Протести в Києві перетворюються на політичні

Протест опозиції у Києві 6 грудня
Image caption На мітингу в понеділок були політичні гасла

Протести в центрі Києва перетворюються на політичні: на акції з'являється дедалі більше партійних прапорів, а серед основних вимог - відставка уряду та проведення референдуму щодо дострокових виборів до Верховної Ради.

Натомість, дедалі більше людей кажуть про виклики на допити до міліції у зв'язку із акціями протесту.

Раніше міліція повідомила, що порушила кримінальну справу за фактом пошкодження гранітної плитки під час несанкціонованого встановлення наметів на Майдані Незалежності у Києві підприємцями, які протестували проти Податкового кодексу.

Справу порушено за статтею 194 Кримінального кодексу, в якій ідеться про навмисне пошкодження майна. За попередніми даними, збитки від тих дій підприємців сягають щонайменше 200 тис. грн.

Так, кілька представників ВО "Свобода" вже заявили, що їх викликали "у справі щодо акцій протесту проти Податкового кодексу". Також один із координаторів акції протесту підприємців проти Податкового кодексу Олександр Данилюк підтвердив, що його викликали на допит у міліцію. В інтерв'ю Українській Службі Бі-Бі-Сі пан Данилюк сказав, що йому невідомо, чому його викликають в міліцію, але припустив, що це, ймовірно, пов'язано з протестами:

"Під час телефонної розмови слідчий дуже поверхнево пояснив, чому мене викликають. То ж, чесно кажучи, незрозуміло, чому. Зрозуміло, що це пов'язано з акціями протесту, але що саме мені інкримінують, не сказали".

Інший викликаний на допит, член правління Інституту "Республіка" Володимир Чемерис розповів, що його розпитували про діяльність "Республіки", а також про те, хто і у який спосіб встановлював намети на Майдані Незалежності, про самі акції протесту та їх матеріальне забезпечення. Жодних обвинувачених, за словами пана Чемериса, у справі про пошкодження гранітної плитки поки що немає.

Мітинг опозиції на Європейській площі

Image caption На мітингу були прапори "Батьківщини" і ВО "Свободи"

У понеділок в мітингу на Європейській площі, за повідомленнями, взяли участь близько тисячі людей під прапорами ВО "Свобода", партії "Батьківщина" та Європейської партії.

Напередодні підприємці вирішили перенести свою акцію протесту на Європейську площу. За словами координатора протестів підприємців, рішення про зміну місця штаб акції ухвалив по тому, як минулої п'ятниці міліція знесла наметове містечко, облаштоване на Майдані Незалежності, пояснюючи це ухвалою суду та нагальною необхідністю встановлювати там новорічну ялинку та дитячі атракціони.

Олександр Данилюк каже, що від 22 листопада, коли вибіг термін податкового ультиматуму президентові, започатковані підприємцями протести перетворилися на громадянську акцію за участи людей різних професій та соціальних прошарків, які вимагають негайного перезавантаження влади.

Під перезавантаженням влади вони, за словами Данилюка, мають на увазі "вибори президента України та Верховної Ради, які після скасування конституційної реформи 2004 року набули повноважень, що не були делеговані їм народом, тобто, фактично узурпували ці повноваження".

Протест у понеділок тривав кілька годин, після чого учасникам акції зачитали маніфест, де йшлося про подальші дії та вимоги.

У ньому, зокрема, ідеться, що повною "перемогою буде проведення чесних та незфальшованих виборів президента і Верховної Ради". У документі чинну владу звинувачують у недотриманні своїх обіцянок.

Наступну акцію протестів мітингувальники запланували провести на Майдані Незалежності в Києві на день Соборності України, 22 січня 2011 року.

Протести перейшли у листування

Учасників мітингу також закликали координувати свої подальші дії через Інтернет шляхом електронного листування. Що ж стосується Податкового кодексу, то підприємці, як запевняє Данилюк, не будуть його виконувати.

"У зв'язку з тим, що він був прийнятий у неконституційний спосіб сотнею депутатів, які голосували картками своїх колег, він є нечинним, і у зв'язку з цим підприємницька спільнота прийняла рішення, що виконувати його не буде і з 1 січня сплачуватиме ті самі податки, які є чинними сьогодні".

Новий Податковий кодекс, який у п’ятницю підписав президент Янукович, набув чинності у суботу. Читати подробиці

2 грудня парламент схвалив Податковий кодекс у новій редакції з урахуванням пропозицій президента, який під тиском учасників протестів наклав вето на першу версію кодексу, ухваленого парламентом 18 листопада.

Учасники протестів проти Податкового кодексу, яких комунальні служби Києва і міліція, посилаючись на рішення суду, вигнали з Майдану Незалежності рано вранці у п’ятницю, кажуть, що будуть проводити "роз'яснювальну роботу з підприємцями у регіонах".

Новини на цю ж тему