Російський ВПК зазирається на космос

Космос може стати осередком гонки озброєнь
Image caption Космос може стати осередком гонки озброєнь

Чимало українських військових аналітиків стверджують, що останні заяви російського президента Дмітрія Медвєдєва стосовно планів створення єдиної системи повітряно-космічної оборони Росії може стати кроком до посилення гонки озброєнь.

На їхню думку, це також може перешкодити переговорам стосовно об'єднаної ПРО в Європі, в якій може взяти участь і Україна. Між тим дехто з російських експертів твердить, що такі наміри Москви викликані загрозами, перед якими може опинитися Росія.

Екс-міністр оборони України Олександр Кузьмук сказав Бі-Бі-Сі, що погрози, оприлюднені російськими аналітиками, не є новими:

"Щодо гіперзвукової загрози - це новина 20-річної давнини. Це не аргумент. Це один із шляхів військового реформування, яке відбувається в Росії".

Днями, виголошуючи послання до Федеральних зборів Росії, президент Дмітрій Медведєв попереджав про необхідність створення єдиної системи повітряно-космічної оборони.

Дмітрій Медведєв: "Наступного року особливу увагу потрібно приділити зміцненню ракетно-космічної оборони. Об'єднати системи протиповітряної і протиракетної оборони, попередження про ракетний напад і контролю повітряного простору".

Російські військові експерти, близькі до міністерства оборони, переконують, що плани пана Медведєва зумовлені розумінням військових загроз, з якими може зіштовхнутися Росія в найближчі 15-20 років.

Член громадської ради при міноборони Росії Ігор Коротченко вважає, що ці загрози полягають у тому, що в низці країн, насамперед у США, активно ведуться розробки щодо створення гіперзвукових бойових ударних засобів, які, мовляв, будуть виконувати завдання, в тому числі, у ближньому космосі.

Провідний експерт базованого у Москві Інституту політичної і військової аналітики Александр Храмічіхін в інтерв'ю Бі-Бі-Сі припустив, що деякі країни вже ведуть гонку озброєнь у космосі.

Олександр Храмічіхін: "У США випробували протисупутникову зброю. І Китай робив це. В цьому контексті гонка озброєнь уже йде у космосі. Це ураження супутників ракетам із землі і з моря. Це не зовсім космічна зброя, але виходить вона у космос. Чи буде така оборонна система в Росії перешкоджати реалізації ідеї об'єднання європейської системи ПРО - не думаю. Адже ЄвроПРО - це проект політичний. І щоб щось об'єднати, треба це мати. Поки ніякої ПРО немає ні Росія, ні Європа.

Дмітрій Медведєв також сказав у вівторок, що у випадку, коли не вдасться домовитися про повноправну участь Росії в ЄвроПРО, Москва зможе здійснити розробку новітніх систем високоточної зброї. А російський прем'єр Владімір Путін в інтерв'ю СNN твердив, що Росія буде нарощувати свій ядерний арсенал, якщо США не ратифікує Договір щодо стратегічних наступальних озброєнь - СНО-2.

Тим часом експерт Асоціації контролю за озброєннями у США Грег Тельман, коментуючи в інтерв'ю Бі-Бі-Сі наміри Росії створити систему ракетно-космічної оборони, припустив, що така ініціатива не має бути сприйнята у Вашингтоні як "ворожий сигнал" з огляду на необхідність паралельного підходу до забезпечення протиракетного захисту, хоча він і не відкинув, що у багатьох американців це може викликати заперечення.

Грег Тельман: "Думаю, адміністрація Обами побачить це як позитивний крок, але також є багато людей і критиків, які з великою підозрою ставляться до російських мотивів, і вони можуть запитувати - що це може означати? Що Росія почала дивитися на системи С-500, які можуть мати здатність нести міжконтинентальні балістичні ракети? Американці можуть бути стурбовані, що ці російські системи будуть загрожувати сусіднім територіям. Так само, як і росіяни можуть хвилюватися, що американські балістичні ракети несуть загрозу іншим країнам".

Дехто з експертів нагадує, що адміністрація Обами привнесла деякі зміни в реалізацію геополітичних намірів. Це, на їх думку, стосується і космосу. Експерти кажуть, зокрема, про гальмування розробки засобів ураження великої кількості цілей, розташованих на одному перехоплювачі. Особливу небезпеку така система могла б мати при розміщенні її у космосі.

Російські представники неодноразово попереджали, що США в останні роки розробляють нове покоління системи національної ПРО і фактично відроджують програму Стратегічної оборонної ініціативи.

Разом з тим директор Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Валентин Бадрак висловив в інтерв'ю Бі-Бі-Сі переконання, що наміри Москви створити єдину систему ракетно-космічної оборони може стати кроком до посилення гонки озброєнь. Але вже в космосі.

Валентин Бадрак: "Фактично, ми можемо констатувати намагання Росії перейти від суто спостереження і виявлення у космічному просторі, до створення збройних систем. І якщо на практиці це підтвердиться у конкретних розробках, то ми зможемо констатувати, що Росія насправді починає гонку озброєнь у космосі. Цілком логічним є те, що Росія, яка поширює вплив на території СНД, прагне до посилення позицій, в тому числі в космосі. Росію сьогодні підбадьорює політична ситуація, оскільки протягом останніх двох років Росія посилила свої позиції на тлі пом'якшення американської глобальної політики Обами."

На думку військового аналітика, цей проект, ініційований Москвою, може зашкодити проекту створення об'єднаної європейської ПРО, в якій може взяти участь Україна.

Валентин Бадрак: "Цей проект може вступити в суперечку з пропозицією щодо створення ПРО в Європі, де могла б брати участь і Україна. А оскільки такі заяви пролунали, можна сказати, що Росія поводиться більш агресивно, і слід очікувати подальшої експансії і намагання вступити у пряме змагання зі США." Водночас, на думку російського військового експерта Олександра Храмічіхіна, нині Україна не може брати участь в об'єднаній ПРО у Європі, оскільки українські радіо-локаційні станції, вважає експерт, не відповідають міжнародним технічним стандартам.