Wikileaks: як "помаранчеві" поборювали себе

Bебсайт Wikileaks, який оприлюднив витік дипломатичних таємниць, торкнувся, зокрема, взаємин в українській владі після "Помаранчевої" революції. Сайт надрукував доповідну за квітень 2006 року тодішнього посла США в Україні Джона Гербста, в якій йдеться про те, що тодішній міністр внутрішніх справ Юрій Луценко отримав доручення від Генпрокуратури заарештувати двох провідних політиків з блоку Юлії Тимошенко.

Доповідна американського посла, як пише Wikileaks, була написана за результатами його зустрічі з Юрієм Луценком. Тодішній міністр сказав у розмові з дипломатом, що отримав серйозне доручення від Генпрокуратури.

В доповідній пана Гербста, зокрема, йшлося про таке:

"Під час зустрічі з послом 14 квітня Юрій Луценко сказав, що 12 квітня він отримав наказ від Генерального прокурора Олександра Медведька заарештувати двох відомих політиків з блоку Юлії Тимошенко - Олександра Турчинова і Андрія Кожем'якіна. Турчинов – другий у виборчому списку БЮТ, який був головою СБУ, коли Юлія Тимошенко була прем’єром. Кожем'якін, 25-ий у списку БЮТ, був заступником голови СБУ і відповідав за питання боротьби з корупцією і організованою злочинністю. Луценко сказав, що Генпрокурор мав намір висунути цим особам звинувачення у тому, що вони нелегально знищили секретні документи щодо січневої угоди України з Росією стосовно поставок газу та кілька томів справи Семена Могилевича, особи пов’язаної з організованою злочинністю".

У публікації також міститься припущення, з посиланням на доповідну посла, що документи могли бути знищені, оскільки мали докази незаконного прослуховування противників Юлії Тимошенко, або докази сумнівних операцій між Могилевичем і Тимошенко, коли вона була головою компанії Єдині енергетичні системи у другій половині 90-их років.

Між тим, колишній заступник голови СБУ, а нині перший заступник керівника фракції БЮТ у Верховній Раді Андрій Кожем'якін в інтерв’ю Бі-Бі-Сі сказав, що він чесно виконував свої обов’язки у Службі безпеки. Андрій Кожем'якін не коментував звинувачення у знищенні документів СБУ, але водночас підтвердив, що проти нього і Олександра Турчинова справді були заведені Генеральною прокуратурою, як він твердив, замовні справи.

Андрій Кожем'якін: Як мені казали люди, які саме і замовляли карні справи, говорили про наш арешт, - вони потім опинилися всі в Нашій Україні – це "любі друзі" - так вони казали, що ми дуже сильно почали боротися з корупцією. Це, мовляв, небезпечно і погано. Ось чому і виникли тоді ці питання. А президент Ющенко разом з "любими друзями", звільнивши мене з Турчиновим з посад, замовили на нас карні справи, які потім в судах розвалилися. Попри те, що СБУ потім на ці справи поставила гриф "секретно".

За словами Андрія Кожем’якіна, нині продовжується практика замовних справ проти опозиційних політиків. Генерал наводить приклади затримання екс-голови Державної митної служби Анатолія Макаренка і заступника "Нафтогаз Україна" Ігоря Діденка. Представник БЮТ каже, що така в Україні юридична практика.

Юрій Луценко, якого цитує Wikileaks, ще тоді назвав виписаний генеральним прокурором ордер на арешт політиків "безглуздим", але змушений був, за законом, виконувати наказ, хоча і сказав, що буде дотримуватися лише формальностей і не арештовуватиме Турчинова і Кожем'якіна.

Тим часом речниця Віктора Ющенка у 2005 році Ірина Геращенко сказала Бі-Бі-Сі, що їй нічого не відомо про те, що друкує вебсайт Wikileaks, зокрема, про карне переслідування політиків з блоку Юлії Тимошенко після Помаранчевої революції.

Ірина Геращенко: Мені нічого не відомо про такі історії, які б могли це підтвердити. Більше того, у квітні 2006 року пройшли вибори до Верховної Ради. Люди, про яких йдеться, вже були народними депутатами і мали недоторканість. Я не володію інформацією про карні справи, які відкривалися проти них, тим більше – про якісь замовлення.

Американський посол робить висновок, який був відомий політикам і журналістам: про те, що після Помаранчевої революції колишні соратники стали чи не найбільшими ворогами і що нібито вимоги переслідувати близьких до Тимошенко політиків генеральному прокуророві давав тодішній секретар Ради нацбезпеки і оборони Петро Порошенко. Посол США також припускає, що колишні соратники могли мати компромат один на одного.

Ще раніше Wikileaks оприлюднював інформацію про протистояння Віктора Ющенка та Юлії Тимошенко. Поява нових дипломатичних депеш, як вважають оглядачі, лише демонструє глибину того конфлікту.