FT: Росія та Україна полагодили газову суперечку

"Росія та Україна полагодили газову суперечку" – пише Financial Times.

Часопис зазначає, що досягнуті домовленості стосуються об’ємів газу вартістю у мільярди доларів, а також повертають суперечливого газового посередника у торгівлю газом з Україною та можливо рештою Європи.

Як стало відомо у понеділок, "Нафтогаз України" поверне "РосУкрЕнерго" 12 мільярдів кубометрів газу з українських підземних сховищ.

"РосУкрЕнерго" виграла справу у міжнародному арбітражному суді, де твердила, що газ було експропрійовано у 2009 році після полагодження газової суперечки Росії та України, яка призвела до затримки постачань газу до Європи.

Часопис зазначає, що "РосУкрЕнерго" контролює російська компанія "Газпром" та люди, наближені до оточення президента Януковича. За отримані 12 мільярдів кубометрів газу "РосУкрЕнерго" заплатить "Нафтогазу" України 1б7 мільярди доларів, а "Газпрому" 800 мільйонів доларів, що за нінішніми цінами означатиме, що газ буде отримано за півціни.

Видання цитує експерта неурядової організації Global Witness, який вважає, що потреби у посереднику, який заробляє на торгівлі газом між Росією, Україною та Європою, ніколи не було.

Колишній прем’єр-міністр Юлія Тимошенко звинувачує голову адміністрації президента Януковича Сергія Льовочкіна та міністра енергетики Юрія Бойка у тому, що вони отримують зиск від "РосУкрЕнерго". Сергій Льовoчкін заперечує такі звинувачення, а Юрій Бойко, який раніше був одним із чільних керівників "РосУкрЕнерго", відмовився це коментувати.

Українська парламентська комісія встановила, що "Газпром" веде подвійну гру у справі "РосУкрЕнерго" і вдається до шантажу, пише британське видання. Керівництво "Газпрому" не відповідає на такі звинувачення, але відомо, що російський монополіст прагне здобути контроль над системою українських газогонів.

Часопис пише, що на думку українських експертів, "Нафтогаз" України тепер поставлений в такі умови, коли буде важко платити по рахунках за газ з Росії, і "Газпрому" буде набагато легше домогтися контролю над газотранспортною системою України у майбутньому.

Новини на цю ж тему