Британська преса про "шпигунку" Катю Затулівєтєр

Катя Затулівєтєр у Страсбурзі
Image caption Катя Затулівєтєр (зросійщене козацьке прізвище Затуливітер) у Страсбурзі

Британські газети висвітлюють на перших шпальтах новий гучний скандал між Москвою і Лондоном. Спливають все нові подробиці історії з помічницею британського депутата Майкла Генкока, яку, за неофіційними даними, підозрюють у роботі на російську розвідку.

Газета Times, недільне видання якої першим повідомило про арешт і можливу депортацію Катерини Затулівєтєр, розповідає, що британська контррозвідка МІ5 стежила за росіянкою вже кілька місяців.

Daily Telegraph називає більш точний термін стеження - понад півроку.

За даними Times, 25-річна Затулівєтєр потрапила в поле зору спецслужб, коли агенти МІ5 дізналися про її контакти з людиною, яка була пов'язана з посольством Росії в Лондоні і підозрювалася у співпраці з російською Службою зовнішньої розвідки.

Видання також пише, що Затулівєтєр виросла неподалік від міста Мінеральні Води на Північному Кавказі, а потім вивчала міжнародні відносини в Санкт-Петербурзькому державному університеті - навчальному закладі, випускниками якого є прем'єр-міністр Росії Владімір Путін і президент Дмітрій Медвєдєв і який є "головним майданчиком для найму співробітників спецслужб ".

Потім вона потрапила до Бредфордського університету у Британії, де співпрацювала з неурядовою організацією UK Defence Forum і стала автором кількох книг про ситуацію на Північному Кавказі.

Daily Telegraph з цього приводу зауважує, що в 2008 році Затуливєтєр написала статтю про "Згубну роль США у конфлікті між Грузією та Південною Осетією", в якій гаряче відстоювала дії Москви.

Вона також відзначала, що плани США розмістити елементи протиракетної оборони в Польщі та Чехії є частиною стратегії по "придушенню" Росії.

Приблизно в цей же час, близько двох з половиною років тому, Затуливєтєр стала асистентом Генкока.

Депутат-лейборист Керрі Маккарті згадує, що часто перетинався з росіянкою в парламентських ліфтах, але пам'ятає про неї в основному тільки те, що та "носила досить короткі спідниці", повідомляє Daily Telegraph.

"Сексуальна блондинка"

Image caption Катя Затуливітер на одному з чорноморських курортів.

За даними видання, батько Катерини - Андрєй Затулівєтєр - "російський бізнесмен із широкими зв'язками", а її старша сестра Поліна працює в університеті Ланкаширу і спільно зі своїм чоловіком, англійцем Ендрю Коуберном, управляє компанією, що надає інформаційні послуги в сфері освіти.

При цьому Independent, як і Times, підкреслює, що у спецслужб немає підстав пред'являти будь-які звинувачення депутату Майклу Генкоку.

Guardian розміщує на першій шпальті матеріал під заголовком "Депутат, його російська помічниця і питання про "Трайдент"", у якому розповідає більше не про головну героїню чергової шпигунської історії, а про депутата британського парламенту, у якого та працювала.

Видання розповідає про те, що на думку деяких колег, представник ліберальних демократів Генкок проявив себе як послідовний прихильник російського прем'єр-міністра Путіна і президента Медвєдєва.

За словами Криса Браянта, колишнього міністра у справах Європи в уряді лейбористів, який нині відповідає за відносини з Москвою в тіньовому кабінеті, Генкока нещодавно змістили з посади голови міжпартійної групи британського парламенту з Росії, оскільки той "повністю підтримував російську точку зору".

Російські асистентки

При цьому Times підкреслює, що Затуливєтєр була секретарем цієї парламентської групи і, таким чином, мала цілком легітимні можливості контактувати з російською владою.

"Члени групи були стурбовані позицією Хенкока після того, як він висловився за пом'якшення (британської) реакції на вбивство Олександра Литвиненка", - відзначає газета.

Як стверджує Guardian, Генкок постійно з'являвся в дорогих ресторанах Страсбурга, де засідає Парламентська асамблея Ради Європи, з "яскравими молодими росіянками".

"Вони всі були схожі одна на одну - довгоногі, привабливі блондинки, завжди молодше 25 років, з вищою освітою, вільно говорили французькою, англійською, і часто німецькою", - цитує Guardian угорського політика Матіаса Йоржі, який раніше очолював Європейську ліберальну групу (до якої входить і британська Ліберально-демократична партія).

"Я в Страсбурзі з 2004 року і пам'ятаю принаймні п'ятьох російських асистенток Майка", - сказав газеті інший член ліберальної групи.

За даними Guardian, деякі члени ПАРЄ заперечували проти постійної участі росіянок у переговорах, які вів у Страсбурзі Генкок. У їх числі - український депутат Сергій Головатий, на переконання якого, асистентки цілком могли мати зв'язки з російською розвідкою.

"Я відкрито висловив протест проти присутності нової "асистентки-шпигунки" Майка. Я зажадав, щоб йому заборонили користуватися виключним "правом" щоразу приводити на наші зустрічі людей такого типу, - цитує газета Головатого. - Я їм пояснив, що всі ці дівчата ... пов'язані з КДБ-ФСБ".

