2010 встановлює температурні рекорди

Посуха в Індії
Image caption Фермер в Індії чекає дощу на своєму спраглому полі

Всесвітня метеорологічна організація (ВМО) зареєструвала у 2010 році рекордні температури і підтвердила, що цей рік очевидно стане одним із трьох найтепліших з часу ведення статистичних даних.

Частини Росії, Гренландії, Канади, Китаю, Північної Африки і Південної Азії ртутні стовпчики сягали рекордних позначок.

Через три температурні рекорди 2010 може залишитися в новітній історії як найтепліший рік.

Британська метеостанція прогнозує, що 2011 буде прохолодіншим, оскільки погодні умови визначатиме Ла Нінья, яка піднімає на поверхню східної частини Тихого океану холоднішу, ніж зазвичай воду. Через це глобальні температури будуть нижчими.

Проведений американськими синоптиками аналіз стверджує, що до жовтня 2010 рік був найтеплішим з 1850 року.

Середня глобальна температура перевищила зареєстровані американською космічною агенцією НАСА середні показники з 1961-90 року на 0.58 градусів за Цельсієм. За даними Американської національної океанічної і атмосферичної адміністрації ця цифра становить 0.54 градуси.

Втім до кінця року зумовлені Ла Нінья погодні умови можуть змінитися, і 2010 рік може посунутися з першого на друге чи третє місце, доки буде остаточно складатися список рекордно найтепліших років.

Тим часом Британія готується до найхолоднішого року із 1996-го року.

Найбільш аномальним в останній час виявився 1998, а всі 10 років після 2000 були найтеплішими.

Послання з Канкуна

Копирайт изображения REUTERS
Image caption Човен в районі Амазонки, враженому у 2010 сильною посухою

ВМО наголосила на екстремальних погодних умовах у кількох частинах світу у 2010 році, які вкладаються в загальну картину глобального потепління, до якого призводить діяльність людства.

У липні температури в Москві були на 7.6 градусів вищими за норму, що на 2 градуси побило попередній рекорд.

У Пакистані були найсильніші в документованій історії повені, тоді як в Амазонських джунглях була серйозна посуха.

Професор Джеймс Кребб із Бедфордширського університету в Британії каже, що потеплішання води в океанах призвело до того, що у багатьох частинах тропіків змінили колір коралові рифи.

"Вигорання коралів спостерігалося в усіх океанах і морях, де є коралові рифи - від Перської затоки в південно-східній Азії, центральної частини Тихого океану і до Карибського басейну. Таке трапляється лише вдруге. Перший раз ми таке спостерігали у 1998 році. Це матиме серйозні наслідки для приблизно мільярда людей, які живуть біля коралових рифів, від яких залежить їхнє життя і харчування".

Копирайт изображения SPL
Image caption Коралові рифи втратили колір через потеплішання води в океані

ВМО оприлюднила свої дані, як і завжди, на щорічній кліматичній конференції ООН, яка цього року відбувалася в Канкуні, в Мексиці.

Професор Марк Маслін з лондонського університету UCL закликав її учасників звернути на ці дані особливу увагу.

"Ті, хто сподівався, що глобальне потепління поступиться, будуть розчаровані оприлюдненими сьогодні даними. Вони свідчать, що наука підтверджує необхідність переговорів у світовому масштабі про угоду щодо парникових викидів", - заявив професор Марк Маслін.

Новини на цю ж тему