М.Басараб: Влада спіткнулася об кодекс

Підприємці протестують у Києві

Верховна Рада, за словами її голови Володимира Литвина, має повернутися до розгляду заветованого президентом Податкового кодексу та його зауважень у п'ятницю. Раніше повідомляли, парламент може повернутися до розгляду кодексу у четвер. Попри це, на Майдані Незалежності підприємці поновили акції протесту, вимагаючи повного скасування кодексу. Втім, накладення президентом вето на той документ вони вважають своєю перемогою.

Які мотиви рухали Віктором Януковичем при ветуванні розробленого урядом Азарова проекту кодексу, Бі-Бі-Сі запитала політичного аналітика Михайла Бесараба. Що означає вето - спробу виправити помилку чи прагнення піднятися над урядом, парламентом?

М. Басараб: Я швидше схиляюсь до думки, що це спроба виправити помилку. І ми повинні розуміти, що до моменту прийняття Податкового кодексу, а точніше – до моменту масових акцій, які розпочались в Києві і не лише в Києві, а й в регіонах, Партія регіонів здійснювала достатньо успішну ходу. У них все виходило, вони дозволяли собі ігнорувати думку своїх опонентів і проштовхувати свої інтереси. Кодекс – це та перша точка, в якій влада спіткнулась і, думаю, в першу чергу, з цим пов’язана позиція Януковича із накладанням вето на цей кодекс.

Бі-Бі-Сі: Але ж проект цього документа обговорювали ще до того, як офіційна остаточна його редакція з’явилася в Інтернеті, і завжди були якісь зауваження до нього. Невже весь цей час президент не бачив, що там чимало суперечливих моментів?

М. Басараб: Ні, без сумніву, президент був знайомий з кодексом, а тим більше члени його команди в Адміністрації президента. І я навіть переконаний в тому, що кодекс направлявся в парламент для голосування з благословення вулиці Банкової. Зараз президент технологічно відмежувався від цього усього, "повісивши" провину на Азарова і навіть, я б сказав би, пошивши його в дурні тоді на Майдані, коли вони спілкувалися з підприємцями.

Але таким чином президент намагається піднятись зараз над ситуацією, відмежуватися від непопулярного рішення, непопулярного кодексу. Однак таким чином він підставляє і прем’єр-міністра, і уряд, і рідну Партію регіонів. Але ж ми розуміємо, що, мабуть, ситуація настільки критична, що президент вирішив принести певні жертви в даній ситуації. І наскільки мені відомо, Адміністрація президента активно вивчала перед тим, як президент висловив свою публічну позицію, громадську думку українців.

Бі-Бі-Сі: Мітингувальники вимагають відставки Сергія Тігіпка зокрема. Наскільки доречною є така вимога, і чи не виглядає це тепер як помста? Адже політичні експерти вже давно прогнозували, що саме цього політика можуть використати для просування непопулярних рішень.

М. Басараб: Справа в тому, що Тігіпко був одразу ж одним з фронтменів Податкового кодексу. Мені здається, що з точки зору політичної, а точніше, електоральної, це хибна позиція, оскільки значна частина виборців Тігіпка – це якраз представники дрібного й середнього бізнесу, які різко засудили цей кодекс і виступили проти нього. І саме Податковим кодексом ми схильні пояснювати стрімке падіння рейтингів електоральної підтримки Сергія Тігіпка. Але ж це його особиста позиція і це помилка, через яку він буде ще довго шкодувати.

Бі-Бі-Сі: Як ви вважаєте, наскільки зараз можлива відставка прем’єр-міністра Миколи Азарова, оскільки преса вже пише про якесь таке протистояння між ним і президентом?

М. Басараб: Я б сказав, що ця відставка імовірна, і хотів би уточнити, що в будь-якому випадку, раз президент наклав вето на кодекс, то цілком логічною мала б бути чиясь відставка. Чи буде це відставка Миколи Азарова, не знаю. Складно сказати однозначно, але, думаю, як мінімум може постраждати Михайло Бродський, про що теж заявлялося в пресі. Можливо, Сергій Тігіпко. Можливо, й Микола Азаров. Але, мені здається, що на когось потрібно повісити провину, і я думаю, що чиясь відставка цілком імовірна, і цілком імовірно, що це буде саме Микола Азаров.

Бі-Бі-Сі: Тобто, кимось президент все-таки готовий пожертвувати заради цих протестів?

М. Басараб: Це логічно. Якщо президент не відправить у відставку когось із високопосадовців, то, по-перше, він таким чином не підтвердить імідж такого достатньо твердого, жорсткого керівника. Адже якщо стався конфуз, якщо якесь рішення влади призвело до акції протесту, значить, хтось за це повинен понести відповідальність.

Бі-Бі-Сі: Але, з іншого боку, це порушить такий монолітний образ команди Януковича чи ні?

М. Басараб: Якоюсь мірою так. Мені здається, тут треба глибше подивитись. Взагалі чи не були акції протесту, які відбулись, наслідком якоїсь дуже хитрої маніпуляції з боку президента, про що кажуть, що, мовляв, кодекс – це була певна провокація, яка повинна була збурити протести проти уряду, а відтак це мало стати приводом для відставки цього уряду. І таким чином, мовляв, президент отримав би привід звільнити цього прем’єр-міністра, послати у відставку цей уряд і сформувати новий уряд. Мені здається, це дуже складна схема, і в принципі я вважаю, що цілком імовірно, що наслідком цього будуть якісь відставки.

Бі-Бі-Сі: Це все насправді складно, але наскільки це важливо для людей?

М. Басараб: Люди переважно негативно оцінюють економічну ситуацію у державі. Наскільки мені відомо, майже 80% українців, за результатами останніх соціологічних досліджень критично оцінюють і економічну, і політичну ситуацію в державі.

Бі-Бі-Сі: Україна отримала нещодавно резолюцію Євросоюзу, де було чітко сказано про необхідність збереження демократії і говорилось також про необхідність економічних реформ. І з огляду на те, як реагує населення країн ЄС на непопулярні рішення щодо виходу з економічної кризи, те, що відбувається в Україні, теж можна з певним застереженням назвати логічним. То де межа, через яку не перейде українська влада?

М. Басараб: Мені здається, що значною мірою на поведінку української влади впливатиме і позиція Євросоюзу, хоча мав би зазначити, що останнім часом позиції чи дії Євросоюзу щодо України достатньо пасивні. Європа воліє значно менше, ніж колись, втручатися в українські справи. Можливо, це пов’язано з тим, що у Європи ціла купа своїх проблем. А наскільки далеко піде українська влада… Дії влади залежать від того, яку позицію займуть зовнішньополітичні чинники, і якою буде внутрішня політична ситуація, і наскільки люди зможуть відстоювати свої права.