Нобелівську премію миру не вручили

Церемонія нагородження в Осло
Image caption На церемонії нагородження в Осло - порожній стілець

В Осло пройшла церемонія нагородження Нобелівською премією миру, яку присудили китайському дисиденту на тлі обурення з боку Пекіна. Лю Сяобо перебуває у в’язниці в північно-східному Китаї за політичні злочини і тому не зміг прибути на церемонію.

Як повідомляють агентства новин, голова Нобелівського комітету премії миру Торбйорн Яґланд поклав диплом лауреата премії миру і золоту медаль на порожній стілець, який репрезентує відсутність лауреата Лю Сяобо.

Президент США Обама, лауреат Премії миру 2009 року, закликав китайську владу якомога швидше звільнити дисидента. До звільнення дисидента також закликала міністр закордонних справ ЄС Кетрін Аштон.

Китай, який назвав нагородження китайського дисидента "політичним театром", заблокував міжнародні телеканали, які вели наживо трансляцію церемонії нагородження премією миру з Осло, включно з Бі-Бі-Сі та CNN.

Китайські телеканали не вели трансляцію події. В Китаї також заблоковано багато інформаційних веб-сайтів.

Image caption Диплом лауреата Нобелівської премії миру

Китай вдався до широкої кампанії з метою дискредитації нагороди.

Україна і Сербія не бойкотують

З приблизно 50-ти країн, запрошених на церемонію нагородження, близько третини в результаті тиску з боку Китаю не беруть у ній участи, включно з Росією - єдиною в Європі.

Україна і Сербія, які спочатку відмовилися від участи, згодом твердили присутність. Сербія, яка має тісні зв'язки з Китаєм, надіслала представника під тиском ЄС та сербської громадськості.

Спочатку повідомлялося, що посол України в Норвегії не зможе взяти участь у церемонії, але, як передають інформаційні агентства, директор Нобелівського інституту Ґейр Лундестад повідомив у четвер, що Україна передумала і підтвердила участь.

У списку країн, які бойкотують церемонію нагородження: Афганістан, Алжир, Венесуела, В'єтнам, Єгипет, Ірак, Іран, Китай, Куба, Казахстан, Марокко, Пакистан, Росія, Саудівська Аравія, Судан, Туніс і Шрі Ланка.

Перед церемонією ООН повідомила про дані, згідно з якими Китай затримав щонайменше 20 активістів і намагається заблокувати західні засоби інформації, зокрема, вебсайт Бі-Бі-Сі.

Також повідомляють про 120 домашніх арештів, обмеження на поїздки, примусове переселення та інші дії, які називають залякуванням з боку влади.

Пекін вдався до заходів, аби перешкодити будь-кому з Китаю поїхати в Осло, щоб отримати премією від імені Лю Сяобо.

А група китайських науковців запровадила в Пекіні у четвер власну нагороду – Премію миру Конфуція.

Політика затьмарила церемонію

Голова Нобелівського комітету сказав, що нагороду не слід вважати заявою проти Китаю.

Кореспондент Бі-Бі-Сі каже, що інтенсивні політичні спекуляції довкола премії затьмарили саму церемонію нагородження.

В очах Нобелівського комітету Лю Сяобо символізує думку, яку хочуть донести до Китаю, що економічна потуга не є виключенням з універсальних стандартів прав людини.

З іншого боку, як кажуть кореспонденти Бі-Бі-Сі, Китай вважає, що Нобелівський комітет обрав злочинця, засудженого за китайськими законами, аби слугувати інтересам окремих західних країн.

Лю Сяобо вперше став відомим, коли брав участь у протестах на площі Тяньанмень 1989 року. За його роль у протестах його було засуджено до двох років ув’язнення. Відтоді він послідовно критикував китайський уряд.

1996 року він висловився проти однопартійної системи Китаю і його на три роки заслали в табір.

2008 року він став співавтором документу, відомого як "Хартія 08", в якому лунав заклик до нової Конституції Китаю, незалежного судочинства та свободи висловлювання. 2009 року його засудили до 11 років ув’язнення за заклики до постання проти центральної влади.

Цього року вперше від 1936 року Нобелівську премію миру вартістю 1,5 млн. доларів не вручено. Стілець лауреата в Осло - порожній.

Новини на цю ж тему