Хто ви, Джуліане Ассанж?

Джуліан Ассанж
Image caption Джуліан Ассанж давно ступив на шлях викривальника секретів

Джуліан Аcсанж - лише один із групи засновників та редакторів сайту Wikileaks, але саме він став уособленням ідей і дій, які прихильники називають самовідданою боротьбою за правду, а критики небезпечним марнославством і безвідповідальністю.

Його cоратники кажуть, що пан Ассанж дуже переймається справою, яку він робить; він - талановитий комп'ютерний програміст, здатний розгадувати секретні коди, і може працювати днями й ночами без сну та їжі.

Хто ви - Джуліанe Ассанж?

Джуліан Аcсанж народився 1971 року у місті Тавнсвіль на півночі Австралії. Його батьки керували мандрівним театром, і родина завжди часто переїздила.

У 18 років він став батьком, але сімейне життя не склалося.

Журналіст з американського часопису New Yorker Рафі Хачатурян, який провів кілька тижнів з Ассанжем, розповідає, що "в приватному спілкуванні він розкутий, має почуття гумору. Але часом у ньому проступає напруженість. Він може забувати про їжу і зосереджуватися на роботі без сну. Довкола нього створюється атмосфера, в якій близькі до нього люди прагнуть піклуватися про нього, щоб допомагати йому в його справах. Це, очевидно, пов'язане із його харизмою".

Ще в ранньому віці Джуліан Ассанж виявляв здібність до математики, що стало корисним в часи поширення Інтернету. Він опинився в групі талановитих австралійських комп'ютерників, які випробовували на міцність межі та бар'єри в Інтернеті.

Image caption Ассанж багатьом встиг насолити

1995 року його звинуватили у хакерстві і в 24 річному віці він постав перед судом. Його оштрафували на кілька тисяч австралійських доларів, але не посадили до в'язниці, оскільки Джуліан Ассанж тоді визнав себе винним і пообіцяв, що більше не буде займатися хакерством.

Після хакерських походеньок Джуліан Ассанж три роки працював у якості фахівця-дослідника з Силетт Дрейфус, яка писала книгу "Underground"(Підпілля) про підривні аспекти діяльності в Інтернеті.

Пані Дрейфус називає його "дуже фаховим дослідником" і розповідає, що він "дуже цікавився концепціями етики, справедливості і зокрема тим, що уряди мали би робити, а що - ні".

Потім Джуліан Ассанж вивчав математику та фізику в Мельбурнсьому університеті.

Wikileaks

Джуліан Ассанж з групою однодумців створили Wikileaks 2006 року.

Один із засновників Wikileaks Даніель Шміт, який живе у Берліні, розповідає, що ідея полягала у створенні "поштових скриньок" в Інтернеті, куди будь-хто анонімно міг би надсилати "таємну, закриту чи просто маловідому інформацію, яка недоступна громадськості".

Даніель Шміт належить до тих, хто вірить у найкращі наміри Джуліана Ассанжа, котрому вже певний час доводиться жити у постійних переїздах. Він, згідно з розповідями, постійно тримає напоготові дві валізи: одну з одягом, іншу - з комп'ютером.

Даніель Шміт вважає Джуліана Ассанжа одним з "небагатьох людей, які насправді переймаються тим, щоб змінити цей світ на краще. Він переймається настільки, щоб бути готовим на радикальні дії, щоб ризикувати і, можливо, зробити помилку …Він один з небагатьох, хто готовий робити те, у що він вірить".

Wikileaks опинився у заголовках міжнародних новин у квітні 2010 року, коли було оприлюднено відеозапис з американського вертолета в Іраку.

Запис давав підстави вважати, що екіпаж вертолета зчинив невиправдану стрілянину, в результаті якої загинули понад десяток цивільних людей у передмісті Багдада.

Американські військові скритикували оприлюднення відеозапису і заарештували одного з технічних працівників, якого підозрюють у передачі інформації.

Але перемогою принципів Wikileaks називають також той факт, що до відповідальності за їхні дії були притягнуті і члени екіпажу вертолета.

Помилки

Wikileaks та особисто Джуліан Ассанж зазнають гострої критики тих посадовців, зокрема у США, які стверджують, що він є безвідповідальним шукачем слави.

Як приклад подається випадок з оприлюдненням у липні та жовтні цього року таємних звітів про стан справ в Афганістані, з якими в Інтернеті з'явилися також імена афганців, які постачали інформацію.

Image caption Прихильники протестують проти арешту Ассанжа

Згідно з повідомленнями, ті люди постали під загрозою розправ, зокрема, з боку Талібану.

Ще одним суперечливим прикладом діяльності Wikileaks називають оприлюднення офіційних таємних депеш, у яких перераховувалися особливо важливі об'єкти, зокрема в Британії, які тепер, згідно з твердженнями, можуть стати об'єктами терористичних нападів.

Утікач

Джуліан Ассанж та його колеги змушені постійно переїздити з країни в країну, у кожній з яких вони намагаються скористатися особливостями законодавства, аби забезпечити діяльність Wikileaks.

Посадовці у США кажуть, що зараз триває слідство, яке мало би визначити, чи може Джуліан Ассанж бути звинувачений у порушенні американських законів про поширення таємної інформації і чи можуть американці притягати його до відповідальності.

Наразі ж найбільша загроза для пана Ассанжа постала у Швеції, де його вимагають притягти до суду, але у справі, яка жодним чином не пов'язана з діяльністю Wikileaks.

Новини на цю ж тему