Україна відвідає церемонію премії миру

Лю Сяобо
Image caption Останні приготування до церемонії вручення Нобелівської премії миру в Осло

Україна таки буде присутня на церемонії вручення Нобелівської премії миру в Осло у п'ятницю.

Раніше посол України в Норвегії казав, що в цей день буде в Україні на нараді послів, тому фізично не зможе відвідати церемонію, і в цьому немає політичного контексту. Але тоді у Нобелівському комітеті Україну включили до списку країн, які вирішили бойкотувати церемонію.

У списку країн, які бойкотують церемонію нагородження, 19 країн: Афганістан, Алжир, Венесуела, В'єтнам, Єгипет, Ірак, Іран, Китай, Колумбія, Куба, Казахстан, Марокко, Пакистан, Росія, Саудівська Аравія, Судан, Туніс, Філіппіни і Шрі Ланка.

Цього року премію миру присудили китайському дисиденту Лю Сяобо, який перебуває у в'язниці.

Китай заявляє, що в Осло вибрали злочинця, який служить інтересам певних західних країн і розіслав заклики до запрошених посольств, щоб вони проігнорували церемонію.

Нобелівський комітет у відповідь заявив, що присудження нагороди китайському дисиденту, не було кроком проти Китаю, а є сигналом того, що для Пекіна важливо поєднувати економічний розвиток з проведенням політичної реформи.

Голова комітету Нобелівської премії миру Турб'єрн Яґланд твердить, що відсутність лауреата Нобелівської премії миру на церемонії - символічна:

"Порожній стілець означає, що переможець не може відвідати церемонію. Це тільки символ, але дуже потужний символ. Лише він один показує наскільки доречною ця премія. Я бачив, що деякі люди намагаються розподілити країни між тими, що дотримуються так званих західних цінностей і стандартів та іншими країнами. Але дисиденти в Китаї захищають загальні права людини. Так, є різні шляхи до демократії, але одне абсолютно зрозуміло: демократія неможлива без свободи вираження поглядів. І це чітко зазначено у декларації прав людини".

Організація Об'єднаних Націй твердить, що Китай також утримує під домашнім арештом багатьох інших дисидентів, а днями китайська влада заарештувала ще щонайменше двадцятьох активістів, а також заблокувала зарубіжні новинні вебсайти, серед них і сторінка Бі-Бі-Сі.

Новини на цю ж тему