Підприємці заперечують заяву уряду про спільні дії

протести у Києві
Image caption Протести на Майдані змусили президента Януковича накласти вето на новий податковий кодекс.

У Національній координаційній раді підприємців та акції проти Податкового кодексу кажуть, що жодна їхня вповноважена особа не підписувала меморандум про узгодження спільних дій з урядом.

Так координатори акції підприємців, що протестують у Києві на Майдані Незалежності, відреагували на повідомлення прес-служби Кабінету міністрів, що начебто урядова робоча група та представники малого бізнесу уклали меморандум про узгодження спільних дій щодо внесення змін до Податкового кодексу.

У тому ж повідомленні від урядової прес-служби сказано, що "спрощена система оподаткування залишається такою ж, як до прийняття Податкового кодексу". Та домовленість нібито зафіксована у меморандумі, підписаному за результатами переговорів у середу.

Ще одним їх результатом стало рішення узгодити ті розділи Податкового кодексу, які треба змінити, - повідомила в середу урядова прес-служба.

Натомість один з координаторів акції протесту на Майдані Незалежності в Києві Володимир Дорош заявив, що серед головних вимог мітингувальників лишається розробка принципово нового Податкового кодексу замість внесення змін до ветованого.

"Податковий кодекс має бути ветований повністю. Він має відійти в минуле, і має бути розроблений новий документ. Причому, розроблений не за день-два, як пропонувала влада, і навіть не за 10 днів, а розроблений згідно з нормами регуляторної політики, тобто, десь упродовж півроку".

У четвер на Майдані Незалежності у мітингу беруть участь кілька тисяч демонстрантів. Крім того, від підприємців лунають вимоги відправити у відставку авторів кодексу та провести парламентські вибори у березні наступного року.

Азаров каже, що кодекс оббрехали

Попри те, що президент Віктор Янукович наклав вето на ухвалений парламентом Податковий кодекс, і сказав, що 2 грудня поверне його депутатам зі своїми пропозиціями, які, зокрема, стосуватимуться спрощеної системи оподаткування та повноважень податкової адміністрації, що їх президент вважає занадто широкими, прем’єр-міністр Микола Азаров і надалі захищає розроблений урядом законопроект.

Він твердить, що хоча уряд погоджується із намірами президента повернути кодекс до парламенту і змінити його окремі положення якнайшвидше, загалом цей документ є прогресивним, але його просто “оббрехали:”

“Ще один урок треба врахувати із цієї ситуації – це вкрай незадовільна роз’яснювальна робота щодо податкової реформи. Це приклад, коли ми на брехню не змогли відповісти. Наші опоненти, які зосередилися на окремих недоліках цього документу, замазали чорною фарбою весь позитив від податкової реформи, а наші інформаційні служби, відповідальні працівники не змогли донести до кожного громадянина об’єктивну та прозору точки зору”.

Виглядає, що коли президентське вето із пропозиціями надійде до парламенту - а це може відбутися у п'ятницю – депутати не підуть за традиційною процедурою долання вето, а одразу розглядатимуть поправки, запропоновані президентом.

Принаймні, лідер фракції Партії регіонів, Олександр Єфремов, каже, що вже у четвер ввечері або у п’ятницю депутати мають намір повністю розглянути пропозиції президента із удосконалення Податкового кодексу. Тоді, як прем’єр посилається на поганий інформаційний супровід кодексу, у парламенті скаржаться на те, що голосували за одне, а у кінцевому варіанті президент побачив у кодексі щось інше:

"Дивує тільки одне – за деякими напрямками ми відпрацьовували із Кабінетом міністрів ці питання. Але у кінцевому варіанті, враховуючи, що цей документ за обсягом був дуже великим, вони чомусь знову з’явилися".

Президент: новий бюджет - на новій податковій базі

Поки парламентарі готуються розглядати пропозиції президента до Податкового кодексу, сам президент вже заявив, що дуже хотів би, аби бюджет на наступний рік готувався на новій податковій базі згідно із новим – зміненим та удосконаленим - Податковим кодексом.

Водночас підприємці, акції протесту яких проти Податкового кодексу тривають вже понад тиждень, кажуть, що дуже радять депутатам поки що послуговуватися старим законодавством про податки. Вони твердять, що домагалися і домагаються не часткового, а повного вето президента на цей законопроект, і розробку цілком нового законопроекту.

Як заявив один із членів координаційної групи учасників протестів Володимир Дорош, вже у четвер, коли президентське вето і пропозиції мають надійти до парламенту, підприємці проведуть на Майдані незалежності черговий мітинг, де знову оголосять свої вимоги: скасування ухваленого Податкового кодексу, відставка членів уряду, причетних до розробки цього законопроекту і вибори до Верховної Ради навесні 2011 року, аби у подальшому депутати відчували свою відповідальність за документи, за які їм доводиться голосувати. При цьому дві останні вимоги підприємці називають не політичними, а такими, що витікають із непрофесіоналізму урядовців, які розробили Податковий кодекс, і депутатів, які ухвалили недосконалий документ:

"Щоб влада не думала, що вона нас заспокоїла і заговорила, буде збір на Майдані, щоб влада зрозуміла, що ми і надалі відстоюємо свої вимоги, і чекаємо на їх виконання з боку влади".

Підприємці хочуть відставок

Серед урядовців, відставки яких домагаються учасники акцій підприємницьких протестів, найчастіше згадуються голова Державного комітету з підприємництва Михайло Бродський та віце-прем’єр з питань економіки Сергій Тігіпко.

Пан Бродський вже заявив, що вважає розроблений урядом Податковий кодекс прогресивним документом, покликаним перекрити схеми ухиляння від сплати податків, що діють в Україні, і вивести із тіні український бізнес. Відтак, за словами пана Бродського, він не збирається йти у відставку за власним бажанням, і залишить свою посаду лише у разі, як його звільнить президент.

Віце-прем’єр з питань економіки Сергій Тігіпко в інтерв’ю телеканалу 1+1 також заявив, що не вважає за можливе поступатися вимогам дрібних підприємців, і не пошкодує власної політичної кар’єри, аби до кінця відстоювати податкову реформу, запропоновану у новому Податковому кодексі:

“Коли ти цього боїшся, ти ніколи нічого не зробиш. Якщо потрібно, я спалю свій рейтинг до нуля, хай він буде нуль, але справа буде зроблена. І я переконаний, що ми повинні йти вперед. Слухаючи людей, поправляючи певні моменти, але певні моменти пояснюючи, говорячи: на це ми піти не можемо, бо зараз надзвичайно складний час”.

Загалом, за оцінками Незалежної федерації профспілок України, за 10 днів протестів проти нового Податкового кодексу у протестних акціях взяли участь понад 800 тисяч осіб, переважно, представників малого бізнесу. При цьому, крім Києва, багатотисячні акції відбулися у містах як на Заході, так і на Сході України.

Новини на цю ж тему