Склад уряду до кінця року може змінитися

Кабінет міністрів
Image caption За місяць кількість міністрів в уряді може поменшати

У той час, як у парламенті обговорюють імовірність відставок в уряді через підготовку недосконалого Податкового кодексу, міністр Кабінету міністрів Анатолій Толстоухов повідомив, що до 1 січня уряд буде суттєво реформовано, і, головне - скорочено кількість міністерств.

Голова парламенту Володимир Литвин одразу ж після вето президента на Податковий кодекс заявив, що урядовці, причетні до підготовки документа, мають відповідати не лише за те, що норми у Кодексі виявилися недосконалими, а подекуди й антиконституційними, а й тому, що це створило загрозу вчасному ухваленню Державного бюджету на наступний рік.

Хоча до ухвалення Кодексу безпосередньо був причетний і спікер парламенту разом із пропрезидентською більшістю, із його заяви випливало, що йому може бути відомо, на кого спрямує свій гнів президент, і хто у ситуації із кодексом виявиться крайнім.

Зараз називають два прізвища – глави Держкомпідприємництва Михайла Бродського та віце-прем’єр-міністра Сергія Тігіпка. Саме їхньої відставки домагалися підприємці-протестувальники. Хоча серед авторів Кодексу називають також й іншого віце-прем’єра, Бориса Колесникова.

Утім, лідер фракції Партії регіонів у Верховній Раді Олександр Єфремов запевняє, що навряд чи Податковий кодекс стане причиною усунення із посад членів Кабінету міністрів.

"Стосовно звільнення із посад чи чогось подібного… Ви знаєте, я не думаю, що ми повинні створювати прецедент у нашій державі, коли люди, які готували Податковий кодекс, не мають права на помилку. І загалом, це не наша компетенція. За Конституцією це право президента, і він визначатиметься", - сказав Олександр Єфремов.

Тим часом з’явилися підстави говорити про те, що коли й не стане Податковий кодекс причиною відставок, то це може відбутися в інший спосіб – шляхом реформування уряду і скорочення кількості міністерств.

Міністр Кабінету міністрів Анатолій Толстоухов заявив, що до початку нового бюджетного року, тобто, до 1 січня кількість міністерств можуть скоротити із 20-ти до 12-ти.

"Чи будуть кадрові зміни? Я думаю, що на них слід чекати у зв’язку із адміністративною реформою, яка розпочнеться найближчим часом. Я не можу сказати коли, але бюджет наступного року має врахувати у собі елементи адміністративної реформи, тобто, скорочення міністерств, відомств, кількості державних службовців", - сказав Анатолій Толстоухов, перебуваючи у Вінниці.

Міністр також каже, що до кінця року, тобто, менше ніж за місяць у секретаріаті Кабінету Міністрів має бути скорочено близько 250-ти працівників. На 1 січня має залишитися тисяча співробітників, але цей процес продовжуватиметься і далі, аж поки чисельність не становитиме 750-800 осіб.

У парламентських кулуарах вже лунають версії того, як виглядатиме новий Кабінет міністрів. Швидше за все, можуть перестати існувати або об’єднані в одне міністерства житлово-комунального господарства і будівництва та регіонального розвитку. Майже напевне зникне міністерство вугільної промисловості, а його функції буде передано Мінпаливенерго. Не відома також доля міністерств промислової політики, а також сім’ї, молоді та спорту. Ліквідовуватимуть також Державні комітети і служби, яких зараз нараховується більше десятка.

Ще до офіційних оголошень про зміни в уряді, які можуть виявитися найбільш радикальними за усі роки незалежності України, експерти кажуть про те, що оновлений Кабмін стане результатом позалаштункової боротьби політико-бізнесових груп в оточенні президента і що залежно від того, які міністри і керівники держкомітетів підуть чи залишаться, можна буде робити висновки стосовно домінування чи й перемоги того чи іншого угруповання, а також про те, чи було знайдено винних у підготовці недосконалого Податкового кодексу.

Новини на цю ж тему