Йоржі говорить, що був настільки заклопотаний проросійськими поглядами Генкока, що навіть обговорював це питання з тодішнім лідером партії ліберал-демократів Чарлзом Кеннеді, попереджаючи того про можливий "скандал".

Питання про зброю

Image caption Майк Хенкок заперечує звинувачення проти своєї асистентки.

Як говорить Йоржі, Генкок фактично виступав у ролі кремлівського лобіста, підтримуючи росіян під час усіх голосувань у ПАРЄ і навіть виступаючи співавтором запропонованих ними резолюцій.

Guardian повідомляє, що інші колеги Генкока з Парламентської асамблеї Ради Європи в Страсбурзі також були спантеличені його ставленням до Росії. "Він постійно вів дружні розмови з росіянами в коридорах і холі. Це було досить дивно", - цитує видання неназваного джерела.

За даними тієї ж людини, одного разу Генкок вступив у перепалку з відомим російським опозиціонером Григорієм Явлінським, і був із ним "дуже грубий". Втім, сам британський депутат заявив в інтерв'ю Guardian, що тоді Явлінський "говорив повну нісенітницю" і не замовкав "більше години".

Guardian також пише, що Генкок неодноразово ставив у парламенті питання про британську ядерну зброю, а також постійно їздив до Росії - при цьому навіть частіше, ніж офіційно заявляв.

Сам британський депутат продовжує заперечувати, що Затуливєтєр могла працювати на російську розвідку, і готовий підтримувати її спроби перешкодити екстрадиції до Росії.

Хенкок також наполягає на тому, що його асистентка ніколи не мала доступу до матеріалів, які не можна було отримати з відкритих джерел, а всі його поїздки до Росії були офіційними.

В інтерв'ю Guardian Хенкок розповів, що в останні 13 років "близько шести разів" приводив дівчат на вечері європейських лібералів у Страсбурзі. "Але вони, звичайно ж, не були моїми асистентками. Вони були практикантками в Раді Європи і тому подібне", - продовжив депутат.

При цьому, за його словами, серед них була тільки одна росіянка.

Guardian також нагадує, що 64-річний Генкок останнім часом посварився з керівництвом своєї партії. Крім того, в жовтні цього року поліція допитала його за підозрою в тому, що він нібито відправляв неналежні текстові повідомлення до однієї громадянки з числа своїх виборців, яка страждає від психічного розладу.

Активність російської розвідки

Image caption Цього року Росія виміняла одну з своїх розвідниць Ганну Чепман на "британського" шпигуна Ігоря Сутягіна.

У зв'язку з черговим шпигунським скандалом між Москвою і Лондоном британська преса повідомляє про підвищену активність російських спецслужб у Великобританії.

Financial Times відзначає, що Затуливєтєр заарештували в момент, коли "уряд Девіда Камерона намагається налагодити відносини з Росією перед запланованим на наступний рік візитом прем'єр-міністра до Москви".

"Проте британські твердження, що Росія здійснює в Лондоні масштабну розвідувальну операцію залишаються дратівливим чинником", - пише газета британського ділового світу.

"Цього літа FT повідомляла, що російські розвідувальні боси направили в офіційні місії країни в Лондоні від 30 до 35 офіцерів розвідки. Їх розвідувальна діяльність відрізняється не меншою інтенсивністю, ніж робота КГБ у роки холодної війни", - пише Financial Times.

Daily Telegraph підтверджує дані про 35 російських дипломатів у Лондоні, які нібито "працюють на СВР та ГРУ" і також зазначає, що масштаби діяльності російської розвідки в Британії не поступаються радянському періоду.

У зв'язку з цим газета цитує директора МІ5 Джонатана Еванса, який стверджує, що Москва "продовжує приділяти час і зусилля спробам вкрасти наші чутливі технології і наші цивільні та військові проекти".

Схожі думки висловив в інтерв'ю Daily Telegraph британський подвійний агент Олег Гордієвський. Він вважає, що на Захід "напали" російські шпигуни, а британські дипломати в Росії знаходяться "під цілодобовим спостереженням".

"У їх будинках і офісах повно мікрофонів, вони прослуховують їхні телефони і слухають їхні розмови через стіни, - каже Гордієвський. - Вони шпигують за всіма західними країнами. У них такі традиції".

За словами Гордієвського, раніше ситуація, при якій російські шпигуни могли б проникнути до британського парламенту, була неможливою, але зараз існує "абсолютно інша атмосфера, і це неправильно".

"Їм подобається Росія. Вони вважають, що холодна війна закінчилася, так чому б не дозволити гарній російській дівчині попрацювати в Палаті громад? - Говорить британський подвійний агент. - Але російське шпигунство активне як ніколи. Там ніколи не вірили, що холодна війна закінчилася".

Втім, та ж Daily Telegraph повідомляє, що деякі російські засоби масової інформації розцінили історію навколо Катерини Затуливітер як своєрідну відповідь британської влади на програш Англії в суперечці за право проведення чемпіонату світу з футболу 2018 року.