Помер Річард Голбрук, ветеран дипломатії США

Річард Голбрук, ветеран американської дипломатії, добре відомий і в українських політичних колах, помер після термінової операції у віці 69 років.

Найкраще його знали як людину, яка модерувала досягнення в 1995 році Дайтонської мирної угоди, що нею закінчилася війна на Балканах.

Image caption Річард Голбрук - дипломатичний велет, після якого в політиці залишився великий вакуум

Річард Голбрук служив своїй країні майже півсторіччя. Він був кар'єрним дипломатом; його перше відрядження було до В'єтнаму у самий розпал війни у тій країні.

У середині сімдесятих його призначили помічником державного секретаря у справах південної Азії і Тихоокеанського регіону за президентства Картера. Позаяк усе життя він був демократом, обрання президентом Рональда Рейґана змусило міністра Голбрука шукати іншу роботу. Він знайшов її на Волл Стріт на посаді виконавчого директора інвестиційного банку Lehman Brothers. Коли демократи повернулися до уряду за часів Білла Клінтона, разом із ними повернувся і Річард Голбрук. Він зовсім недовго побув послом Сполучених Штатів до Німеччини. Однак найбільше його пам'ятатимуть за ту роль, яку він відіграв у посередництві заради підписання у 95-му році Дайтонської мирної угоди, яка поклала край Боснійській війні.

"У нас є мир на папері. Змусити його запрацювати - наш наступний і найбільший виклик", - заявляв тоді Річард Голбрук.

Він часто вдавався до жорсткої дипломатії. Сербський лідер Слободан Мілошевич погодився сісти за стіл переговорів лише після того, як пан Голбрук закликав НАТО почати бомбувати сили боснійських сербів. За період мирного врегулювання ті двоє чоловіків багато чого дізналися один про одного. Вони часто разом обідали і ходили на довгі прогулянки. Для Річарда Голбрука ті взаємини були засобом для досягнення мети. Він завжди наголошував, що особистих поступок ніколи не було, а процес врегулювання порівнював із поєднанням шахової партії з альпіністським сходженням.

"Він ніколи про це не говорив, і я ніколи не порушував із ним цього питання. Але що я робив, і я вітаю можливість заявити про це офіційно, так це ось що: від самого початку я говорив йому невтомно, що ми підтримаємо Трибунал з воєнних злочинів, його доступ, його юрисдикцію, і як я сказав раніше, відповідаючи на запитання сенатора Хелма, заради того, аби не дати йому залучити до переговорів звинувачених у воєнних злочинах", - розповідав у Сенаті Річард Голбрук про Слободана Мілошевича.

Річард Голбрук продовжив свою кар'єру на посаді посла Сполучених Штатів до Об'єднаних Націй. А в роки президентства Джорджа Буша він знову повернувся у фінансовий сектор аж до обрання Барака Обами.

Остання посада Річарда Голбрука

Image caption Його вважали дипломатом, який міг змусити піти з посади будь-якого диктатора

Два дні по тому, як новий президент склав присягу, Річарда Голбрука було призначено спеціальним представником Обами в Афганістані і Пакистані. За словами державного секретаря Гіларі Клінтон, він був довершеним дипломатом, здатним постояти за інтереси Америки, а за оцінками президента Обами - політичним велетом, який зробив Америку міцнішою і більш захищеною.

"За кілька десятків років він служив на різних континентах і був видатним послом до Об'єднаних Націй. Він посилив зв'язки з нашими союзниками, проводив найскладніші переговори і допоміг досягти так важко зароблений мир, ставши архітектором Дайтонських угод", - заявив президент Обама, дізнавшись про смерть Річарда Голбрука.

Один із західних диломатів, який бачив його на багатьох зустрічах, каже, що пану Голбрукові заважав його прямолінійний особистий стиль. Його називали "бульдозером". Він так ніколи і не налагодив тісного зв'язку з президентом Обамою і його внутрішнім колом, зате він "отримав" Афганістан, яким він цікавився глибоко і по-справжньому.

Зрештою саме Голбрук відіграв ключову роль у визначенні стратегії президента Обами в Афганістані, працюючи пліч-о-пліч із президентом Хамідом Карзаєм. У тій парі, кажуть, були складні і часом конфронтаційні взаємини, не на людях, а принаймні за лаштунками. Він вважав корупцію в афганському уряді однією з найбільших загроз американській місії, чим здобув особливе до себе ставлення багатьох афганських політиків. Він вважав, що виключно військова перемога в Афганістані неможлива. Має бути політична домовленість, а це означає якогось роду переговори із Талібаном.

"Разом з президентом Карзаєм я ніс особисте послання від президента Обами, послання підтримки народові Афганістану і демократичному обраному урядові", - казав він.

Image caption Взаємини Хаміда Карзая і Річарда Голбрука були складними і контроверсійними

Деякі аналітики кажуть, що досягнення Річарда Голбрука в Афганістані і Пакистані можна назвати неоднозначними. Один із них сказав, що проблема полягала в тому, що його попросили досягти врегулювання там, де це поки що неможливо. Керівництво Пакистану заявило, що смерть Річарда Голбрука залишила по собі великий вакуум.

Попри його дипломатичні досягнення, його пам'ятатимуть як яскраву особистість, яка часто привертала до себе увагу преси. Віце-президент США Джо Байден у приватних розмовах називав його найбільш самозакоханою людиною з усіх його знайомих... і в той самий час людиною, яка опинилася на СВОЄМУ місці.

Зі Сполучених Штатів повідомляють, що коли пана Голбрука завезли на операцію з приводу розірваної аорти, він сказав хірургові-пакистанцю: "Ви маєте спинити цю війну в Афганістані". Це були його останні слова.