У Донецьку "провалився кандидат Табачника"

Дмитро Табачника
Image caption Вважають, що Петро Єгоров був "кандидатом Табачника"

У Донецькому національному університеті обрали претендента на посаду нового ректора. Ним став 65-річний професор Юрій Лисенко.

Тоді як Петро Єгоров - кандидат, якого підтримувало міністерство освіти, - вибори програв. Тепер міністерство повинне затвердити кандидатуру нового керівника закладу.

Вибори претендента на посаду ректора Донецького національного університету тривали шість годин. Вперше керівника найбільшого вишу області обирали із двох кандидатур. Результат виявився непередбачуваним для багатьох. Конференція трудового колективу не підтримала кандидатуру виконуючого обов'язки ректора Петра Єгорова, призначеного на цю посаду міністерством освіти.

Натомість альтернативний кандидат, завідуючий кафедрою економічної кібернетики Юрій Лисенко, який подав документи за три дні до виборів, отримав на 39 голосів більше, ніж теперішній керівник. Під час оголошення підсумків у голови лічильної комісії від великого хвилювання тремтів голос.

Пристрасті навколо посади керівника Донецького національного університету вирують уже четвертий місяць поспіль. У липні цього року міністерство освіти несподівано звільнило ректора Володимира Шевченка, який обіймав цю посаду 24 роки поспіль. Формальною причиною став той факт, що у керівника вишу закінчився контракт. Проте до нових виборів ректора на посаді не залишили.

Нині виконуючим обов'язки ректора є колишній декан обліково-фінансового факультету Петро Єгоров. Саме він був претендентом на посаду, якого підтримувало міністерство. Цю підтримку кандидат пояснив так:

"Я висунутий рішенням ради університету від 16 листопада. Я обраний єдиним кандидатом. І ми відправили пропозиції до Міністерства освіти. А висунення Юрія Гриигоровича Лисенка – це його власна ініціатива. Є рішення вченої ради університету, 72 голоси. Ось і все".

У свою чергу, Юрий Лисенко скаржився на нерівність умов агітації для кандидатів:

"Виконуючий обов'язки ректора міг включити до виборів свій адмінресурс. По-перше, він розпочав свою передвиборчу кампанію значно раніше, ніж закінчився прийом документів у міністерстві. Коли не було команди. А коли команда надійшла, вже настали вибори. Тобто мені як кандидату таких можливостей зустрічей із колективом не було надано".

У пана Лисенка для висунення кандидатури міг бути й особистий мотив: його дружину Тетяну Лев, проректора із фінансово-економічних питань, звільнило з роботи нове університетське начальство. Третій претендент, екс-ректор Володимир Шевченко спочатку подав документи для участі в конкурсі, а потім відкликав свою заявку. Академік Шевченко ображений тим, як повелися з ним в університеті.

"Мотив один: оскільки місцева влада не хоче бачити мене ректором, оскільки міністерські керівники не хочуть бачити, то я також сам себе не хочу бачити ректором. Не кажучи вже про те, що мені говорили. Мені дали зрозуміти, що я – зайва людина. Я віддав половину життя розвитку освіти і науки в донецькому регіоні. Все ж таки 35 років, із них одинадцять років – перший проректор, 24 роки – ректор. Крім того, голова ради ректорів Донецької області, голова Донецького наукового центру НАН України… Мені незрозумілі причини, і ніхто мені, дивлячись в очі, не говорив. А поза спиною ходять усякі плітки".

"Збудуємо хмарочос"

А от місцева преса жваво обговорювала імовірні причини, чому влада просуває на посаду керівника університету нову людину. Під час зустрічі із викладачами та студентами Петро Єгоров представив проект нової 24-поверхової будівлі на місці філологічного корпусу. Виконуючий обов'язки ректора запевнив, що зможе знайти кошти на будівництво хмарочосу. Громадськість обурилася намірами висадити в повітря корпус факультету, де зокрема, навчався поет і правозахисник Василь Стус.

Цікавість до проекту підігрівав той факт, що проект майбутнього університетського корпусу дивно збігався із проектами двох відомих будівель, споруджених у Донецьку компанією МАКО, яка належить старшому сину Президента України Олександру Януковичу. Під час виступу на конференції Петро Єгоров запевнив: будь-яке будівництво починатиметься лише за згодою колективу університету. Однак настрої викладачів і студентів схилилися не на користь цього претендента.

Переможець університетського туру виборів Юрій Лисенко каже, що не розраховує на підтримку з боку міністерства, нагадуючи про складну фінансову ситуацію у виші.

"Я би не поспішав із першими кроками, тому що потрібно розібратися в тій ситуації, яка на сьогодні склалася. Розібратися в спокійній обстановці. Тому що університет без активного керування перебуває фактично кілька місяців. Крім того, ми не знаємо, як складеться наша фінансова ситуація до кінця року. Судячи з реакції міністерства, преференцій нам не буде: те, що належить, - те й дадуть. Значить, потрібно розраховувати на свої сили. Що ми, як правило, і робимо.

Перемогу Юрія Лисенка можна розглядати як відповідь університету на тиск із боку міністерства освіти, яке спочатку звільнило популярного в колективі Володимира Шевченка, а потім намагалося нав'язати свою кандидатуру ректора. До речі, привітати переможця заступник міністра освіти Євген Сулима відмовився. Так само він відмовився прокоментувати підсумки виборів журналістам.

У кулуарах конференції довелося почути й іншу версію: нібито протистояння Єгоров – Лисенко стало продовженням давнього конфлікту між міністром освіти Дмитром Табачником та віце-прем'єром Борисом Колесніковим.

Новини на цю ж тему