІДу визначена українським урядом одним з основних державних пріоритетів. У країнах Африки і Латинської Америки, найбільш уражених епідемію, ця проблема також внесена до переліку найголовніших національних питань.

Однак там за останні роки темпи розповсюдження епідемії вдалося уповільнити майже на чверть. Чому ж, на думку фахівців, Україна лише нарощує показники?

ООН називає однією з причин незначний досвід країни в протидії інфекції та несерйозне ставлення до неї системи державного управління. Як твердить Олексій Ільницький з UNAIDS в Україні , епідемія ВІЛ/СНІД розпочалася в Україні значно пізніше, якщо порівнювати з найбільш ураженими країнами в Африці.

Україна сьогодні перебуває приблизно на 15-му році розвитку епідемії. А заходи, які досі застосовувалися, були недостатніми ані за якістю, ані за охопленням груп ризику. Критичним в Україні все ще залишається доступ до антиретровірусного лікування.

Лише 10% ВІЛ-інфікованих українців мають шанс скористатися терапією, яка подовжує життя на 15 років. Попри невтішні факти, як твердить ООН, в Україні меншає число народжених із вірусом імунодефіциту дітей. "Заспокійливою" представники UNAIDS називають ще одну тенденцію - зниження нових випадків захворювання серед молодших вікових груп, віком від 15 до 18 років.

Тим часом лише кожний четвертий ВІЛ-інфікований мешканець України здав тест і знає про свій позитивний статус. Отже дані ООН насправді можуть виявитися надзвичайно заниженими. Сьогодні, як і щодня, принаймні ще 60 громадян України дізналися про свій діагноз ВІЛ-інфекції.

Новини на цю ж тему