Верховна Рада виправила Податковий кодекс

Image caption 11 днів протестів підприємців на Майдані під дощем та снігом завершено після 30-ти хвилинної праці депутатів у сесійній залі

Менше години знадобилося депутатам, аби погодитися зі всіма зауваженнями президента до ухваленого минулого місяця законопроекту.

При цьому депутати не стали розглядати окремо кожну поправку згідно із порівняльною таблицею, як це передбачено процедурою розгляду президентського вето на закон, ухвалений парламентом, а проголосували одразу за всі пропозиції президента.

Більшість із зауважень президента до нового Податкового кодексу починалося словами "у Кодексі порушено закріплений у Конституції принцип невинуватості особи," "Кодексом запроваджуються обмеження на професійну діяльність," "Кодекс невиправдано посилює адміністративний тиск на платників податків," "Кодекс передбачає суттєве розширення повноважень контролюючих органів," і таке інше.

В результаті, згідно із пропозиціями президента стосовно усунення цих недоліків, із Податкового кодексу, ухваленого депутатами лише 18 листопада, вилучено частину 14 розділу, де йшлося про згортання спрощеної системи оподаткування, ліквідована стаття, де скорочується перелік видів діяльності, які можуть оподатковуватися за єдиним податком, а також в іншій редакції виписані статті, що стосуються перевірок, захисту прав платників податків у суді та повноважень податківців.

Заступниця голови президентської адміністрації Ірина Акімова, яка представляла у парламенті пропозиції президента щодо змін до Податкового кодексу, поклала відповідальність за його вади на депутатів, які, за її словами, від самого початку знали про зауваження президента до суперечливих пунктів Податкового кодексу, але не звернули на них належної уваги:

"Виникає питання: чому ці дискусії не дали розумного результату, на який розраховував президент? Я думаю, що відповідь на це питання значною мірою лежить у цих стінах."

Раніше урядовці, що розробляли проект Податкового кодексу, на чолі із прем’єром-міністром Миколою Азаровим, заявляли, що завдяки цьому кодексу Україна матиме одну із найбільш ліберальних податкових систем у Європі. Один із безпосередніх розробників документу, Сергій Тигіпко, і зараз вважає, що законопроект у тому вигляді, як його ухвалили депутати, був цілком прогресивним документом, який дозволив би реформувати українську податкову систему, а тому, як твердить пан Тігіпко, він не збирається виправдовуватися за участь у розробці цього Податкового кодексу:

"Мені немає за що виправдовуватися, тому що те, що я чую зараз про податкове законодавство, ніякого відношення до професійної розмови немає."

Віце-прем’єр також пообіцяв із такою ж упевненістю провадити наступні реформи, зокрема, пенсійну та комунальну.

Водночас вже у п’ятницю урядовець буде звітувати перед депутатами про свою участь у процесі підготовки скандального Податкового кодексу - повідомив голова Верховної Ради Володимир Литвин.

Тим часом на Майдані незалежності, де вже понад тиждень триває акція протесту дрібних підприємців проти Податкового кодексу, звістку про ухвалення поправок від президента зустріли феєрверком. Утім, через деякий час серед мітингувальників стали лунати вигуки "Ганьба!" і "Нас обдурили!" Крім того, ані учасники акцій, ані їх координатори заявили, що не знають, хто замовив феєрверк одразу потому, як стали відомі результати голосування у Верховній Раді.

Раніше координатори акції заявляли, що домагатимуться не часткових змін до Податкового кодексу, а його повного скасування та розроблення цілком нового документу. Крім того, учасники акцій протесту висували і вимоги відставки головних розробників кодексу та проведення парламентських виборів у березні 2011 року.

Як повідомив один із координаторів акції Володимир Дорош, підприємці не згортатимуть наметове містечко на Майдані і визначаться зі своїми подальшими діями трохи згодом.

Новини на цю ж тему